NBA Günlükleri

Green: “Bogut’un yokluğuna alıştık”

Golden State Warriors yaz döneminde takıma Kevin Durant’i eklemek için Andrew Bogut’u Dallas Mavericks’e takas ederek yeterli cap boşluğunu oluşturmaya çalışmıştı.

Bogut’un takımdan ayrılmasıyla Warriors’un oyunun savunma tarafında bir düşüş yaşaması bekleniyordu. O boşluğu Zaza Pachulia ile kapatmaya çalışsalar da Zaza, Bogut’un Warriors’a verdiklerini tam anlamıyla verebilecek bir oyuncu değil. Warriors, izlerken savunma kısmında geçen sezonki gibi sert gözükmese de şu anda NBA savunma verimliliği istatistiğinde ikinci sırada bulunuyor.

Warriors’un savunma lideri sayabileceğimiz Draymond Green ise Bogut’un kaybının önemli olduğunu fakat onsuz savunma yapmayı öğrendiklerini söyledi.

“Bogut gibi savunmayı kontrol eden birini kaybediyorsun. Onun orada olduğunu, başkalarının yaptığı hataları silebileceğini biliyorsun fakat sonra onu kaybediyorsun. Onun orada olmadığına alışmak zorundasın. 4 sene boyunca Bogut’un orada olduğunu bildikten sonra, onsuz oynamaya alışmak biraz zaman alıyor. Fakat buna uyum sağladığımızı düşünüyorum.”

Green’in zaten ne kadar yüksek seviyede savunma yaptığını hepimiz biliyoruz fakat Warriors’daki savunma konusunda gözden kaçan bir istatistik var. Kevin Durant maç başına koyduğu 1.6 blok ile kariyerinin en yüksek blok ortalamasına sahip. Tabi ki bu bir pota altı oyuncusunun savunmada yarattığı etkinin aynısı yaratmıyor fakat Durant’in savunma kısmına da odaklandığını ve katkı yaptığını gösteriyor.

Can Önal on InstagramCan Önal on Twitter
Can Önal
NBA meraklısı bir mühendislik öğrencisi...
Twitter :@canonalll
Instagram :@canonalll
onalcan20@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir