NBA Günlükleri

Billy Donovan: “Andre Roberson Ligin En İyi Savunmacısı Ödülü için aday”

Oklahoma City Thunder dediğimiz zaman doğal olarak herkesin aklına triple-double canavarı Russell Westbrook gelse de takımdaki yerleri yadsınamayacak başka oyuncular da var. Hücum konusunda hiç istenen seviyede olmasa da(%46 iç saha, %26 üçlük, maç başına 6.7 sayı) sahanın öbür tarafında Andre Roberson bu oyunculardan biri. Thunder koçu Billy Donovan, Roberson’un istikrarlı savunma performansından dolayı onun takımın görünmeyen kahramanlarından biri olduğunu söyledi. Hatta Donovan, oyuncusunun da “Yılın En İyi Savunmacısı Ödülü” için bir aday olduğunu da söyledi.

“Kesinlikle onun da bu tartışmanın içinde yer alması gerektiğini düşünüyorum. Her maçı, her oyuncuyu görmem mümkün değil fakat onunla 60’tan fazla maçtır buradayım ve geçen sene yaptıklarını da biliyorum. Bu konuşmanın içinde olmaması için hiçbir neden yok. O birçok farklı şekilde inanılmaz bir savunmacı.”

Koç ligde hücum oyuncularının işini bu derece zorlaştıran, aynı zamanda böyle bir istikrara ve çalışma etiğine sahip olan başka bir oyuncu olmadığını düşündüğünü söyledi.

“Ligdeki en iyi hücum oyuncularına karşı oynadığınızda her zaman onları kilitleyemez ve sayı atmalarını önleyemezsiniz çünkü harika hücum oyuncularının çok sıcak olduğunu ve savunmanın bu konuda hiçbir şey yapamayacağını yeterince gördüm. Fakat şunu söyleyebilirim ki ligde istikrar ve disiplin açısından savunduğu kişi için işleri mümkün olduğu kadar zorlaştıran başka bir adam yok.”

Donovan’ın söylediğini istatistikler de destekliyor. Thunder, Andre Roberson sahadayken 100 pozisyon başına 5.4 sayı daha az yiyor. Andre Roberson’ın iyi bir savunmacı olmasına rağmen yılın savunmacısı ödülü için ligin ağır topları olan Draymond Green, Kawhi Leonard ve Rudy Gobert’in önüne geçmesi oldukça zor görünüyor. Fakat Roberson bu performansını gelecekteki sezonlarda da devam ettirir ve bunun sadece bir seferlik olmadığını kanıtlarsa ileride bu ödül için ligin ağır topları arasında yer alabilir.

Can Önal on InstagramCan Önal on Twitter
Can Önal
NBA meraklısı bir mühendislik öğrencisi...
Twitter :@canonalll
Instagram :@canonalll
onalcan20@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir