NBA Günlükleri

JaVale McGee-Shaquille O’Neal arasında Shaqtin’ a Fool krizi

Shaquille O’Neal ismini duyduğunuz zaman çoğumuzun aklına ligi domine ettiği hatta potaları kırdığı o yıllar, kaçırdığı serbest atışlar, eğlenceli kişiliği ve oynadığı filmler geliyordur. Son zamanlarda ise Shaq dediğimiz zaman neredeyse hepimizin aklına Shaqtin’ a Fool geliyor. Shaqtin’ a Fool dediğimiz zaman da JaVale McGee. Öyle ki Shaqtin’ a Fool’un MVP’lerine bakacak olursak da bunu görebiliriz.

2011-12 sezonu JaVale McGee

2012-13 sezonu JaVale McGee

2013-14 sezonu Kendrick Perkins

2014-15 sezonu Otto Porter

2015-16 sezonu James Harden

NBA’deki 9.sezonunda 5.farklı takımında oynayan JaVale McGee’nin Twitter’da yaptığı açıklamaya bakacak olursak artık bu durumdan bıkmış olsa gerek. McGee’nin bu patlamasına sebep olsan şey ise kendisine uyarlanmış “Dr. Strange” parodisi.


“Son olarak: Şunu bir düşünün… Uyanıyor ve o videoyu yaparken aklına gelen ilk şey benim. Bu size de çok garip gelmiyor mu?”


“Şimdi iyi bir takımda olduğun için bir oyuncu gibi bir davranmak istiyorsun. Bırak bunu sen sadece shaqtin a fool olarak hatırlanacaksın.”

Bu tartışma hakkında sessiz kalmayan diğer bir oyuncu ise McGee’nin takım arkadaşı olan Kevin Durant ve koçu Steve Kerr. Durant yaptığı açıklamada McGee’nin çok çalıştığını ve onun da saygı görmek istediğini söyledi.

“O çok fazla çalışıyor. Buraya geldi ve bir oyuncu olarak bizim için çok şey tamamladı. O sadece diğer herkes gibi saygı görmek istiyor.”

“Shaq’ın bu tarz işler yapıp oyuncularla dalga geçmesini isteyen bir şirkette çalıştığı biliyorum. Fakat bunu sürekli, hiçbir sebep olmadan yapmaya devam ediyorsun ve bunu yaptığın kişi seninle aynı fikirde olmadığı zaman onu tehdit ediyorsun. Polislerin sivillere bu şekilde tehdit edebildiğini bilmiyordum.”

Durant bu açıklamalarının sonunda Shaq’ın Güney Florida’daki polislik unvanına atıfta bulunuyor ve tonunu biraz daha arttırarak, Shaq’ın kariyerine değinerek, açıklamalarına devam ediyor.

“Bu kesinlikle çocukça. Fakat bu starlardan ve emekli oyunculardan yapmalarını istedikleri şey… aktif oyuncularla kavga etmeleri. Eğer JaVale olsam ben de aynı şekilde hissederdim. Bu çocukça.”

“Shaq berbat bir serbest atıcı. O smaçlar kaçırdı, serbest atıştan airball’lar attı, boyalı alanın dışından şut atamıyordu. O sadece herkesten daha büyüktü, hiçbir yeteneği yoktu fakat herkesten hata iri ve güçlüydü. O hala iyi bir oyuncu fakat onun da bir oyuncu olarak kusurları vardı. O da 5 ve ya 6 takımda oynadı. Bu yüzden o muhteşem pivot falan değildi. Senin de kusurların vardı.”

Bu açıklamalar üzerine Shaq, Durant’e de Twitter üzerinden yanıt verdi.


“Kendi işini düşün, bu senin için değil.”


“Takım arkadaşının yanında duruyorsun bu güzel fakat senin adamın McGee hala boş. O bunu başlattı ben bitiriyorum.”

Golden State Warriors koçu Steve Kerr de oyuncusunun arkasında durdu.

“JaVale bir oyuncu olarak, takım arkadaşı olarak bizim için harika. O harika bir insan. Komik, etrafını güldüren ve işini yapan biri. O tam bir profesyonel.”

“Hayal kırıklığına uğraması yüzünden onu suçlamıyorum. Shaq yıllardır onunla uğraşıyor. Bence JaVale’in bu şekilde hayal kırıklığına uğrama hakkı var. Bu sanki hiç bitmeyecekmiş gibi. Bu biraz eğlenebileceğin bir şey fakat artık bunu biraz aştı.”

“JaVale’in kariyerini düşündüğün zaman birinin her gece ulusal televizyonda hakkında şakalar yapması itibarın için olacak en güzel şey değil. O buraya gelmeden önce JaVale hakkında bir ön yargım vardı fakat bu tamamen yanlış çıktı. Ve bütün bunların en büyük sebebi Shaq’ın ‘Shaqtin’ A Fool’ u yüzündendi.”

Can Önal on InstagramCan Önal on Twitter
Can Önal
NBA meraklısı bir mühendislik öğrencisi...
Twitter :@canonalll
Instagram :@canonalll
onalcan20@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir