NBA Günlükleri

Eksik var, Mazeret yok ! Fener Zalgiris’i devirdi !

Turkish Airlines Euroleague’nin 24. Haftasında Fenerbahçe, deplasmanda Zalgiris Kaunas’a konuk oldu. Maç öncesi iki önemli oyuncusundan yoksun olan Fenerbahçe Sloukas ve Vesely’nin forma giyemediği maçta rakibini 76-67 ‘lik skorla mağlup etmeyi başardı ve kritik bir galibiyet aldı. Bu galibiyetle Fenerbahçe 16 galibiyete ulaşmış oldu. Zalgiris 9 galibiyette kaldı.

 

İyi Başladık-Üçlükler geldi.

Maça Dixon-Nunnally-Kalinic-Bennett- Ekpe Udoh beşiyle başlayan Fenerbahçe, özellikle üç sayılık atışlarla skora gitmeye çalıştı. Oyunun temposu içinde boş şutları bulmayı başaran temsilcimizde Bennett’in üçlüğüyle açılan üçlük perdesi Nunnally, Dixon, Bogdanovic ve Antic ile devam etti. Savunma kısmında ise rakibin en  zayıf karnı olan top kayıplarını yaptırmayı başardı ve ilk çeyrekte Zalgiris’e 5 top kaybı yaptırdık.

Doğru oynadılar.

Maç öncesinde Sloukas ve Vesely’nin de yokluğuyla iyice daralan rotasyonda özellikle Bobby Dixon ve  benchten gelecek diğer uzunun yapacakları çok önemliydi. Bunu bilen Zalgirisli oyuncular da maça Dixon’a yaptıkları baskıyla Amerikalı guardı yormaya çalışırken, kendi hücumlarında da topu pick and rollerden sonra değişen ve kısa oyuncuyla kalan uzunlarına indirmeye çalıştılar. Hücumları da son saniyeye kadar kullanmaya çalıştılar ve bunda başarılı oldular. Bunun yanında hücum ribaundlarında da etkili oldular. Ancak Fenerbahçe ikinci şans sayılarına izin vermedi.

Guardsız bölümde hücumlar tıkandı.

Bobby Dixon’ın benche gelmesiyle birlikte sahada kimliğinde ‘’guard’’ ibaresi bulunmayan oyuncular kalan Fenerbahçe’de bu pozisyonu Bogdan Bogdanovic oynamaya çalıştı ancak Sırp yıldız çok da başarılı olamadı. İlk çeyreğin sonunda gelen iki ‘’ pick and roll oyunu sırasındaki ‘’ top kayıpları sonucu Zalgiris sayı bulmayı başardı ve ilk periyot 17-19 ile geçildi.

Antic ile gelen çeşitlilik

İkinci çeyreğin hemen başında hücumda doğru işler yapmayı başaran Fenerbahçe’de boş bir üç sayılık atışı sayıya çeviren Antic, dribling üzerinden Ekpe’yi de besledi ve Fenerbahçe hücumlarına çeşitlilik getirmiş oldu. Litvanya ekibi bu bölümde oyuncularımıza geçiş hücumlarında izin vermediler, savunmaya çok çabuk geri geldiler.

Onun dışında ön alandaki baskılarına devam eden Litvanya ekibi Fenerbahçe’yi sürekli üç sayılık atış denemeye zorladı. Bunun yanı sıra Fenerbahçe ikinci çeyreğin son bölümüne kadar hiç çizgiye gelemedi, Zalgiris Kaunas ise 8 kez geldiği faul çizgisinde 7 isabet bulmuştu.

Motum enerji getirdi.

Çeyreğin ortalarından sonra hücumda Fenerbahçe’yi yanlış tercihlere iten Zalgiris Kaunas, Fenerbahçe’nin hücum ritmini kaybetmesine neden oldu. Bu sırada benchten gelen Motum’un da katkısıyla (10 sayı) 11-0 ‘lık bir seri yakalayan Litvanya ekibi öne geçmeyi başardı. Kalinic’in yaptığı ardarda top kayıplarına rağmen Fenerbahçe ilk çeyreği yine Kalinic’in çaldığı topta yaptığı güzel asist ile gelen Udoh’un smacıyla 31-30’luk skorla geride kapattı. İlk yarı boyunca Fenerbahçe’de Datome çok fazla ortalarda gözükmedi.

KOCAMAN HARFLERLE: MELİH MAHMUTOĞLU

İkinci yarıya iki takım da savunmada iyi başladılar. Lekavicius’un kadere ‘’ah ‘’ çektiren üçlüğüne cevap Fenerbahçe’nin kaptanından geldi. Zaten o üçlükten sonra gerisi de geldi. Dış atışlara kalan bir maçı ‘’gemisini kurtaran kaptan ‘’ misali Fenerbahçe kaptanı Melih Mahmutoğlu kurtardı. Oyuna girdikten sonra hepsi 3. Çeyrekte olmak üzere 14 sayı bulan Melih’e cevaplar Jankunas’ın uzun-kısa eşleşmelerinden buldukları basketler ve Seibutis’ten gelen 2 orta mesafeli atışla verdiler. Çeyreğin orta bölümünden sonra savunmada Ekpe Udoh’un da devreye girmesiyle Fenerbahçe farkı yavaş yavaş istediği sayılara çekmeyi başardı.

Pangos Ateşi Yaktı, Datome Söndürdü

Maçın son periyoduna Kevin Pangos’un ard arda gelen üçlükleriyle başlayan Zalgiris takımı 8-0’lık bir seri yakaladı. Koç Obradovic’in molasıyla birlikte 4 numaralı pozisyona geçen Datome, dip çizgiden gelip yaptırdığı bir basket faul ile 2+1, ve köşeden attığı üçlük ile Fenerbahçe’ye nefes aldırdı. Burada güzel bir nokta da şu: Datome’nin 4 numaraya geçtiğini bilen Udoh, kısa devrilmelerinde topu alır almaz Datome’yi aradı ve 3 sayılık atışta bulmayı başardı.

Dixon yazdı, Bogdan çaldı, Ekpe söyledi

Maç boyunca takımı asistleriyle kontrol eden Fenerbahçe’nin Uptown Mamba’sı hücumda skor olarak da insiyatif almaya başlayınca Fenerbahçe hücumları rahatladı. Savunmada ise her oyuncunun ayrı ayrı gösterdikleri gayretle birlikte Bogdanovic de 7 top çalınca, oyunun büyük bölümünde Jankunas ile ayakta kalmaya çalışan Zalgiris yavaş yavaş oyundan düşmeye başladı. Ancak yine sahneye çıkan Pangos üst üste 5 sayıyla bir kıvılcım daha yakmaya çalıştı.  Obradovic’in olaya müdahalesi ile bu kıvılcım büyümeden durduruldu. Fenerbahçe, çok zorlu bir deplasmandan kritik bir galibiyet çıkarmış oldu. Hem kendisi hem de Efes ve Daçka için.

Maçın Adamı: Ekpe Udoh

Sezon başında bir röportajında ‘’ Bu ligin en komplike oyuncusu Nando De Colo mu? ‘’ Ben ondan daha iyi olacağım diyen Ekpe, sözünün tutmaya çalışıyor. Amerikalı pivot bu maç Fenerbahçe’nin sahadaki eli ayağı gözü kulağı olmaya devam etti. Euroleague’deki en iyi pivot benim diye bangır bangır bağırdı adeta. 16 sayı 7 ribaund 5 asist 1 top çalma 4 blok 27 verimlilik puanı. Daha ne olsun be kardeşim.

X-Faktör: Melih Mahmutoğlu

Gerek karakteriyle gerekse Fenerbahçe sevgisiyle tüm Fenerbahçeliler tarafından seviliyor zaten kaptan Melih Mahmutoğlu. Her daim işini yapmaya hazır ve elinden gelenin en iyisini vermek için sahaya çıkıyor. Bugün de skor bulmakta zorlanan Fenerbahçe’yi üçüncü çeyrekte başka boyuta taşıdı. Maçın kilidini açtı adeta, arkadaşlarına da o kapıdan içeriye girmek kaldı.

Mert Batuhan Ekiz on EmailMert Batuhan Ekiz on FacebookMert Batuhan Ekiz on InstagramMert Batuhan Ekiz on Twitter
Mert Batuhan Ekiz
-20 yaşında
-Ünye\ Ordu 'lu
-İstanbul'da ikamet eden
-Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 3: sınıf öğrencisi
-Basketbol aşığı bir birey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir