NBA Günlükleri

2017 Free Agents Dönemi

NBA’de sezon ortasına doğru yaklaştıkça yazmayı en çok sevdiğim konu yazın serbest kalacak oyuncuların nereye gideceğini tahmin etmek. Önceki 2 yılın yazılarını okuduğumda tutturma oranımın %20 civarı olduğunu gördüm ve bu sefer işimi biraz daha kolaylaştırmak için takımında kalması kesin olan Stephen Curry’i de yazacağım. En azından tutturma oranım stabil bir noktada kalır. Öncelikle sınırsız serbest oyuncuları yazmayı düşünmüştüm ancak bazı oyuncuların ‘’oyuncu opsiyonlu’’ sözleşmeleri var ve bunu kullanma oranları neredeyse hiç yok, bana kolay gelsin;

 

Jrue Holiday (sınırsız serbest – New Orleans Pelicans)

 

Jrue Holiday ile geçen sezon başlamadan New Orleans Pelicans’ın o yıl playoff yapacağını iddia ettiğim bir yazı öncesinde detaylı bir şekilde tanışmıştım. O zamanlar benim de yazdığım ve hala geçerli olan ‘’Pelicans’ın başarısı Davis kadar, Jrue Holiday’in sağlıklı kalmasına da bağlı’’ cümlesini/argümanını hala geçerli olmakla birlikte, artık daha da şüpheli bir şekilde tekrar dile getiriyorum. Zira Holiday’in 2010-11 sezonundan beri 82 maça çıktığı sezon yok, hatta daha detaylı bakarsak 8. sezonunu geçirdiği ligde sadece 3 kez 70+ maça çıkabilmiş. Bu sezon başlamadan sakatlığı hemen hemen geçen Holiday bu kez psikolojik bir çöküntü ile sarsıldığı için sezona gireli çok olmadı (Holiday’in ve eşinin başına gelenleri internetten araştırarak rahatlıkla bulabilirsiniz).

Öncelikle Holiday çok özel bir oyuncu, belki öyle değildir ancak öyle olabilir. En azından sağlıklı kaldığı sürece sizin takımınıza hele hele Davis gibi bir uzununuz varken 17.3 sayı ve 6.5 asist ortalamalarıyla oynayabilir. Açıkcası Pelicans’ın Holiday’i tutmaktan başka çaresi de yok. Jrue’nin sağlıklı kalacağına inanmak ve güvenmek zorundalar. Her şey yolunda giderse Buddy Hield gibi  bence çok özel bir skorere dönüşecek oyuncuya da sahipler, kısacası Pelicans için Holiday – Hield – Davis çekirdeğinden başka çözüm yolu olmadığı için Holiday takımda kalacaktır.

 

Rudy Gay (oyuncu opsiyonlu – Sacramento Kings)

 

Sacramento Kings gibi bir akıl hastanesinde bulunan Gay, kendisi de bir akıl hastası ancak tüm bu saçmlalıklardan sıyrılıp kendi skoruna ve istatistiklerine yönelmeye çalışıyor. Bazen çıkıp 35-40 atıp maç kazandırıyor falan ancak hiçbir işe yaramadığını ve kulübü Sacramento’nun onu ilk fırsatta takaslayacağını biliyor. Zaten sene sonu kalma ihtimali bulunmayan bir oyuncuyu takaslamak her zaman en mantıklı harekettir (yanlış hatırlamıyorsam Suns’ın Dragic’i Heat’e takaslaması buna örnek verilebilir). Takaslanacağını bilen bir oyuncu doğal olarak oynayacağı oyuna konsantre olamaz ve Kings gibi bir ortamda olamaması da hayli doğal kabul edilmeli.

Gay kariyerinde hiçbir zaman süperstar seviyelerine çıkamadı ancak iyi bir skorer ve ribaundçu oldu. Yaşı da henüz kemale ermemişken daha düzgün bir yapıda olan takımlardan birine giderek tamamlayıcı rolde gayette işe yarayabilir. Tabi ki bunları yazarken Rudy Gay’in psikolojik olarak da çok normal bir oyuncu olmadığını göz ardı etmiş olabilirim ancak anlatmaya çalıştığım şey hiçbir insanın Sacramento Kings gibi bir organizasyonda kalmaması gerektiği. Son olarak Gay bence eski evi Memphis’e dönsün ve tamamlayıcı skorer olarak takılsın, işe yarayabilir ama yaramayabilirde, Gay bu sonuçta…

 

Derrick Rose (sınırsız serbest – New York Knicks)

 

Yeni NBA izlemeye başladığım dönemlerde MVP olup o küçük çocuğun gönlünü fetheden Derrick Rose, artık eski günlerini ufukta bile göremiyor. Beklediğimiz şey artık sakatlık tamamen geçecek ve o eski Rose olacak değil. Bunun 2 temel sebebi var;

  • Şut üzerine değil atletizm ve çabukluk üzerine oynayan bir oyuncunun bu kadar ağır sakatlıklar yaşadıktan sonra eski haline dönme olasılığı yok gibi bir şey.
  • Oyun Rose’nin sakat olduğu dönemde şutu olmayan kısalardan bir hayli uzaklaştı

Yani demek istediğim eğer Rose o sakatlıkları yaşamamış olsaydı da kariyerinde ki bu serbest düşüşün devam edebilecek olması. Kariyeri boyunca %30 ile 3 sayı atmış bir oyuncudan böyle bir dönemde oyunun uzaklaşmış olması ise gayet doğal. 2011 MVP’si Derrick Rose ile 2015 MVP’si Stephen Curry arasında %14lük bir 3 sayı isabet farkı var. Bu basit istatistik yardımıyla oyunda ki değişimi ve Rose’nin düşüşünün sakatlık dışı faktörlerini yeterince anlatmış oldum bence. Sezon sonu Rose’yi alacak üst düzey bir takım olacağını çok düşünmesem de Rose anlattığımız kadar da kötü bir oyuncu olmadı. Şu an 16.4 sayı, 4.4 asist ortalamaları ile ligdeki birçok guarddan hala iyi bir oyuncu.

 

Serge Ibaka (sınırsız serbest – Orlando Magic)

 

Şu ana kadar bahsettiğim oyuncular içinde en değerli olduğunu düşündüğüm oyuncu Serge Ibaka. Öncelikle Ibaka’nın Thunder tarafından takas edilmesi, Thunder tarafından çok saçma bir hamleydi. Her ne kadar bir önceki sezonu pek parlak geçirmemiş olsa da bu devirde şutu olan 4 numarayı (yer yer 5 de oynayabilen) bulmuşsun da beğenmiyorsun, hem de bu kadar şut özürlü bir takımın varken.  Bu arada yeni fark ettim adam bu yıl da 1.3 üçlük atıyormuş maç başına, hoş o takımda başka şut atacak adam mı var? Neyse bu adamı bu kadar övme sebebim istediği hangi takıma giderse gitsin ilk 5 başlayacağını söylemekti; yolun açık olsun aslanım!

 

Stephen Curry (sınırsız serbest – Golden State Warriors)

 

Golden State Warriors’da kalıp, 5 yıl için 207 milyon dolarlık anlaşma imzalama olasılığı %101…

Onur Can Özyurt on EmailOnur Can Özyurt on Twitter
Onur Can Özyurt

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir