NBA Günlükleri

NBA Xmas: Cavaliers – Warriors

Cleveland Cavaliers’ın NBA Finallerinde 3-1’den geriden gelip Golden State Warriors’u mağlup etmesinden sonra, bu iki süper takım ilk kez 25 Aralık Pazar akşamı tekrar birbirlerine karşı mücadele edecek. Karşılaşma Türkiye saatiyle 22.30’da başlayacak.

Cavaliers’ın bu sabah oynanan maçta Brooklyn Nets’i 119-99 mağlup etmesinin ardından yapılan basın toplansında, Cavaliers koçu Tyronn Lue’ya “Cavs-Warriors rekabeti Lakers- Celtics rekabetiyle özdeşleştirilebilir mi?” sorusu geldi. Lue soruyu şu şekilde yanıtladı:

“Eh, o dönemde kazanılmış birçok şampiyonluk var. Fakat eğer iki takım da bir arada kalır ve kazanmaya devam ederse, öyle olabilir. Onların da orada harika bir takımı var bizim de. Bu yüzden eğer basketbol konuşuyorsanız Golden State, Cleveland ve San Antonio’u konuşursunuz. Ve bu takımlardan birinde yer almak harika.”

Los Angeles Lakers ve Boston Celtics, 1962-1969 döneminde 6, 80’ler döneminde 3 ve 2000’lerin sonunda da 2 defa olmak üzere NBA Finallerinde 11 defa karşılaştı. Bu karşılaşmaların 8’ini Celtics, 3’ünü Lakers kazandı.

Cavaliers, Warriors karşılaşmasına gelirken oynadığı son 4 maçını kazandı. Warriors ise son 7 maçını kazanarak Cleveland’a geliyor. İki takımda son 10 maçında 9-1’lik dereceye sahip.

Geçtiğimiz normal sezonda bu iki takım 2 defa karşı karşıya gelmişti ve ikisini de Golden State Warriors kazanmıştı.(83-89,132-98)

LeBron James ise bu maç hakkında “Koçluk ekibimizin bize verdiği oyun planıyla hazır olacağız. Peki, Warriors ile oynayacağımız 7 maçlık bir seriye hazır mıyız? Kesinlikle hayır. 2 tane guardımız sakat ve 7 tane maça çıkabileceğimiz konusunda hiçbir fikrimiz yok. Bir normal sezon maçı için ne kadar hazır olunabilirse o kadar hazır olacağız.” açıklamasında bulundu.

Cav geçtiğimiz günlerde ilk beş başlayan guardları JR Smith’i uzun bir süre için kaybetmişti. Cavs’ın bu eksiğinin yanında Warriors’ın ise geçen seneden en büyük farkı kuşkusuz 7 defa All-Star ve bir defa da MVP olmuş Kevin Durant. LeBron bu konuda da şu yorumu yaptı:

“Onlar zaten Spurs ile birlikte kariyerimde karşı karşıya geldiğim en sert takım. Peki, savunmak için daha da sert olabilir misin? Sanırım bu oyunun gördüğü en harika skorerlerden biri olan Kevin Durant’i eklediğinde olabilirsin.”

LeBron James kariyerinde Christmas günlerinde evinde oynadığı üç maçın hepsini kazandı, üstelik bunların ikisi Cavs ile birlikte. Bu maç aynı zamanda James’in 2008’den beri Cleveland’ta olacağı ilk Christmas maçı olacak.

 

 

 

Can Önal on InstagramCan Önal on Twitter
Can Önal
NBA meraklısı bir mühendislik öğrencisi...
Twitter :@canonalll
Instagram :@canonalll
onalcan20@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir