NBA Günlükleri

Baskonia, Fener’i 2. kez yendi !

Turkish Airlines Euroleague’nin 25.haftasında Fenerbahçe, kendi evi Ülker Sports Arena’da Baskonia’yı konuk etti. Rakibine 74-79 ‘lük skorla mağlup olan Fenerbahçe’de Bogdan Bogdanovic 26 sayı 8 asist ile mücadele etti. Baskonia’da Shane Larkin 19 sayı üretti.

Bennett rüzgarı

Ekpe Udoh’un yokluğunda maça Bogdanovic-Nunnally-Kalinic-Bennett-Vesely beşiyle başlayan Fenerbahçe’de bu güne kadar istenileni sahaya çok fazla yansıtamayan Anthony Bennett, maça istekli ve iyi başladı.  İki takımın da hücumda organize olamadığı bölümde, Fenerbahçe adına sorumluluk almaktan kaçmayan Bennett, üçlük ile başladığı maçta savunmada da iyi işler yaptı. Match-up’ı karşısında iyi duran Bennett, ribaund pozisyonlarında da ribaundları almayı başardı.

Savunma tamam, hücum sorunlu

Çeyreğin ilk yarısında savunmada Baskonia takımının tepede oynadığı ikili oyunlarda Vesely ve Bennett Show-up’ları agresif yapınca Baskonia’nın kısalarına geçiş imkanı vermeyen Fenerbahçe, iyi savunmasını hücumda taçlandıramadı. Organizasyondan uzak olan hücumlarla son saniyede dengesiz şutlarla hücum ettik bu bölümde.

Bogdanovic organize edince sayılar da geldi.

Çeyreğin ikinci bölümünde hücumda Bogdanovic’in de devreye girmesiyle Fenerbahçe’nin hücumları akıcı düzeye geldi. Bogdanovic, bu bölümde hem attı hem attırdı ancak benchten gelen Blazic ve Rafa Luz’dan gelen sayılarla ilk çeyrek 18-19 Baskonia üstünlüğü ile geçildi.

Tam sahadan pres dengeleri bozdu

İkinci çeyreğe sıkıştırmalı tam saha presle başlayan Baskonia takımı zaten guard rotasyonunda eksik olan Fenerbahçe’yi zora soktu.  Uzunlarının içeri devrilmeleri ve Larkin’in birebirleriyle çembere gitmeyi deneyen Baskonia, bunda başarılı oldu. Savunmada ilk çeyrekteki gibi büyük gayret gösteren Bennett’e Bogdanovic’in hücum organizasyonu eklenince Fenerbahçe, maçı bir dengede götürmeyi başardı.

Larkin çok can yaktı.

İkinci çeyrekte Larkin’in efektif oyununu Berk Uğurlu ile durdurmak isteyen Obradovic’in bu hamlesi maalesef tutmadı, Berk’in Larkin’i savunmak için iyi niyetli olduğu ortada ancak Larkin, özellikle topsuz koşularla canımızı en çok sıkan oyuncu oldu. Buna rağmen Bogdanovic’in kontrolünde Fenerbahçe, son iki dakikaya kadar maçı hem dengede tutmayı başardı.

Kötü Tercihlerle Gelen Baskonia Serisi

İkinci çeyreğin son bölümünde hücumda üst üste gelen top kayıpları sonrası İspanyol ekibi sayılar üretti ve 7-0’lık bir seri yakaladı. Bu seri çeyreğin skorunu da belirledi. 24-17 çeyrek skoru, 35-43 ilk yarı skoru. Önemli bir not Fenerbahçe ikinci çeyrekte hiç 3 sayılık isabet bulamadı.

Beklenilen Fenerbahçe, salona geç geldi.

Üçüncü çeyreklerde taraftarını da arkasına alarak fark yaratan bir takım olarak bilinen Fenerbahçe, bugün maça biraz geç geldi, Dixon’un maça hiç ısınamadığı bir ortamda Datome ile de kaçan boş atışların ardından ikinci yarıdaki ilk sayılarımız 3 dakika sonra geldi. Hücumda bir türlü organize olamayan Fenerbahçe, savunma kısmında da Larkin’i durdurmakta güçlük çekerken neyseki Baskonia takımının faul hakkı 6 dakika kala doldu ve buradan sayılar çıkardık.

Taraftar ve Takım Kendine Geldi

Ülker Arena’nın bir diğer özelliği de taraftarın olağanüstü bir şekilde maçı etkileyebilmesiydi ancak onlar da maça çok geç dahil oldular. Çeyreğin ortalarından itibaren taraftarın da desteği ile savunmada kıpırdanan Fenerbahçe, savunma kaynaklı basketlerle farkı azaltmayı başardı, mola sonrası Larkin’in üçlüğüyle kendine gelen Baskonia’ya karşı Kaptan Melih Mahmutoğlu’nun da benchten çok iyi gelmesiyle farkı azaltan Fenerbahçe son bir buçuk dakikada yaptığı hatalarla fark 6’ya çıktı. İyi ki Blazic’in üçlüğü geçersiz sayıldı.

Geri dönüş yarım kaldı

Bogdanovic’in çembere giderek başladığı son çeyrekte, ikinci şans sayılarında ribaundlarda problem yaşayan Fenerbahçe, hücumda yine tıkandığı bölümlerde Baskonia’ya karşı gelemedi ve fark tekrar 10’a çıktı. Tam maç gitti derken Bogdanovic ve Kalinic ile gelen üçlükler ve Datome ve Bennett’in sayılarıyla farkı azalttı ancak Beaubois ve Larkin’in çembere gidişlerini durdurmadık ve faul yapmak zorunda kalınca da çizgiye gittiler ve hata yapmadılar. Maçı da 74-79 ile kazandılar ve Fenerbahçe’yi bu sezon iki maçta da yenmeyi başardılar.

Mert Batuhan Ekiz on EmailMert Batuhan Ekiz on FacebookMert Batuhan Ekiz on InstagramMert Batuhan Ekiz on Twitter
Mert Batuhan Ekiz
-20 yaşında
-Ünye\ Ordu 'lu
-İstanbul'da ikamet eden
-Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 3: sınıf öğrencisi
-Basketbol aşığı bir birey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir