NBA Günlükleri

Marc Gasol de Modaya Uydu!

Son yıllarda istatistikler NBA’de 3 sayılık atışların ne kadar önemli hale geldiğini gösteriyor. Konu üstüne yazılan bir çok makale var ve bu furyaya uzunlar da katılıyor. Bir çok uzunun 3 sayı çizgisinin gerisinden şutunu geliştirdiğini görüyoruz. Marc Gasol de bu modaya uymuş durumda.

 

Memphis Grizzlies’in İspanyol yıldızı bu sezon 3 sayı çizgisinin gerisinden 60 şut attı ve bu şutlarda 25 isabet buldu, %41.7 gibi iyi bir oran yakaladı.

 

 

Bu sezon bulduğu 25 isabet ile kariyeri boyunca bulduğu toplam 12 isabeti ikiye katlamış durumda ve sezon daha yeni başladı diyebiliriz. Bu ani değişimin arkasında ise Memphis Grizzlies koçu David Fizdale var.

David Fizdale özellikle Clippers maçından sonra verdiği bir röportajda durumu adeta özetledi. Fizdale ;

”DeAndre Jordan geçen sezon Yılın Savunma Oyuncusu ödülünü aldı ve bunu neredeyse her pozisyona yardım ederek yaptı. Bu tarz oyunculara karşı Gasol gibi oyunculara oldukça önemli alanlar kalabiliyor ve biz bunu özellikle köşelerden kullanarak avantaj yakaladık. Gasol’ü bu şutları denemesi için cesaretlendiriyorum.” dedi.

Uzunların 3 sayı atması NBA’de artık trend haline geldi. Bunu bir çok pota altı oyuncusunda görüyoruz. Geçen sezon DeMarcus Cousins 3 sayılık şutları repertuarına eklemişti. Brook Lopez‘de geçen yıl kariyeri boyunca bulduğu toplam 3 sayılık isabetten daha fazla isabet buldu. Anthony Davis geçen sezon tam 108 3 sayılık atış denemesinde bulundu.

Genç jenerasyonda bu durumu Karl-Anthony Towns, Joel Embiid, Kristaps Porzingis, ve Myles Turner gibi isimlerde görebiliyoruz. Bu isimler her maç en az bir kere 3 sayılık atış deniyorlar. Kristaps Porzingis maç başına 5.3 üç sayılık atış denemesinde bulunuyor ve %39 ile oynuyor.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir