NBA Günlükleri

Llull, Daçka’yı yıktı !

Turkish Airlines Euroleague’nin 23. Haftasında temsilcimiz Darüşşafaka Doğuş, deplasmanda İspanyol ekibi Real Madrid’e konuk oldu. Ligin en formda ekibi olan Real Madrid’e 101-83 ile mağlup oldu. İspanyol ekibi 2 sayılık atışlarda %64,5 , üç sayılık atışlarda %53 ile mücadele ederken, Darüşşafaka Doğuş iki sayılık atışlarda %41, üç sayılık atışlarda %37 ile oynadı.

Real Madrid’te Sergio Llul 28 sayı 8 asist ile 31 verimlilik puanı elde etti. Daçka’da James Anderson 18 sayı attı.

Bu mağlubiyetle Darüşşafaka Doğuş 13. mağlubiyetini aldı. Real Madrid ise 18. galibiyetini kazanmış oldu.

 

Sergio Llull inanılmaz başladı!.

Hücumda maçın ilk ve ikinci hücumunda Maciulis’i kullanarak başlayan Real Madrid, 4 sayı bulmayı başardı. Buna karşılık olarak  Harangody’i kullanan Darüşşafaka Doğuş, Maciulis’e cevap vermeyi başardı ancak Sergio Llull’e bir önlem alamadı. İlk 4,5 dakikada 4 üç sayılık isabet bulan Llull farkın çift hanelere çıkmasında baş faktör oldu. Yine Llull’ün yönlendirdiği 1-2 pas içeren hızlı hücumlarla da skor atmayı başardılar. Hücumda üst düzey bir tempoda topu çeviren Real Madrid takımı, ekstra paslarla doğru isimleri doğru yerde topla buluşturarak ilk çeyrekte 30 sayı buldular ki bu 30 sayının 19’unu Llull attı, yetmedi 3 de asist yaptı.

Serbest Atışlar da olmasa.

Savunmada agresif bir oyun ortaya koymaya çalışan Real Madrid takımı bu sertliği basketbol kurallarının dışına taşıyınca erken faul problemleri ve faul haklarının erken dolmasına neden oldular. Darüşşafaka Doğuş da bu fırsattan yararlanmaya çalıştı ve sürekli çembere gitti ve buralardan çıkardığı faullerle çizgiye geldi. Öyle ki ilk çeyrekte gelen 14 sayımızın 6’sı faul çizgisinden geldi.

Fırtınaya ayak uydurduk.

İlk çeyrekteki Real Madrid ve Llull fırtınasına ikinci çeyrekte Daçka’da ayak uydurdu. Belki de dindirmemiz gereken fırtınaya ayak uydurunca hep bir adım attık ancak Real Madrid daha fazlasına izin vermedi. Llull’un bıraktığı takımı yönlendirme olayını skor atarak değil ama paslarıyla yönlendirmeye başlayan Doncic büyüleyici bir performansa imza atmasa da iyi bir oyun ortaya koydu. Darüşşafaka Doğuş’ta Bertans’ın Trey Thompkins üzerine yaptığı içeri penetreler ile farkı tek hanelere indirmeyi başardık ve Laso’ya molayı aldırdık.

Üçlükler hiç durmadı.

Real Madrid, maçın başında Llull ile başladığı üçlük bombardımanına diğer oyuncularını da dahil edince ilk yarıda 7/11’lik yüzdesiyle ekstra bir performans sergiledi. Biz ise 1/8 ile oynadık. Hal böyle olunca tempolu paslarla ve ardından gelen ekstra paslarla fark bir anda 19’a fırladı.(51-32)

Onlar dışarıdan, biz içeriden

Üçüncü çeyrekle birlikte onlar dış şutlarına devam etmeye çalıştılar, biz ise bire birlereden sonra çembere atak ederek oynamaya çalıştık ancak Real Madrid’in durduramadığımız üçlükleri bu periyotta da başımıza bela oldu. Sergio Llull’un tepeden Othello Hunter ile oynadığı oyunlarla da fark yaratan Real Madrid’e James Anderson ve Birkan Batuk’un üçlükleriyle cevap verip 12-2’lik bir seri yakaladık ama yaptığımız basit top kayıpları ile fark bir anda 15’e çıktı.

Atmayanlara attıralım

Maçın son bölümünde iki takımın da savunma gayretleri çok azaldı. Jaycee Carroll’un basketleriyle başlayan son çeyrekte, Daçka Moermann ve Harangody’nin üçlükleri ile bir kez daha acaba sorusunu denedi ancak Trey Thompkins’in birbirinin tıpa tıp benzeri 4 üçlüğüne engel olamayınca maç kopmuş oldu. Sergio Llull’de yaptığı şova son #saltbae ‘yi orta sahadan attığı üçlük ile kattı.

Yürek yakan an: Mike James’in üçlüğü

Bu maçı kazanamamak sorun değil ancak Panathinaikos’un kendi evinde UNICS Kazan karşısında 83-82 kazandığı maçta Mike James’in son saniye üçlüğü canımızı hem sıktı hem de yaktı ah keşke olmasaydı.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir