NBA Günlükleri

NBA Günlükleri 5 on 5

Sezonun ilk yarısını geride bıraktık. All-star öncesine NBA Günlükleri ekibi olarak bir göz atmak istedik.

1-)  Sezonun bu bölümüne kadar hangi takım beklentilerinizi aştı, hangi takım beklentilerinizin altında kaldı?

Kaan Meriç: Utah Jazz ve Washington Wizards beklentilerimi aşan iki takım oldu. Utah herkesin birbirini bıçakladığı Batı’da öyle ahım şahım süperstarı olmadan savunmada Rudy Gobert, takım liderliğinde de Gordon Hayward’la çok iyi işler çıkarttılar. Wizards, bir ara play-off dışında kalsa da Doğu’nun kötü durumda olması ve diğer takımların formsuzluklarını iyi değerlendirip kendilerini üst sıralara attılar.

Murat Can Belli: Bu soruya şöyle cevap vereyim. Utah bence beklenenin üstünde bir performans sergiliyor ve harika bir savunma takımı.Bu sene playoffa kalma şansları çok yüksek.Dallas ise bu sene bence bekleneni veremedi.Hele ki bu sene yapılan Barnes ve Bogut transferleriyle finale yürür dediğim Dallas şu an veryansın ediyor deyim yerindeyse.

Onur Özyurt: Beklentilerimi en çok aşan takım sezon başında zaten sezona da kötü giren Wizards. NBA’in en kötü koçlarından biri olduğunu düşündüğüm Scott Brooks ile bir yerlere varamayacaklarını düşünuyordum ancak şu an ki durumları beni baya şaşırttı ve beklentilerimi aştı. En çok hayal kırıklığı yaratan takım ise az bir farkla Portland Trail Blazers oldu, geçen sezon ki başarılarını aynı ölçekte devam ettireceklerini düşünüyordum ancak ne yazıkki bu senaryo böyle ilerlemedi.

Mutlu Nazlı: Bu soruya farklı bir bakış açısıyla da bakmak mümkün. Cavaliers ve Warriors ile diğerleri. İşler bu iki takım her zaman diğer takımlara göre farklı oluyor. Genel olarak bu iki takım haricinde hayat belirtisi veren takımların başında bence Wizards gelirken (ki takım içinde yaşanan bir çok sıkıntıya rağmen) istikrar konusunda Jazz hatırı sayılır işler yapıyor. Bu sezon hayal kırıklığı yaşatan takımlar bence Portland Trail Blazers ve Charlotte Hornets oldu.

Murat Ekrem Ekşioğlu: Aldığı 34 galibiyet ile şuan için doğu konferansının 3. Sırasında bulunan Washington Wizards, lige kötü bir başlangıç yapsa da 2017 yılı onlara şans getirmişe benziyor. Bradley Beal ve John Wall’ın takıma verdiği katkılar muazzam. Şahsi fikrimi beyan etmem gerekirse Wizards; beklentimi fazlasıyla aştı.Minnesota Timberwolves benim için tam bir fiyasko oldu. Aldığı 22 galibiyet ve şuan için playoff’dan uzak görüntüsü beni hiç tatmin etmedi. Keza kadrolarında Towns, Wiggins ve LaVine gibi genç yetenekler varken.

 

2-) Sezonun bu bölümüne kadar beklentilerinizin çok üzerine çıkan bir oyuncu veya hayal kırıklığına uğradığınız bir oyuncu var mı?

Kaan Meriç: Beklentilerin üzerine çıkan Isaiah Thomas diye düşünüyorum. Evet herkes onun yapabileceklerini biliyordu (24 say-6 asist) ama şuanda sayı krallığını zorluyor. Boston’a sadece kısa süreli bir başarı vermeyeceği kesinleşti ve taraftarın da yıllar sonra duygusal bağ kurabileceği bir oyuncu ortaya çıktı.

Murat Can Belli: Bu sene doğrusunu isterseniz  Devin Booker ve Nikola Jokic’ten böylesine bir performans beklemiyordum.Adeta kendilerini buldular.İkisi de gelecekte cok daha iyi olacak.Hayal kırıklığı olaraksa Dwight Howard i söyleyebilirim.Houston da kalsaydı daha iyi olurdu.

Onur Özyurt: Beklentilerimin gerisinde kalan oyuncu kesinlikle Paul George, kendisinin MVP yarışında az da olsa bulunacağını düşünüyordum ancak bu sezon o seviyelere yaklaşamadı bile. Beklentilerimin üstüne çıkan oyuncu ise Kevin Love, kendisinin Cavs sistemine uyum sağlayamayacağı konusunda çok emindim ancak düşündüğüm gibi olmadı ve Love gerçek bir all star gibi oynuyor.

Mutlu Nazlı: Kesinlikle bu soruya Isaiah Thomas demek zorunda hissediyorum kendimi. Küçücük bir adamın yaptığı inanılmaz bir mücadele ve süperstarlığa giden yolu beraberce izliyoruz. Tabi bunu söylerken herşeyin başlangıcı olan NBA Draftlarının 2. tur 60. sıra seçimi olduğunu atlamamak gerekli olduğunu düşünüyorum. Sezonun hayal kırıklığı yaratan oyuncusu ise Brandon Ingram olarak görüyorum. Draftlardan NBA’e adım atan ama aldığı sürelerde kendini gösteren bir performans sergilemedi.

Murat Ekrem Ekşioğlu: Boston Celtics’in minik devi Isaiah Thomas bu seneki beklentilerimin üzerine çıktığını rahatlıkla söyleyebilirim. 29.9 sayı ortalamasıyla geçen seneye nazaran çok daha fazla skor üretti. Celtics şuan doğu konferansının 2. sırasında yer alıyorsa bunu Thomas’a borçludur. Los Angeles Lakers’in asi çocuğu D’Angelo Russell, oyuncu bazındaki bu senenin fiyaskosu diyebilirim kendi adıma. Belki ondan beklenen bu kadardı ama ben Russell’dan çok daha büyük bir patlama beklemiştim. Sezon başından beri güven vermeyen bir grafik ortaya koydu, istikrarsız oluşu da cabası.

 

3-) Sezonun bu bölümüne kadar kısıtlı maçlarda kısıtlı süreler alsa da en çok dikkat çeken oyuncu olan Joel Embiid’in potansiyelini KAT ve Anthony Davis ile kıyaslayabilir misiniz?

Kaan Meriç: KAT ve AD bambaşka oyuncu profilleri. Lige yabancılık çekmeden aa 40 sayı 15 ribaund almış diyebileceğimiz iki genç oyuncu. JE ise nesli tükenen pota altı oyuncularından birisi. Uzun süre almaya başladıktan ve kendine uygun bir takımda oynadıktan sona JE harika işler yapar ama bi KAT ve AD olmaz diye düşünüyorum.

Murat Can Belli: Kendini doğru şeklilde geliştirebilirse  KAT ve Anthony Davis’in yeteneklerini aşabilir.Yani kısacası Joel Embiid’in elinde olan birşey.

Onur Özyurt: Yetenekleri konusunda henüz bir yorum yapmak için erken ancak Joel Embiid, Davis’in lve KAT’ın ligde ilk girdiği günlerden daha iyi bir savunmacı. Diğer oyunculardan ayrı olarak en büyük özelliği ise çok ateşleyici ve sürükleyici bir karakter olması. O 76’ers kadrosunu bile havaya sokup üst üste galibiyetler almasını sağlamış bir oyuncu ve bu yönüyle diğer oyuncuların önüne geçebilir.

Mutlu Nazlı: Joel Embiid’in tek artısı ver o da sürekli olarak gündemde kalmayı başarabiliyor. Bu da ister istemez oyuncunun performanslarının sürekli olarak göz önünde kalmasını sağlıyor. Yetenek konusunda kimsenin şüphesinin olduğunu ve ilerde ciddi bir sakatlık yaşamaz ise adından oyunu ile daha fazla söz ettireceğini düşünüyorum. Hırslı bir oyuncu ve bu ona yol gösterecektir. Bence şu anda onu kıyaslama yapmak doğru bir şey olmayacaktır.

Murat Ekrem Ekşioğlu: Sezonun bu bölümüne kadar kısıtlı maçlarda kısıtlı süreler alsa da en çok dikkat çeken oyuncu olan Joel Embiid’in potansiyelini KAT ve Anthony Davis ile kıyaslayabilir misiniz? Aslına bakarsak 3ü de gerçekten çok sevdiğim oyunculardan. Fakat potansiyel bir kıyaslama yapmam gerekirse Embiid ve Davis 10 puan alırken, Towns 9 puan alıyor benden.

 

4-) James Harden ve Russell Westbrook ekseninde geçen MVP yarışı hakkında düşünceleriniz nelerdir? Bu oyuncuların arasına kendini sokmayı başarabilen bir oyuncu olacak mı sizce?

Kaan Meriç: Kevin Durant 3. isim olarak girerse girer. Bunun da bir önemi olmaz. JH ve RW bambaşka bir boyuta geçtiler sezon boyunca. Böyle de devam edecek gibi gözüküyor. Öyle bir doyurdular ki tüm izleyenleri artık 30 sayı 10 asist 7 ribaund normal gelmeye başladı. Ancak play-off’larda her ikisinin takımına da şans veremiyorum.

Murat Can Belli: Bu yarışlar son 2 sene Curry’nin üstünlüğü ile geçildi.Bu sene illa ki 3.bir aday olacak, sorun bunun kimse tarafından tam belirli olmaması. Bence bu 3.isim KD veya LeBron olabilir ama lig daha çok uzun,ne olacağını bilemeyiz.Bir bakmışsınız Kawhi Leonard MVP olmuş. Her şey mümkün.

Onur Özyurt: Ödülün rüzgarı sürekli el değiştiriyor, sezon başında WB’de olan rüzgar sezon ortasına doğru James Harden’a doğru kaysa da şu an tekrar çok ortaya gelmiş gibi gözüküyor. Ancak benim oyum olsaydı elbette bunu öncelikle Harden’a verirdim. Bu inanılmaz yarışa kafasını sokabilecek oyuncu olduğunu da düşünmüyorum.

Mutlu Nazlı: Şu ana kadar vites yükseltmeyen oyuncular var! Takım içinde tek başına sorumluluk yüklenen James Harden ve Russell Westbrook mecburen bu performansları göstermek zorunda. Playoff yarışı iyice kızışmaya başladığında gerçek MVP’nin adıda netleşecektir. Hala bu soru için erken yanıtını vermek zorundayım. Sonuçta takımının durumu otomatikman bu yarışa ciddi etki ediyor.

Murat Ekrem Ekşioğlu: Tek klimeyle anlatmak gerekirse; Kevin Durant

 

5-) NBA Finallerinde büyük olasılıkla karşılaşması beklenen Golden State ve Cleveland Cavaliers’dan herhangi birinden kötü bir sürpriz gelebilir mi? Yani kısaca başka bir takımdan NBA Finallerine çıkma sürprizi bekliyor musunuz?

Kaan Meriç: Doğu ve Batı Finalini bence sakatlıklar çok etkileyecek. Batı’da formda olmanız bir işe yaramaz ancak Doğu’da çok işinize yarar. Formda bir Boston, sakatlıklarla uğraşan Cleveland’ı oldukça zorlar. Batı’da işler öyle olmadığı gibi oldukça da karışık. Clippers ilk turda elenir de gerisi belli olmaz..

Murat Can Belli: Doğuda Ibaka takasıyla birlikte Raptors finallere kalabilir,şayet Celtics de iddialı bir takım.Her an her şey olabilir. Batı da su an Golden State i zorlayacak fazla takım olmadığı kanatindeyim ama San Antonio ve Clippers sürpriz yapabilir.Bence batı’dan GSW çıkar ama doğuda bu sene sürpriz bekliyorum. Cavs çıkamayabilir.

Onur Özyurt: Bu halleriyle Doğu Konferansı’nda Cavs’i ne Raptors ne de Celtics zorlayabilir. Batı Konferansı’nda ise Rockets Warriors ile aynı oyunu oynuyor ancak Warriors bunu şu an kesinlikle daha iyi yapıyor. Sürpriz beklediğim takım ise Spurs, Warriors’a ters gelen bir oyun oynayacaklarını düşünüyorum. Eğer eşleşirlerse Warriors’ı eleme ihtimali bulunan tek takım Spurs bence.

Mutlu Nazlı: İki farklı konferans için tabiki zorlayacak takımlar var. Doğu konferansında kilit noktalar Celtics ve Raptors’un takıma yapacakları takviyeler sonunda belli olacaktır. Raptors hamle yapmaya başaldı ve süprize açık olun mesajını bence verdi. San Antonio Spurs zaten yıllardır ne yapabilecekleri sorusuna her zaman bir yanıt verebilme potansiyeline sahip durumda bir takım. Pop’un  her zaman bir Z planı vardır. Bu yılda bunu deneyeceklerdir. Utah Jazz bir süpriz yapabilir mi sorusu kafamı en çok kurcalayan soru durumunda bulunuyor.

Murat Ekrem Ekşioğlu: Hayır, herhangi bir sürprizle karşılaşacağımızı beklemiyorum. Fakat top yuvarlaktır, dünya ise düz.. Kyrie Irving’e hitaben… Boston Celtics – Los Angeles Clippers maçını finallerde izlemek güzel olurdu bana göre.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir