NBA Günlükleri

Dev Maçta Gülen Fenerbahçe

TBL’de bu hafta gözler kulaklar Fenerbahçe- Galatasaray Odeabank maçındaydı kuşkusuz. İki Euroleague takımını bir araya getirmesinin yanı sıra ezeli rekabetin ve ebedi dostluğun (!) karşı karşıya geldiği bir maçı geride bıraktık. Euroleague’de son iki maçını kaybeden, Baskonia deplasmanında hezimete uğrayan Fenerbahçe, Olympiakos’ı evinde yenen Galatasaray Odebank ile karşılaştı. Maçı 92-74 ev sahibi Fenerbahçe kazandı.

Maç başı PLANLARI:

Ergin Ataman ve öğrencileri maç başlangıcında Olympiakos maçındaki yüksek dış şut yüzdesini de göz önüne alarak çoğunlukla dış şutlara yöneldiler ve planları tuttu da nitekim Galatasaray bir ara 7\9 ‘luk bir isabet oranı tutturdu. Dış şutlarda A. Daye ile etkin olunacağını bilen Obradovic maça bir sürpriz yaparak Barış Hersek ile başladı bundaki temel amaçlardan biri de rotasyonu geniş tutmaya çalışmasıydı. Barış, A.Daye’in savunmasında iken arkadaşlarına yardıma gidince de A.Daye boş şutlar buldu ve cezalandırdı. Bu süreçte Fenerbahçe’de Jan Vesely’nin istek ve hırsı gözlerden kaçmadı. Fenerbahçe daha çok boyalı alanı kullandı bu süreçte ve maç genelinde.

TAKTİK SAVAŞLARI

Fenerbahçeli oyuncular ve teknik ekip biraz izlemişler Galatasaray’ı ve özellikle Sinan Güler’i, Olympiakos maçında 12 asist yapan Sinan’ı sürekli sağ elinin üzerine yönlendiren savunmacısı, Sinan’ın pas açılarını da çok iyi kapattı. Eski öğrencisi Emir Preldzic’i de 1,5 adım mesafeden savunduran Obradovic, böylelikle Galatasaray hücumlarını bir nevi tıkamış oldu. Dış şutlarda da istenilen verim gelmeyince fark da yavaş yavaş açılmaya başladı.

  1. Daye ve E. Udoh eşleşmesi nasıl oynanır ?

Cevabı çok basit, Ekpe Udoh’u çembere yakın bir yerde topla buluşturur ve sayı ya da sayı pasları beklersiniz. Fenerbahçe de tam olarak bunu yaptı bu eşleşmede. J. Vesely ve Ekpe Udoh oyundayken de A. Daye’in şutlarını engellemek için tepeye kadar çıktılar.

Göksenin Planı bu kez tutmadı.

Ergin Ataman bu bölümde guardlara baskı için Göksenin’i oyuna alsa da bunun pek işe yaradığını söylemek mümkün değil. Dixon ve Sloukas rahata yakın bir maç çıkardılar bu savunma hamlesine rağmen.

İlle de Sinan

Maçın kilit sayıları şüphesiz 24 ve 9. Şöyle ki Olympiakos maçında 12 asistle kariyer rekoru kıran Galatasaray’ın maestro’su Sinan Güler, atmazsa attırmazsa işler Galatasaray adına hiç iyi gitmiyor. Yapılan 9 asistin 5 tanesi yine Sinan’a ait olsa da bu sayı hiç ama hiç yeterli değil. Buna bir çözüm bulunamaz ve rakip takımlar Sinan’ı pasifize etmeyi başarırlarsa Galatasaray bu savunma kurgusunu da hesaba katarsak bu sezon çok kötü maçlar oynayabilir.

Sevindirici Gelişmeler ( Galatasaray) :Jon Diebler

Belki de bu gece Galatasaray adına iyi şeylerden biri Jon Diebler. Olympiakos maçındaki iyi oyununu bugün de sürdürdü böyle oynayan Diebler, Galatasaray’da çok iyi işlere imza atacaktır.

Sevindirici Gelişmeler ( Fenerbahçe): Gigi Datome

Özellikle son birkaç haftadır, oynadığı kötü basketbol ile bizleri şaşırtan Datome, bugün biraz toparlamış bir görüntü verdi. Şutlarını daha kararlı gönderen Datome 15 sayıyla oynadığı maçta iyi işler çıkardı. Umarım bu performansını sürdürmeye devam eder.

Maçın ADAMI: Jan VESELY

Fenerbahçe taraftarının çok şeyler beklediği Vesely, bugün ilk yarıda takımını sırtlarken, savunmadaki gayreti, hücumdaki sayıları, aldığı ribauntlar ve yaptığı 4 asist ile şüphesiz maçın adamı olmayı sonuna kadar haketti. 9\10 iki sayılık isabetle oynayan Vesely 22 sayısının yanına 10 ribaunt eklemeyi başardı.

LÜTFEN BU SON OLSUN

Hemen hemen her derbide aynı şeyleri konuşuyoruz ve sanıyorum konuşmaya devam edeceğiz. İlk olarak maçın 2. Periyodundaki hakem anonsuyla başlamak istiyorum. ‘’ Ergin Ataman mola alsana’’ diye giden bir tezahürata neden anons yaptırılır hayretle takip ettim. Maçın son bölümünde bu kez Göksenin Köksal, Ergin Ataman ve Galatasaray benchine yapılan mualemeye de maalesef anlam veremedim. Bu iki ismin Fenerbahçe taraftarıyla arası olmadığı aşikar, ancak skorda farkı bulmuşken ortamın bu kadar gerilmesi beni ve basketbolseverleri çok üzmüştür diye düşünüyorum. Aziz Yıldırım ve Melih’in taraftara yaptığı uyarılar ve olaya bakış açıları ise bu olayla ilgili tek sevindirici nokta.

Kısa Notlar:

  • Fenerbahçe, 14 Haziran 2011’den bu yana evinde oynadığı 14. Galatasaray derbisinden de galibiyetle ayrıldı.
  • Sinan Güler lig kariyerindeki 2500 sayı barajını aştı.
  • Fenerbahçe, Euroleague ve TBL’de 2 maçta Galatasaray potasına 195 sayı bırakırken Galatasaray bu maçlarda 161 sayı attı.

 

Mert Batuhan Ekiz on EmailMert Batuhan Ekiz on FacebookMert Batuhan Ekiz on InstagramMert Batuhan Ekiz on Twitter
Mert Batuhan Ekiz
-20 yaşında
-Ünye\ Ordu 'lu
-İstanbul'da ikamet eden
-Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 3: sınıf öğrencisi
-Basketbol aşığı bir birey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir