NBA Günlükleri

Türkiye’nin basketbol ile imtihanı,Türkiye’de basketbol düzeyi ve gelişimi ne durumda?

Bugün Türkiye’de basketbolun neden ileriye bir türlü gidemediğini değerlendiren bir yazı ile karşınızdayım.

Ülkemizde son zamanlarda basketbol ile alakalı çok ama çok önemli yatırımlar yapılıyor. Ligimizin kalitesi çok arttı ve hatta ligimiz İspanya ile birlikte Avrupa’nın en iyi ligi olarak gösteriliyor. Fenerbahçe son zamanlarda Euroleague’de kazandığı başarılar ile adından söz ettirir hale geldi ama bütün bunlara rağmen bir adım ileri gidemiyoruz.

Çünkü hala basketbolu boy ve üçlükten ibaret gören bir basketbol izleyici kitlesi var ülkemizde ve bu bizi bir adım ileriye götüremiyor. Yani basketbol seçmelerinde 1.80 altı oyuncu alınmıyor ama ana oyun kurucumuz Bobby Dixon 1.75, futbol ülkemizde daha çok sevilen bir spor ve basketbol maalesef çok gölgede kalıyor.Ülkemizde futbol’a verilen önem basketbola zamanında verilmiş olsaydı biz bu lig kalitesine 5-6 sene önceden sahip olmuştuk. 2010’daki Dünya Şampiyonasında herkes tek yürekti. Finali Kevin Durant’li ABD’ye yenilmiştik ama çok güzel bir turnuvaydı. Şimdi ise Milli Takımımızda sıkıntılar mevcut diyebiliriz. Eski mücadeleci ruh olmadığı zaman biz de takılıyoruz maalesef ki. 2014’te Dünya Kupasında gelen çeyrek finalden sonra Eurobasket 2015’te deyim yerindeyse ölüm grubundan zorla çıkmışız ve Fransa’ya mağlup olmamız. Bunların ardından Rio’ya gitmek için çabalamamız. Maalesef ki Son zamanlarda tehlikeli bir Milli takım göremedik ve bu performans da az da olsa taraftar desteği ile orantılı. Rio Elemelerinden önce Filipinler ile yaptığımız bir hazırlık maçında bizim taraftarımızdan çok Filipinler taraftarı vardı. Bu olayın biraz da özeti aslında.

Bizler taraftar olarak görevimizi tam yapmıyoruz. Bu da performansı olumsuz etkileyebiliyor.

Basketbolda altyapı konusunda da iyi çalışmalarımız var. Çok sağlam bir kuşak geliyor diye bahsediyoruz ama nerdeyse bu kuşağı takip eden ve bilen basketbol takipçisi sayısı az. Her şeyi kenara bırakırsak NBA’de rekorlara imza atan Mehmet Okur’un başarıları gölgede kalıyor. Yani biz “Türkiye Euro 2008’de nasıl oynadı be!” diyoruz ama Mehmet Okur’un veya herhangi bir basketbolcumuzun başarılarını konuşmuyoruz .Futbolla büyütülmeye çalışıyoruz. Amerika’da basketbol un bu kadar iyi olmasının tek sebebi çocukken basketbol kültürünü benimsemek ve basketbol oynamanın normal bir şey olduğu kanısına varmak. Bizde ise sporcular zekası düşük kişiler sanılıyor. Bu algının da degişmesi gerektiği çok açık .Gerçi bizde basketbol çok yaygın olursa ve herkes NBA izleserse “Curryciler(Çok ağır Curry hayranı bir kişi),Warriors koyar adama;LeBron başkan Cleveland şampiyon”tarzı repliklere de aman vermemeliyiz. Basketbol izleyicisinin sporu güzel bir şekilde izlemesi gerek. Biz eğer iyi bir basketbol bilinci sağlarsak spor adına güzel şeyler bizi bekliyor olabilir.

Hele ki Eurobasket 2017ye hazırlandığımız şu dönemde iyi bir ruha ihtiyacımız var.Umarım bunu sağlayabiliriz.

Bunu sağlarken de oluşabilecek kavga ve çatışmalara da engel olmalıyız.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir