NBA Günlükleri

EFES, önce zora soktu; sonra KAZAN’dı !

Turkish Airlines Euroleague’nin 24. Haftasında Anadolu Efes, deplasmanda Rus temsilcisi UNICS Kazan’a konuk oldu. Play-Off yolunda mutlaka kazanması gereken maçta rakibini uzatmaya giden maçta 92-99 ile geçti ve Euroleague’deki 13. Galibiyetini aldı. Efes’te Derrick Brown 24, Jayson Granger 17 sayı 6 asist, Bryant Dunston 16 sayı 7 ribaund ile  mücadele etti. UNICS Kazan’da Langford 23, L. Williams ve Quino Colom 16, Parakhouski 10 sayı buldu.

Tutuk Başladık

İki takımın da hücumda bir şey üretmeyerek başladığı maça, Anadolu Efes dış şutlarla başladı ancak bu şutlarda isabet gelmedi. Kısaların adam eksiltemediği Anadolu Efes’ karşı UNICS Kazan takımı tepedeki ikili oyunların ardından kısaların çembere ataklarıyla oynamaya gayret etti ve Langford’ın organize ettiği bu ataklarda doğru atışları da bulmayı başardılar. Hücumdaki tutukluğa geri koşmada yaşanılan problem de eklenince UNICS Kazan 10-4 ‘lük skorla öne geçti.

Uzunlar devreye girdi, işler değişti.

Tutuk başlayan Cedi’nin yerine oyuna dahil olan Honeycutt’un oyuna hareketlilik katmasını ve enerji getirmesini bekleyen Perasovic’in bu planı Honeycutt’tan gelen üst üste 2 top kaybıyla tutmamış oldu ancak uzunlara doğru yerlerde verilen toplarla gelen basketler Efes’in tekrar maçı kontrol eder bir noktaya gelmesini sağladı. Paul’un üçlüğüne kadar ilk 14 sayının 10’u Derrick Brown’dan 4’ü Bryant Dunston’dan geldi.

Honeycutt kendine geldi. Savunma toparladı.

İlk çeyrekte enerji getirmesi için oyuna alınan Honeycutt o enerjiyi sahaya yansıtamamıştı ancak ikinci çeyrekle birlikte hem kendine geldi hem de takımı kendine getirdi. Savunmada 2 top çalan Honeycutt hızlı hücumları da başlatan isim oldu ve asistleriyle hücumda takıma yardımcı oldu, ayrıca takımın savunmasını da ateşledi. Ancak rakibin tempolu oyunu ve hızlı hücumları devam etti.

Karşılıklı ikili oyunlar

Anadolu Efes, çeyreğin ortasından sonra Huertel ve Alex Kirk’in ikili oyunlarıyla sayıya giderken, UNICS Kazan takımı da Ponkrashov’un organize ettiği ikili oyunlarla skor bulmayı başardı. Sürekli çembere penetreler yapan Ponkrashov’u durdurmayı bir türlü başaramadık. Efes cephesinde benchten gelen Deshaun Thomas 2 üçlük bularak iyi bir katkı verdi. Pick and roll’lerden sonra çembere atak eden kısaları durdurmayı başaramayan Efes’te Huertel-Granger değişikliğinden sonra Granger’dan gelen 2 sayı ve 2 asist ile tekrar ritim yakaladık.

Cedi ve Granger ile farkı açtık.

İkinci yarının hemen başında Granger’in sol bloktaki post-up’u sonrası gelen ekstra pas ve sonrasında top kaybı sonrası hızlı hücumla 5-0’lık seri yakalayan Efes, ne zaman çembere gitse rakibine karşı bir avantaj yakalamayı başardı. Savunmada da büyük bir gayretle mücadele eden Anadolu Efes rakibine 5 dakika 34 saniye boyunca saha içi basket imkanı vermedi. Buldukları 5 sayıyı da faul çizgisinden buldular.

Kazan serisine engel olamadık, fark çok hızlı kapandı.

Efes’in hücumda ve savunmada farkı 15’lere çıkardığı bölümde bir anda gelen 8-0’lık seriyle fark bir anda tek hanelere düşünce Kazan takımı oyuna dahil olmuş oldu. Yine başroldeki isim Ponkrashov yine aynı tepe ikili oyunlarıyla skora gitti. Çift oyun kurucuya dönen Perasovic, Huertel’in insiyatif aldığı takımı yönlendirdiği bölümde sayılar bulmayı başardı. Parakouskhi’nin de etkin oyununa karşılık Granger’in asistiyle son çeyreğe 61-69 ile önde gittik.

Göz Açıp Kapayıncaya Kadar

Son çeyreğe iki takım da dış atışlarla skor bulmaya çalıştı ancak başarılı olamadılar ta ki Colom ve Andusic ile gelen üçlüklere kadar. Bu üçlüklerle farkı bir anda 4 sayıya indiren UNICS Kazan takımı maça ortak oldu. Granger’dan gelen 2 basket ve Dunston’dan gelen basketlerle nefes alsak da Langford’un çembere gidişlerine engel olamayınca farkı tekrar 3’e indirdiler. 75-78.

Ah Granger ah !

İki takım da çembere giderek faul almaya çalıştı ve bu atışlarda başarılı oldu. Huertel’in faul atışlarındaki isabetleriyle farkı 5’e çıkaran Efes tam rahatladım derken L. Williams’tan gelen basket ve  Granger’in Langford’a yaptığı gereksiz faul ile çizgiye gelen Amerika’lı guard skoru 80-80’e getirdi. Perasovic’in molasından sonra Huertel’e yapılan baskı nedeniyle çizilen oyunu oynayamayan Efes’te kurtarıcı Derrick Brown devreye girdi ve basketi buldu ancak yine Granger’in Langford’u kaçırmasıyla gelen basket ile skor 82-82 oldu ve maç uzadı. Langford, son çeyrekte bulduğu 9 sayıyla skorun buraya gelmesinde önemli bir rol oynadı.

Doğru oyun maçı getirdi.

Uzatma bölümünde savunmada ve hücumda doğru işleri yapmayı başaran Anadolu Efes, özellikle Derrick Brown’un etkili oyunuyla maçı kazanmayı başardı. Son çeyreğin son anlarında büyük hatalar yapan  Granger, uzatma bölümününe bir penetre sonrası basket ve serbest atış sayısıyla 3 sayıyla başladı. Kazan takımında Langford sorumluluk alırken, savunmadaki en büyük sorun Amerikalı oyuncunun penetrelerine çözüm üretememekti ancak sorumluluk alan Derrick Brown, maçı Efes’e getirdi.

Efes, maçı kazanmasına rağmen rakibine kolay seriler vermesi ve 15 sayıdan maçın uzaması play-off adına düşündürücü bir durum. Umarım Efes, bunlara bir çözüm üretir ve play-offlara kalır.

Mert Batuhan Ekiz on EmailMert Batuhan Ekiz on FacebookMert Batuhan Ekiz on InstagramMert Batuhan Ekiz on Twitter
Mert Batuhan Ekiz
-20 yaşında
-Ünye\ Ordu 'lu
-İstanbul'da ikamet eden
-Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 3: sınıf öğrencisi
-Basketbol aşığı bir birey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir