NBA Günlükleri

Fener ve Efes, 9 yıl boyunca Euroleague’de mi olacak?

Turkish Airlines Euroleague’nin yeni formatına geçişinin ardından neredeyse ligin normal sezonunu yarıladık. Sezon başında 10 yıl süreyle geçerli olması konusunda anlaşılan bu formatın değişmeyeceği neredeyse kesin. Takım sayısının ve lisans dağıtımının nasıl olacağı konusunda değişiklik yapılıp yapılmayacağı ise merak konusu. Bu konuda bildiğimiz en kesin yargı şu : Gelecek sezon da 16 takım olacak. Ayrıca takımlara verilen ( bu sezon  Darüşşafaka Doğuş) Wild Card gelecek seneden itibaren hiçbir takıma verilmeyecek. Wild Card hakkının yerine İspanya Ligi şampiyonunun Euroleague’ye direkt olarak katılımı gündemde. Konuyla ilgili olarak Jordi Bertomeu – Euroleague CEO’su- Rus medyası R-Sport’a verdiği demeçte, gelecek sezon Wild Card ‘ın takımlara verilmeyeceğini doğruladı ve bu hakkın İspanya Liginde bulunup A lisansı olmayan ve ligi en iyi sırada bitiren takıma B lisans olarak bir sezonluk verileceğini söyledi.

Bu durumda akıllarda bir soru var ? Fenerbahçe ve Anadolu Efes dışındaki temsilcilerimiz Euroleague’ye katılamayacak mı ?

Bertomeu’nun açıklamalarında bizi yakından ilgilendiren kısım da tam olarak burası. Bertomeu, gelecek sezon 11 A lisansı sahibi takım dışında verilecek B lisanslarının ülkelerini de doğruladı. Buna göre gelecek sezon Eurocup şampiyonu, VTB, Adriyatik Ligi, İspanya Ligi ve Almanya Ligi şampiyonları B lisansı hakkı kazanarak turnuvaya katılım gösterecek. Türkiye bu listede yer almazken, buna göre A lisansı sahibi takımlarımız Anadolu Efes ve Fenerbahçe dışındaki hiçbir Türk takımının ligde şampiyon olsa bile gelecek sezon Euroleague’ye katılma şansı bulunmuyor.

Anlaşmanın 10 yıllık olduğunu ve 1 yılının geride kaldığını düşünürsek önümüzdeki 9 yıl boyunca Türkiye’yi Euroleague’de Anadolu Efes ve Fenerbahçe temsil edebilir.

Şöyle bir durum da söz konusu olabilir. Eurocup şampiyonunun direkt olarak Euroleague’ye katıldığı bir ortamda takımlarımız Eurocup’a gidip şampiyon olurlarsa Euroleague için şans yakalamış olurlar ancak bunun da önünde bir engel var. FIBA ve EuroLeague arasındaki savaş hala sürüyor. FIBA tarafından yerel federasyonlara yapılan baskı, bu sezon hiçbir Türk takımının Eurocup’ta oynamamasına yol açmıştı. Bu durumda an itibariyle 4 takımla var olduğumuz bu arenadaki takım sayımızın maalesef düşmesi ihtimali çok yüksek.

9 yıl çok uzun bir süre, bu alınan kararın değişmesi ya da Türk takımlarının Eurocup’a gitmesi gibi değişiklikler olabilir. Şuan için kesin diyebileceğimiz şu: Gelecek sezon Euroleague’de Anadolu Efes ve Fenerbahçe dışında Türk takımı olmayacak.

Mert Batuhan Ekiz on EmailMert Batuhan Ekiz on FacebookMert Batuhan Ekiz on InstagramMert Batuhan Ekiz on Twitter
Mert Batuhan Ekiz
-20 yaşında
-Ünye\ Ordu 'lu
-İstanbul'da ikamet eden
-Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 3: sınıf öğrencisi
-Basketbol aşığı bir birey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir