NBA Günlükleri

Bu oyunun hakkı bu !

Turkish Airlines Euroleague’nin 15. Roundunda Galatasaray kendi evinde Brose Bamberg’i konuk etti. Çok kötü bir oyun ortaya koyan sarı kırmızılılar sahadan 75-90’lık skorla mağlup ayrıldı ve Euroleague’deki 11. Mağlubiyetini aldı. Galatasaray’da sakatlıktan dönen Austin Daye 20 sayıyla maçın en skoreri olurken, Bamberg’te benchten gelen Janis Strelnieks 18 sayıyla oynadı. Bamberg bu sonuçla 6. Galibiyetini aldı.

Fabien Causeur ve maç başlangıçları

Maç öncesinde Euroleague’i biraz takip eden birisinin neye dikkat etmeliyiz sorusuna vereceği cevapların başında gelirdi bu başlık. Dikkat etmeye çalıştık ancak Causeur ilk 7 dakikada hiç kaçırmadan 7 sayı attı.

Sırtı dönük oyunlar üzerinden basketler bulduk

İkinci periyotla birlikte Heckmann’ın üzerinden oynadığımız sırtı dönük oyunlarla skor bulmaya başlayan Galatasaray’da Austin Daye’in de iyi performasıyla oyun üstünlüğünü elimize almıştık ancak bu çeyreğin ikinci yarısından itibaren hücumdaki kötü tercihler işin içine girince rüzgar yine Bamberg’in arkasından esmeye başladı.

Forvetler- Pivotlar Tamam da Kısalar ?

Galatasaray’ın bu sezonki en büyük sorunlarından biri kısalardan verim alamaması şüphesiz. Russ Smith ile başlayan bu furyaya ilk maçı olduğundan tam emin olamasam da Fitipaldo da eklenecek gibi. Sinan’ın da bugünkü vasatı aşmayan performansı da eklenince maç başında Tibor Pleiss ve Blake Schilb sonrasında da Austin Daye iyi performans gösterseler de kısalardan verim gelmeyince skoru kendi lehimize hiç çeviremedik. İlk yarı itibariyle biz kısalarımızdan 1 sayı bile bulamamışken onlar Causeur’den 12, Strelnieks’ten 9 ve Maodo Lo’dan 5 sayı buldular.

İkinci yarıya iyi başladık ama…

İkinci yarıya fırtına gibi başlayan Galatasaray, Tibor Pleiss’in bire birlerini kullanarak skorlar bulduk, savunmada da rakibimizi top kaybına zorlamayı başardık ve 6-0 ‘lık bir seri yakaladık. Tempomuzu da yukarı çekmeye başladığımız bu bölümde koç Trinchieri’ye molayı aldırmayı başardık. Ancak bu moladan sonra işler hiç iyi gitmedi ve üst üste gelen 2 üçlükle farkı 10 sayıya çıkardılar ve oyunun hakimiyetini tekrar eline geçirdiler. Bu bölümde Nikos Zizis önderliğinde skor bulan Brose, Tibor’un da 4 faulle kenara gelmesinin ardından farkı açmayı başardı ve maçı belki de 3.47 kala farkı 17 sayıya çıkararak maçı bitirdi.

Bench Faktörü

Sadece istatistik kağıdına bakan bir kişi bu maçta ne alaka kardeşim bench faktörü diyebilir belki Galatasaray 37 bench sayısı bulurken Brose 44 sayı buldu ama Galatasaray 37 sayının 35’ini iki oyuncudan buldu Tyus ve Daye. Brose’de oyuna giren oyunculardan Staiger hariç (28 saniye oynadı) herkes skor üretti. Strelnieks 18, Theis 14, Lo 5 , Heckmann 5 sayı ürettiler. Sayılarının yanına da iyi oyunlarını koydular. Özellikle Lo, 2. Çeyrekte yaptığı penetreler ile başımızı çok ağrıttı.

Savaşmadık!

Bugün özelinde bizim için en istenmeyen etken savaşmaktan çekinmek oldu. Bir kez bile sert faul yapıp mesaj vermedik. Bir kez bile sahada kabaca tabirle ‘’ hop kardeşim ne oluyor?’’ demedik, hal böyle olunca maçı kazanmayı düşünmemek lazım. Rakibin ‘’rol adamı’’ denilen oyuncusu Daniel Theis 14 ribaund aldı ve 7’si bizim potamızda daha neyi tartışıyoruz ki?

Murphy Kanunları

Bu kanunun temel prensibi şudur: İşler iyi gidiyorsa her şey iyi gider. Kötü gidiyorsa da çok kötü gider. Galatasaray için bugün özelinde ve belki de tüm sezonda bu kanunlar tıkır tıkır işliyor. Sahada temposunu bulan bir Galatasaray bir Euroleague takımı gibi oynarken bu tempodan uzak bir Galatasaray Eurocup seviyesinin de altına inebiliyor bazen. Bu kanunun ‘’her şey kötü gider’’ kısmına Galatasaray cephesinde seyirci de ekleniyor yavaş yavaş. Geçen yıl Eurocup şampiyonu olan takımı nasıl destekliyorsa taraftar bu yıl bir bıkkınlık gelmiş gibi görünüyor keza maç sonunda ‘’ Ataman bu takım senin eserin’’ tezahüratı bunun göstergesi. Bu konuda benim görüşüm şu: Evet bu takım Ergin Ataman’ın eseri. Nasıl ki Eurocup şampiyonu olan takım Ergin Ataman’ın eseriyse bu takım da onun eseri burada seyirci haklı ama bu takımın Euroleague’deki beklentisi nedir?  Bunun cevabını vermek gerekiyor bu tepkiyi ölçmek için. Bu formatta ilk 8 ‘e kalmak ise Galatasaray’lıların beklentisi daha çok görürüz böyle protestoları.

Özel Başlık – Janis Strelnieks

Son iki yıldaki gelişimini bu sezon da sürdürüyor Letonyalı oyuncu. Bu sezon 9 sayı ortalamasıyla oynuyor Euroleague’de. Benchten geldiğini unutmamak lazım. Bugün de maçın en iyi oyuncusuydu ve 18 sayıyla takımının en skoreri oldu. 5/7 ‘lik bir üç sayı yüzdesiyle oynadı ve 3 ribaund 4 asist ekledi sayısının yanına.

Mert Batuhan Ekiz on EmailMert Batuhan Ekiz on FacebookMert Batuhan Ekiz on InstagramMert Batuhan Ekiz on Twitter
Mert Batuhan Ekiz
-20 yaşında
-Ünye\ Ordu 'lu
-İstanbul'da ikamet eden
-Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 3: sınıf öğrencisi
-Basketbol aşığı bir birey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir