NBA Günlükleri

EFES, 19’dan döndü !

Turkish Airlines Euroleague’nin 22. Haftasında temsilcimiz Anadolu Efes, kendi evi Abdi İpekçi’de İtalyan ekibi EA7 Milan’ı ağırladı. Geçtiğimiz hafta Darüşşafaka Doğuş karşısında inanılmaz bir geri dönüşe imza atarak 25 sayıdan gelen ve maçı kazanan EA7 Milan,  bu kez 19 sayı öne geçtiği maçtan mağlup ayrıldı. Temsilcimiz Anadolu Efes mücadeleden 90-86’lık skorla galip ayrıldı ve Euroleague’deki 11. Galibiyetini aldı ve fikstür olarak avantajlı olduğu Euroleague’deki avantajını korudu.

Çok kötü başladık

İstanbul’daki soğuk havaya rağmen salona gelen Efes taraftarının aksine oyuncular maça gelmemiş gibi başladılar adeta. EA7 Milan takım halinde çember altında dominant bir oyunla başlarken, temsilcimiz Efes daha çok dış atışlar kullandı ve bu atışlarda istediği yüzdeyi tutturamadı. Madalyonun savunma yönünde ise neredeyse bütün bire birlerde geçilen lacivert-beyazlılara karşı İtalyan ekibi ekstra pasları doğru yaptı, topu eline alan oyuncu kolayca çembere gitti, buna yüksek yüzdeli üç sayılık atışlar da eşlik edince farkı açmayı başardı.

Huertel devreye girdi

         Maçın başında Thomas Huertel’in oyunu yönlendirmesini tepede ikili oyunlardan sonra yaptıkları yüksek ve sert Show-up’lar ile engelleyen Milano’ya karşı, Doğuş’un da oyuna girmesiyle birlikte temposunu yükselterek cevap veren Anadolu Efes, yarı sahayı hızlı geçti, savunmacısından kurtulan Huertel ritmini buldu ve erkenden açılan farkı kapatmaya başladık. Savunma tarafında Alex Kirk’in blok partisiyle birlikte vidaları sıksak da ikinci şans sayılarına engel olamadık. İlk periyot boyunca sadece 3 asist yaptık ve ilk periyodu  27-15 geride kapattık.

Boyalı alanı koruyamadık

İkinci çeyreğin başında da çembere kolayca giden İtalyan ekibine karşı boyalı alanı koruma görevini yapamadık hatta boyalı alanda Alex Kirk haricinde bir oyuncumuz varlık dahi gösteremedi. Çeyreğin başında tempoyu ve rüzgarı arkasına alan İtalyanlar farkı 16 sayıya kadar çıkarmayı da başardılar. Tepeden oynanan ikili oyunlarda K. Simon ve Raduljica etkili oldular. Geçiş hücumlarında da ceza şutlarını sayıya çevirmeleri bu farkta etkili olan bir diğer etkendi. Efes cephesinden bakacak olursak hücum kısmında Euroleague takımına yakışmayacak hatalar gelirken, fast breaklerde bile 2’ye 1 3’e 2 gibi pozisyonları bitiremedik.

Alex Kirk takımı ateşledi

         Efes’te sene başından beri konuşulan bir mesele vardı. Alen Omic, Bryant Dunston’a ne kadar yardımcı olabiliyor? Bu soruya benim yanıtım ‘’hiç’’ Ancak artık böyle bir sorun kalmadı gibi duruyor Efes için, Kızılyıldız maçından sonra bu maçta da Alex Kirk muazzam işler yaptı. Savunma tarafında uzun kolları ve doğru pozisyon alma bilgisiyle rakibi durdurdu. Hücumda da en az savumada olduğu kadar efektif olarak Efes’e büyük değer kattı. Takımı ateşledi. Çeyrke sonunda faul haklarının da dolmasıyla takımlar faul çizgisine geldiler ve Granger’in 0/2’si hariç hata yapmadılar. İlk yarıda iki periyotta da 27’şer sayı yiyen Efes, devreye 54-40 geride gitti. İlk yarıda onlar %63 ile üç sayılık isabet bulurken biz %25’te kaldık.

Önemli Not: İlk yarıda iki takım da 7 top kaybetti ancak onlar 7 top kaybına karşılık 10’u Simon ve Hickman ikilisinden olmak üzere 17 asist yaptılar. Bizde ise bu rakam sadece 9.

Savunma oldu ama… Üçlükler devreye girdi

Üçüncü çeyreğin başında iki takımın kısaları da kolay geçildiler ve dışarıya verilen paslarla karşılıklı üçlükler geldi. İkinci periyotta takımı ateşleyen Alex Kirk, pozisyon alma bilgisini konuşturarak Raduljica’ya üstünlük sağlamayı başardı.  3. Dakikadan sonra J. Granger savunmadaki isteği ile takımı da ateşledi ve Efes’in savunması oldu. Bu bölümde yapılan basit hatalardan dolayı fark 9 ile 12 arasına sıkıştı kaldı. Bulduğumuz üç sayılık isabetlere ikinci şans sayılarıyla karşılık verdiler. Bu bölümde Rakim Sanders’i durdurmakta çok zorlanan temsilcimiz, farkı istediği seviyelere çekemedi.

Bilinçli KAOS

         Yarı sahayı hızla geçip, geçiş hücumlarında Milano ekibi daha savunmaya yerleşmeden hücum etmeyi kafasına koyan Perasovic, bu iş için biçilmez kaftan değerindeki Huertel’i ve Doğuş’u oyuna sürerek maçın hızını inanılmaz boyuta çıkardı. 3-4 saniyede yarı sahayı geçen Efes, Tyler Honeycutt ile başlattığı üçlüklerin devamını da getirince farkı hızla azaltmaya başladı. Bu tempoya ayak uydurmak zorunda kalan Milano ekibi basit top kayıpları da yapınca Efes’in farkı azaltma süresi daha da kısaldı. Bu bölümde Doğuş’un savunmadaki agresif oyununa hücumda bulduğu üçlük de eklenince Efes, maçı istediği kıvama getirmiş oldu. Özellikle, Doğuş’un Simon ve Kalnietis üzerine yaptığı baskı gecenin en önemli işlerinden biriydi. Efes’in maç içerisindeki yeniden doğuşu, Doğuş Balbay ile oldu diyebiliriz.

Çileden çıkartan basit hatalar

Savunma direncinin üst düzeyde olduğu dakikalarda, taraftarını da tam olarak arkasına alan Anadolu Efes, maçı kazanacağının sinyallerini vermeye başladı ancak savunmadaki bu performansı gölgede bırakacak kadar kötü hücum tercihleri nedeniyle maç bir türlü istenen skora gelmedi. Çeyrek başındaki 5-0’ın ardından 9-1’lik bir seri yiyen Efes’in takılıp kalmasını yine benchten gelen Alex Kirk durdurdu ve çember altını domine etmeye devam etti. Hücumdaki çok ama çok basit top kayıpları ve verilen hücum ribaundları başımıza bela oldu. Örneğin: 3’e 1 geliyoruz, Granger Cedi’ye veriyor ve hatalı yürüme oluyor. Hatta basketle biten(Honeycutt’ın takip smacı) pozisyon bile neden takip smacıyla biter anlam veremedim açıkçası. İşin savunma kısmında Doğuş Balbay ile oynayan Perasovic, hücumda Fransız guard Huertel’e güvendi. Bu bölümde Milano takımının guardlara yaptığı double-team’ler de sorun yaşadık ancak maçı son faullerle kazanmayı başardık. 90-86

Yine yeni yeniden: Anahtar SAVUNMA

         Euroleague’de savunmalar her sezon önemli olmuştur ancak bu sezon daha da önemli bana göre, bunda birinci sebep takımların hücum güçleri o kadar yüksek ki bir şekilde skor bulabilecek potansiyelleri var. Ancak savunmayı oturtan takımlar daha iyi yerlere gelebilecektir. Nitekim birkaç hafta önceki Fenerbahçe- Galatasaray Odeabank maçında da buna çok olmasa da benzer bir senaryo olmuş. İlk yarı 54 sayı yiyen Fenerbahçe, ikinci yarıda savunmasıyla kazanmıştı.

Avantaj Efes’te

         Euroleague Top8 için büyük bir avantaj yakaladı Anadolu Efes, son 8 haftada 5 kez İstanbul’da oynayacak. İyi değerlendirmesi halinde 6, 7 veya 8. Sırada bitirmemesi için hiçbir neden yok. Haydi EFES !

http://potadangelenses.blogspot.com.tr

Mert Batuhan Ekiz on EmailMert Batuhan Ekiz on FacebookMert Batuhan Ekiz on InstagramMert Batuhan Ekiz on Twitter
Mert Batuhan Ekiz
-20 yaşında
-Ünye\ Ordu 'lu
-İstanbul'da ikamet eden
-Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 3: sınıf öğrencisi
-Basketbol aşığı bir birey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir