NBA Günlükleri

EFES, Baskonia’yı altına aldı!

Turkish Airlines Euroleague’nin 23. Haftasında temsilcimiz Anadolu Efes, kendi evinde İspanyol ekibi Baskonia’yı konuk etti. Sezonun ilk maçında İspanya’da rakibine 84-85’lik skorla mağlup olan Anadolu Efes, rakibini 96-85’lik skorla mağlup etti ve 12. Galibiyetini aldı. İkili averajı da eline geçiren Efes, sıralamada Baskonia’nın üzerine çıkmayı başardı. Efes’te Huertel 21 sayı 11 asist, Tyler Honeycutt 16, Dunston 15, Paul 14 ve Derrick Brown 12 sayıyla çift hanelere çıkmayı başardılar.

Baskonia’da R. Beaubois 23 sayı, Adam Hanga 20 sayı, Kim Tillie 15 sayı, J. Voigtmann 10 sayı 13 ribaund’luk bir performans ortaya koydular.

 

Rodrigue Beaubois alev aldı.

Maça çembere hücum ederek başlayan Baskonia takımında Beaubois ve Larkin sürekli çembere atak ettiler ve buradan skor bulmaya çalıştılar. Larkin istediği skoru bulamasa da Beaubois ilk beş dakikada bulduğu 7 sayıyla Baskonia’nın hücumlarını sırtlayan isim oldu. Bizde ise Brandon Paul cevap vermeye çalışsa da başarılı olamadı.

Onlarda kısalar bizde uzunlar

İlk çeyrekte onlar kısalarını devreye sokmayı başardılar ve Beaubois önderliğinde de skorda etkili oldular. Adam Hanga ise hem savunmada hem de hücumda Baskonia adına x-faktör olurken Efes’te ise boyalı alanda uzunların birbirine yaptıkları perdelemeleri kullanarak Derrick Brown ve Deshaun Thomas ile orta mesafeli atışlarda skoru bulduk ve uzunlarımızı devreye sokmayı başardık. Bargniani’nin oyunda olduğu dönemde onun üzerinden hücum etmeye çalıştık ve Dunston ile başarılı da olduk.

Huertel, CAN verdi.

Jayson Granger ve B. Paul’un bir türlü ritmini bulamadığı maçta gerekli olan kısa katkısını çeyreğin ortalarından sonra oyuna giren Huertel ve  Can Maxim Mutaf verdiler. Bulduğu iki üçlük ile Efes’e hayat veren Can Maxim, 6 sayı üretti ve benchten beklenen katkıyı veren ilk isim oldu. Bunun yanı sıra Huertel oyuna girdiği andan itibaren Efes hücumlarını kontrol eden oyuncu konumuna geçti ve uzunları pick and roll’lerde kullanmayı başardı. Onlarda ise benchten gelen Kim Tillie, onların ihtiyaç duyduğu uzun rotasyonundaki katkıyı veren isim oldu. Baskonia takımı ilk çeyrekte 9/12 ile yakın mesafeli sayılar buldu. Asist sayılarında ise 7-3’lük Efes üstünlüğü vardı. İlk çeyrekte Dunston 8, Brown 7 sayı atarken onlar adına Beaubois 7, Hanga 6 sayı attı.

Honeycutt şov yaptı.

İkinci çeyreğin başlamasıyla birlikte 4-0’lık seri yakalayan Anadolu Efes’e karşı hemen molayı alan Sito Alonso cevabı Bargniani ile verdi, Bargniani’nin boy ve fizik avantajını bir iki pozisyon kullandılar ve 4 sayı buldular. Üst üste 7 sayı bulan Honeycutt çeyreğe müthiş başlarken Huertel de pick and roll’lerin ardından uzunları iyi buldu ve Diop çeyreğin bitimine 4 dakika kala 4 faulle kenara geldi.  Özellike  Honeycutt’ın takip smaçları görülmeye değerdi.

Bench farkı

Anadolu Efes’in rakibine karşı üstün olduğu bir diğer etken de bench’ten gelen oyuncularından aldığı verimdi. İkinci çeyrekte benchten gelen Huertel 8, Honeycutt 11 sayı buldu ve Efes’i bir adım öne taşıdılar. Granger, Cedi ve Paul ise ilk yarı boyunca etkisiz bir görüntü ortaya koydular. Baskonia tarafında ise Beaubois ilk yarıda 13 sayı üretti. İspanyol ekibinin yarı sahayı çok hızlı geçip skora gitmeye çalıştığı pozisyonları iki pozisyon haricinde durdurmayı, geri koşmayı başardık.

Hoş geldin Brandon Paul

İlk yarıda kötü bir görüntü çizen hem savunmada hem de hücumda Fransız oyuncu Beaubois’e karşı kötü bir maç geçiren Paul, üçüncü çeyrekle birlikte özellikle şutlarını devreye sokarak ‘’oyunun içinde ben de varım’’ dedi.  Amerikalı oyuncu maçı 14 sayıyla tamamladı. 4 üçlük isabeti buldu.

Maçı koparamadık.

Üçüncü çeyrekte savunmada müthiş işler yapan Anadolu Efes, hücumda da basit hatalar yapınca maçı bir türlü koparamadı. Huertel’in oyunda olmadığı dakikalarda takımı yönlendirecek bir guard bulamayan Efes’te bu görevi Derrick Brown layıkıyla yerine getirse de hücumdaki kötü şut tercihleri nedeniyle farkı daha yukarılara çekemedik. Rakibimiz tepedeki pick and roll’lerden sonra dip çizgiden gelen oyuncuya verdiği ekstra pas üzerinden gelen basketlere de çözüm üretemeyince fark tek hanelere indi ama sonrasında Cedi ve Paul’dan gelen üçlüklerle son çeyreğe avantajlı giren taraf olduk.

Sakin olun, Huertel oyunda.

Fransız oyuncu, geçmişte yaptığı basit hatalardan iyice uzaklaşmış bir görüntü çiziyor son birkaç maçtır. Oyunu yönlendirme konusunda harika işler yapan Fransız guard, Efes hücumlarında doğru pas tercihleriyle asistlerini yaptı. Maçı da 11 asist ile bitirdi. Tyler Honeycutt ile gelen üçlükten sonra mola da geldi ancak mola sonrası anlık konsantrasyon kaybıyla gelen 4 sayının ardından molayı biz aldık bu sefer. Moladan sonra Thomas Huertel’in imza atışı haline gelen orta mesafeli şutlarla farkı 17 sayıya çıkarmayı başaran Efes’e karşı Beaubois’in zorlamalarından sonuç çıkmadı. Maç sonunda yorulan Huertel’in yaptığı 1 yanlış tercih ve 1 top kaybını saymazsak Huertel’in oyunda olduğu her saniye için başlığımız geçerli. Ancak bu bölümü iyi kullanan Baskonia farkı 10 sayıya kadar indirmeyi başardı.

Dış Atışlara kaldık.

Son periyotta Efes, dışarıdan nasılsa buluyoruz boş şutları düşüncesiyle sürekli dış şut denemeye başladı neyse ki gelen hücum ribauntlarıyla skorlar bulmayı başardık. Lamonica’nın her zaman yaptığının aksine bugün bizim lehimize verdiği olumlu kararlara da değinmeden geçmeyelim, umarım hep böyle devam eder.

Maçın Yıldızları:

Bryant Dunston – Thomas Huertel

Efes’in bugünkü galibiyetinin savunma kısmında Bryant Dunston , hücum kısmında ise Thomas Huertel’in kusursuza yakın oyunu önemli bir rol oynadı. Huertel 21 sayı 11 asist ile double double yaparken, Dunston 15 sayı 7 ribaund 5 blok ve 2 asist ile 30 verimlilik puanı elde etti. Efes, bu gallibiyetle Baskonia’ya karşı ikili averajı da eline geçirmiş oldu.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir