NBA Günlükleri

DR J : Basketbol tarihinde bir milat

Şu anda genç basketbol severlerin izledikleri modern basketbolun NBA’deki ilk örneklerinin Michael Jordan yıllarında başladığını zanneden birçok insanın var olduğunu fark ettim. Bir birinden güzel smaçlar, havada asılı kalanlar ve rakiplerine hep bir adım yüksekten bakanlar denildiğinde zamanında bu işlerle ilgili sorumlu tek bir oyuncu vardı O da Julius Erving’ti.

DR. J. Zamanında basketbol hala yerde oynanan bir sporken, NBA ‘e adım atmasıyla krizde olan Amerikan basketbolunun canlanmasına ve havada oynanınca daha zevkli bir hal alındığının kanıtlanmasına neden olarak “Doctor” lakabını kazanmıştır. NBA tarihinde hala muhteşem smaçlar ve efsanevi hareketler denildiğinde ilk akla gelen isimlerden birisi oluyor.  Sadece 2.00 metre boyu ile yapabildikleri sayesinde gelecek nesillerin bu oyunu daha farklı götürebilecekleri bir yol haritası çizmiş oldu. DR. J. Seyirciyi büyüleyen ve havada oynayan bir sporcudan hariç, özel yaşamındaki mütevazi ve yardımsever bir kişilik ile de parkelerin dışında ahlaklı ve örnek bireyin en çarpıcı örneğidir.

Erving’te  Amerika’da ki birçok sporcunun kariyer başlangıcı olan fakir siyahilerin yoğunlukta olduğu ve kendilerini bir anda suçun içinde bulabilecekleri gerçeğinden uzaklaşmak için baketbola başladı. New York’un doğusunda Meadow’da yaşamak DR. J. İçin başlı başına bir sorundu. Boyunun kısa ve güçsüz oluşu New York sokaklarında (ki bu sokaklar zayıflığı hiçbir şekilde içinde barındırmaz) kendisini bulmasına neden oldu. NBA’de birçok oyuncuya ilham verecek zıplama kabiliyetini tamamen bu sokaklarda girdiği ikili mücadelelerde geliştiren DR. J. İlk smaç deneyimlerini burada güzel paralarla beraber kazanmaya başladı.

Erving Roosevelts Lisesini bitirdikten sonra profesyonellik için ilk adımı atarak Massachusetts Üniversitesine gitti. Burada oynadığı yıllar içerisinde Amerika’da adını yavaş yavaş duyurmaya çalışsa da NCAA liginde UCLA hâkimiyetinin gölgesinde kaldı. Ama o yinede yılmadı ve attığı sayılarla, aldığı ribaundlarla birçok basketbol menajerinin dikkatini çekmeyi başardı. NCAA kariyerinde 26.3 sayı ve 20.2 ribaund ortalamaları yakalayan Erving bu ortalamalara kayıtsız kalmadı ve üniversitenin son senesini okumadan erken profesyonellik kararı aldı.

O yıllarda Amerika’da ki iki profesyonel ligden ABA,  yüksek temposu ve hızlı oyunu ile seyircinin ilgisini daha fazla çektiğinden, Erving’in tercihi bu yönde oldu. ABA takımlarından Virginia Squires ile anlaşarak 21 yaşında ilk kontratını yapan Erving daha ilk sezonunda ne kadar başarılı olabileceğini 27.3 sayı 15.7 ribaund ve 3.9 asist ortalamaları yakalayarak ispatlamış oldu.

ABA kariyeri boyunca 2 ABA şampiyonluğu yaşayan Erving aynı zamanda bu ligde 3 kez MVP, 5 kez All-Star ve 2 kez de playoffların en değerli oyuncusu seçilerek adını  sadece dilden dile doladı. Çünkü o zamanlarda TV kanalları  ABA ligi maçlarını yayınlamıyordu. Ne yaparsa yapsın, ne kadar iyi oynarsa oynasın adının tarihe altın harflerle yazdırabilmesi için başka bir şeyler yapma ihtiyacı hissetiği anda 5 yılını verdiği,28.7 sayı ve 12.1 ribaund ortalamaları ile oynadığı ABA ligi kapatıldı.

ABA’nın kapatılmasından sonra Philadelphia 76’er takımına transfer olan Erving, daha ilk yılında final oynamayı başarmış ve ard arda gelen final serileri ile şampiyonluğa hep bir adım uzakta kalmıştır.

1980 finallerinde Lakers ile oynanan final serisi 4. maçında, basline’nın sağ dibinden zıplayarak uzun forvet pozisyonunda oynayan Mark Landsberger’ın yanından geçip, Kareem Abdul-Jabbar’ın gözünün önünden topu geçirerek potanın sol tarafından çembere bırakıp basline’nın diğer tarafına düşme hareketini yaparak hala konuşulan bir geceyi tüm basket severlere hediye etmiş oldu.

(1984 All-Star smaç yarışmasında iki top ile havada dönerek iki topuda smaç yaptığı hareketi de unutmamak gereklidir.)

1983 yılına gelindiğinde Erving ve ABA liginden en kuvvetli rakibi olan Bobby Jones ile çekirdek kadroyu oturtan 76’ers,yine bir basketbol efsanesi olan Moses Malone’u Houston’dan alarak Big-3’yi oluşturmuş oldular. Bir önceki yıl final serisinde 4-2 yenildikleri Lakers’ı bu sefer 4-0 ile süpüren 76’ers ile Erving ilk ve tek şampiyonluğuna ulaşmış oldu.

1987 yılında her gittiği şehirde NBA’e veda eden DR.J., mart ayında gittiği Chicago deplasmanı sonrası yaptığı açıklamada gerekli teşekkürlerini sunmuş ve ardından veliahdının bu şehirde olduğunu, kendisiyle beraber başlayan bu oyun tarzının sürdürecek oyuncunun NBA’de 3. sezonunu geçiren Michael Jordan olduğunu söyledi. O gün oynanan maçta Majesteleri Michael Jordan 56 sayı ile maça damgasını vurarak DR. J.’nin reçetesinin ne kadar doğru olduğunu kanıtlıyordu.

DR. J.1987 Play-offlarında karşılaştığı Milwaukee ile serinin son maçında 24 sayı atarak baketbol sahalarına veda etti.

1983 yılında J. Walter Kennedy Yurttaşlık Ödülünü alan, Her gittiği deplasmanda insanlarla kurduğu diyalog ve çocuklarla her zaman yakından ilgilenen örnek bir vatandaş olan Erving, aynı zamanda uyuşturucuya karşı başlattığı kapmanlar ile de kişiliğinin dillerde yankılanmasını sağladı.

Profesyonel basketbol hayatında 30,026 sayı atan ve 11 yıllık NBA kariyerinde 18,364 sayı atarak 20,1 ortalama yakalayan,11 kez All-Star seçilen DR. J. 1993 yılında NBA’in 50. Yıl dönümü tüm zamanlar takımına seçilmiş  ve yine aynı yıl Basketball Hall of Fame’e girmiştir.

Bu yazının ardından inanıyorum ki DR. J.’nin eski maçlarını ya da hareketlerini izlemek için Google’da arama yapma ihtiyacı hissedeceksiniz.

Mutlu NAZLI on FacebookMutlu NAZLI on InstagramMutlu NAZLI on Twitter
Mutlu NAZLI
Genel Yayın Yönetmeni at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir