NBA Günlükleri

Final provasında GSW balyozu

Son 2 sezonun finalistleri; son iki sezonun en iyi basketbol oynayan takımları Golden State ve Cleveland. Kulüp geçmişleri Celtics-Lakers gibi derin bir rekabete dayanmıyor ama hele ki geçen seneki 7 maçtan sonra bir maçtan çok daha fazlası oldu basketbolseverler açısından.

Cleveland’da oynanan maçta iyi oynayan taraf kuşkusuz Golden State’ti ve son çeyrekte 14 sayılık bir fark yarattılar ama Cavs 2016 final serisinde vazgeçmeme genlerini işleşmişti bir kere. Yine geri geldiler ve geriden gelmenin psikolojisi kazanmalarını sağladı. Tabi bir de Kyrie Irving gibi ufak bir faktör daha vardı…

Bir maçtan fazlası olduğunu ve olası bir nba final eşleşmesini düşünen Golden State önceki maçtan kalan ölü toprağını üzerinden atmış görünüyordu ve ev sahibi olmanın özgüveniyle maça çok hızlı başladı. Rüzgarı arkasına aldığında Warriors’tan daha tehlikeli bir takım düşünülemez. Cavs’ten de hamleler geliyordu ki Draymond o hamlelerden birini yere serdi.

Bunun bir faulden fazlası olduğunu, mesaj niteliğinde olduğunu hepmiz biliyoruz. Açık alanda LeBron gibi bir kas kütlesini parkeye serdi ve sportmenlik dışı faul aldı Draymond Green. Yaptığı faulün farkındaydı Green ama LeBron kötü şöhretli abartılı ‘flop’unu da yapmıştı yine. Green çalınan faul sonrası bununla da dalgasını geçti. İlk yarının en önemli faktörü takımın en önemli yıldızı olmasına rağmen CAVS’e karşı hep sönük gördüğümüz Curry’di. Final serisinde de son oynanan maçta da MVP performansından çok uzak olan Curry ilk yarı 14 sayı 10 asist yaptı.

İkinci yarıda yine bir geri dönüşe izin vermeyen Warriors Cavaliers’ı 126-91 yendi ve sezonda durumu 1-1 yaptı. Bu maçtan şunu çıkartabiliriz; rüzgarı arkasına alan bir Warriors arkasına bakmadığında maçı kazanıyor. Olası bir finalde maçı son topa bırakmamaya özen göstermeli Warriors çünkü son toplarda kazanma alışkanlığı edinmiş bir Cavaliers bulacak karşısında


Maçın özeti

Alihan Olcar
Anadolu Üniversitesi - Spor Yöneticiliği, İstanbul Üniversitesi Tarih mezunu.
YouTube içerik üreticisi, yazar, çizer, basketbol sever ve Kobe Bryant hayranı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir