NBA Günlükleri

Takası puanlandır: Lou Williams Houston’da

Geçtiğimiz günlerde takaslar dışında duyduğumuz en önemli haber Los Angeles Lakers’ın basketbol operasyonlarının başına efsane isim Magic Johnson’ı getirmesi oldu. Lakers efsanesi öyle bir zamanda görevi devraldı ki soluklanır soluklanmaz ilk icraatını gerçekleştirdi ve takımın 6. adamı Lou Williams’ı Houston Rockets’a gönderdi. Lakers bu takasın karşılığında ise Texas ekibinden Corey Brewer ve Houston’a ait olan korumasız 2017 ilk tur draft hakkını almış oldu.

Lou Williams’ın Lakers için değeri göz önünde bulundurulduğunda taraftarların ve basketbol severlerin bu takasa anlam verememesi normal gözükebilir. Ancak Lakers bu takas hamlesiyle aslında bu sene ve önümüzdeki seneler için daha önceden yaptığı draft anlaşmalarını düşünerek bir hamle yaptı denilebilir ve Amerikan medyasına göre bu düşünce Magic Johnson gelmeden konuşulan ve efsanenin onayıyla yapılan bir hamle olarak gösteriliyor. Hali hazırda Lakers ligde 19-39’luk derecesiyle sondan üçüncü sırada yer almakta. Takımın daha önce yaptığı takas hamlesiyle gelen 2017 ve 2019 draft hakları bu sene takımın bitireceği sıraya göre şekil alacak. Eğer Lakers bu sene draftta ilk üçte yer alamazsa 2017 draft hakkını Philidelphia’ya, 2019 ilk tur draft hakkını da Orlando Magic’e devretmek zorunda kalacak. Eğer draftta ilk üç sırada yer alırsa Philidelphia ile olan anlaşmaları 2018’e kalırken Orlando Magic’e de bu senenin ve 2018’in 2. tur draft haklarını verecek. Bu nedenle Lakers’ın ligi son üçte bitirmesi bu noktada çok önemli. Özellikle bu senenin draft sınıfının çok parlak olması Lakers gibi geleceğe yatırım yapan bir takımın kaçırmak istemeyeceği bir fırsat olacaktır. Lou Williams, takıma en büyük katkı veren oyuncuların başında olsa da ilerleyen yaşı ve onun dakikalarını alabilecek Jordan Clarkson gibi yetenekli bir gencin olması da bu takasla gelecek diğer bir yarar olarak gözüküyor. Ve en önemlisi de Lakers’ın bu takastan bir tane daha ilk tur draft hakkı almış olması.

Los Angeles Lakers’ın puanı : A-

Houston Rockets için iyi bir dönemden geçiyor desek yanlış olmaz herhalde. James Harden’ın performans olarak kariyerinin en üst seviyesine çıkmış olması; o özlenen Rockets takımını tekrar izlememize olanak sağlamış durumda. Şutör isimlerin katkılarıyla Texas ekibi ligin en büyük şampiyonluk adayları arasında gösteriliyor. Takım hücumda çok iyi işlese de; onlar için gard pozisyonunda hala bir eksiklik vardı diyebiliriz. Ne Bobby Brown’un ne de Tyler Ennis’in sahada yeterli katkı verememesi, onları farklı alternatiflere itmiş ve bazen Brewer’ın şutör gard pozisyonunda süre aldığını görmüştük. Lou Williams’ın gelişiyle kısa rotasyonunda artık iyi bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Bu sezon 18.6 sayı ortalamasıyla kariyer rekoruyla oynayan Lou aynı zamanda altıncı adam ödülü içinde en büyük adaylardan biriydi. Aynı zamanda %38.6 üç sayı isabet oranıyla, Houston gibi üçlüklerden çok beslenen bir takıma ne kadar iyi uyum sağlayacağını da gösteriyor. Yıllardır belli bir standardın üzerinde oynadığını göz önüne alırsak; Harden ve Gordon’ın kötü performans gösterdikleri bir günde Mike D’Antoni’nin elinde artık Williams gibi bir silahı da olacak. Bu açıdan bakıldığında ve bu sezon büyük hedefleri olan bir kadroya ilk günden itibaren önemli katkı yapabilcek bir ismi katmaları Houston Rocket için önemli bir başarı diyebiliriz.

Houston Rockets’ın puanı: A-

Note: Puanlandırma sistemi şu şekilde ilerlemektedir: D-, D, D+, C-………A-, A, A+

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir