NBA Günlükleri

Cimbom, Fener’i Ateşe Attı!

Turkish Airlines Euroleague’nin 29. Haftasında Euroleague’de bir iddiası kalmayan temsilcimiz Galatasaray Odeabank, Abdi İpekçi Spor Salonunda İspanyol ekibi Baskonia’yı konuk etti. Kendisi için prestij maçına çıkan Galatasaray, sahadan 80-103 ile mağlup ayrıldı. Galatasaray’da Jon Diebler ve Alex Tyus 14 sayıyla oynarken, Sinan Güler 12 sayı 9 asist, Austin Daye 11 sayı üretti.

Baskonia’da Kim Tillie 20, Ilimane Diop 18, J. Voigtmann 15, Shane Larkin ve Adam Hanga 11’er sayı ürettiler.

Koş-Koş Başlangıcı

İki takım da maça anormal yüksek bir tempoda başladılar. Karşılıklı basketlerle geçilen bu bölümde Tibor Pleiss’in artık klasik haline gelen maç başlangıcı performansını Sinan Güler’in ikili oyunlarıyla harmanlayan Galatasaray’a karşı Baskonia, Voigtmann ve Larkin ile gelen üçlükler ile yanıt verdi. Özellikle Voigtmann 7 dakikada ürettiği 8 sayıyla Baskonia’nın sayı yükünü çeken isim oldu.

Ataman, salonu ikiye böldü.

Galatasaray’ın koçu Ergin Ataman, maç başlangıcından hemen önce taraftarlar tarafından kendisi aleyhinde yapılan tezahüratlar nedeniyle soyunma odasına gitmişti. TV molasından hemen sonra yerini alan koça karşı, Galatasaray tribünleri ikiye bölündü. Eurocup şampiyonu Ergin Ataman’a karşı bir grup taraftar protestoyu sürdürürken, diğer grup ise koçlarına sahip çıktı.

Tepeden ikili oyunlar

Onlarda Diop, bizde de yorulan Pleiss’in yerine Tyus’un oyuna girmesiyle iki takım da tepeden ikili oyun kovalamaya başladılar. Sinan ve Budinger’in karşılıklı üçlüklerinden sonra, Baskonia takımı Diop’un ikili oyun sonrası çembere yakın atışlarıyla sayılar bulurken biz de Tyus ile yanıt verdik. Kaptan Sinan Güler ilk çeyrekte 4 asist ile oynadı ve takımı idare etti. Hücumda çoğu zaman problem yaşamasak da savunma kısmında büyük sıkıntı yaşadığımız ilk çeyrek 21-27’lik Baskonia üstünlüğü ile geçildi.

Beaubois benchten yanarak geldi.

İki takım da ikinci çeyreğin başında çok hızlı hücumlarla çembere gitmeyi tercih ederek başladılar. Karşılıklı basketlerle geçilen bu bölümde sahneye çıkan Beaubois, ayağının tozuyla 2 üçlük buldu ve Diop’u ikili oyunlarla beslemeye çalıştı. Takımı iyice kısaltan Galatasaray’da Tyus, Diop’u durduramadı.

Üçlükler Yağmur oldu

İkinci çeyrekle birlikte İspanyol ekibinin üçlükleri yağmur gibi gelmeye başladı. Beaubois ile başlayan üçlük yağmuru Kim Tillie ile devam etti. Pleiss’in yokluğu nedeniyle olsa gerek ribaund problemleri de devreye girince savunmada çok zorlanan Galatasaray karşısında Baskonia farkı 33-53 ile 20 sayıyla çıkardı. Benchten gelip 13 sayı bulan Diop, çember altında büyük fark yarattı. Üçlük atanlar kervanına daha sonra Hanga’da katıldı. Bu üçlüklere Blake Schilb’in yakın mesafeli atışlarıyla yakın veren Galatasaray ilk yarıyı 44-60 geride geçti.

  • İlk yarıda Baskonia 9/14 üçlük ile oynadı.
  • İkinci çeyrekte Baskonia takımı sadece 2 şut kaçırdı.

Dirençli başladık

Maçın üçüncü periyoduna iyi başlayan Galatasaray, savunmada vidaları biraz sıkınca Baskonia karşısında farkı bir anda 10 sayıya çekmeyi başardı. Diebler’dan gelen üçlük ve hücumdaki doğru tercihlerle sayılar bulan Galatasaray’a karşı Baskonia takımı çözüm üretmekte zorlanırken, Voigtmann’dan gelen üçlük Baskonia’ya hayat verdi.

Hücum ribaundları canımızı sıktı

Maçın geneli itibariyle Galatasaray’ın en büyük problemi olan hücum ribaundları canımızı sıkarken, Baskonia takımı buralardan ikinci şans sayılarını bulmayı başardı. Tempoyu tekrar istediği yere çıkaran Baskonia bu tempoyla farkı tekrar 16 sayıya çıkardı. Sinan’ın üçlüğü ile son kozumuzu oynasak da Diop’un tekrar devreye girmesiyle fark 14’e çıktı. 66-80 ile çeyrek skoru belirlendi.

Baskonia, rahat bir çeyrek çıkardı.

Diop’un orta mesafesi ve Budinger’in hücum ribaundu üzerinden basket ile başlayan 4. Çeyreğe hücumda yanlış tercihlerle başlayan Galatasaray karşısında Baskonia üçlükleri devam ettirince fark açıldı, maçın son bölümünde karşılıklı basketlerle geçildi ve Galatasaray hücum performansı olarak sezon ortalamasının üzerine çıktığı bir maçı savunmadaki kötü performansı nedeniyle 80-103 ile kaybetti.

Mert Batuhan Ekiz on EmailMert Batuhan Ekiz on FacebookMert Batuhan Ekiz on InstagramMert Batuhan Ekiz on Twitter
Mert Batuhan Ekiz
-20 yaşında
-Ünye\ Ordu 'lu
-İstanbul'da ikamet eden
-Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 3: sınıf öğrencisi
-Basketbol aşığı bir birey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir