NBA Günlükleri

Golden State Warriors Düşüşe Geçti

Yakın tarihteki Washington maçında Zaza’nın Kevin Durant’ın üstüne düşmesi sonucu Kevin Durant’ın 1 ay sahalardan uzak kalacağını öğrendik.  Elbette Golden State Warriors’da bir düşüş bekleniyordu fakat bu denli bir çöküş herkesi çok şaşırttı. Peki ya bu takım geçen sene Kevin Durant’sız nasıl olduda galibiyet rekoru kırarak finalde elendiler? Bu sorunun cevabını bulmak için Durant’sız maçlara biraz göz atmak yeterli.

Washington maçında Curry 7/11 2S , 2/9 3S ile mücadele etmiş.2S yüzdesi gayet iyi fakat bütün basketbol takipçilerinin aklına otomatik olarak 3 sayı geliyor.Stephen Curry demek 3 sayılık isabet demektir.Bir diğer yüzde faciası Klay Thompson 2/7 2S 3/13 3s ile mücadele etmiş ve gerçekten vasatın baya altında Klay Thompson gibi usta bir şutör için çok kötü bir yüzde.Draymond Green ise 14 sayı 8 ribaund 14 asist gibi iyi rakamlarla mücadele etmiş.

Chicago deplasmanına giderken akıllarda elbette soru işareti vardı fakat sürekli bir kaynayan kazan gibi olan Chicago’yu deplasmanda yenmeleri bekleniyordu fakat Stephen Curry 8/16 2S 2/11 3S ile mücadele etti ve sanırım 3 sayılık isabet yüzdesine bakınca ne kadar kötü bir maç geçirdiğini sizde en az bizim kadar anlamışsınızdır.Şimdi sıkı durun ve Klay Thompson’un yüzdesine bir göz atalım 4/11 2S 2/11 3S ile mücadele etmiş ve berbat ötesi bir yüzde bi Klay Thompson ve Splash Brothers için.Draymond Green ise12 sayı 8 ribaund 7 asist ile katkı vermeye devam etmiş.

 

Ah şu kötülerin en kötüsü New York ve orada kendini parçalayan Kristaps Porzingis… Sonunda Curry’nin azıcık kendini bulduğu maçta galibiyete uzanan Golden State Warriors, bu sezon ilk defa art arda 2 maç yenilmişti ve artık bu kötü gidişe bir dur demesi gerekiyor. Curry 31 sayı 8 ribaund 6 asist ile mücadele ederken ona katkı yine kötü bir şut yüzdesiyle Klay Thompson’dan geldi 29 sayı 4 ribaund 1 asist ile mücadele etti. Draymond ise şu kriz döneminde takımın en istikrarlı oyuncusu desek yalan olmaz herhalde 13 sayı 7 ribaund 4 asist ile mücadele etmiş.

Temsilcimiz Ersan İlyasova’nın da mücadele ettiği Atlanta’ya uçarken herkesin aklında yine aynı soru vardı. Curry ve Thompson bugün nasıl mücadele edicekler.Maçın hemen başında Dennis Schröder’ın alev almasıyla yüksek perdeden giriş yapan Atlanta bunu devam ettiremeyince Golden State zorda olsa galibiyete uzanmayı bildi fakat Golden State de ne Curry ne de Thompson sahnedeydi.Takımın ağır abisi ve savunmaların kralı olarak bilinen Andre Iguodala sahneye çıktı. 25 sayı 5 ribaund 4 asist ile mücadele eden Andre gecenin yıldızı olmayı başardı Curry 24 sayı ile katkı verirken Thompson sadece 13 sayılık bir katkı verebildi.Yedekten tam 40 sayılık bir katkı alan Warriors bu zorlu engeli bir şekilde geçtikten sonra 2017’nin en iyi takımlarından biri takımlarından birisi olan Boston’u konuk etmek üzere evine dönüyordu.

Bayanlar ve baylar 2017’nin en çok galibiyet alan takımlarından birisi olan Boston son dönemde yükselen form grafiği ile oldukça doğu konferansında dikkat çekiyor. Koçları Brad Stevens bana göre NBA’nın en iyi ilk 3 koçu arasında ve genç olmasına rağmen oldukça radikal kararlar alabiliyor.Maç oldukça ortada başlayarak 4. çeyreğin başına kadar çok denk gitti fakat son çeyreklerin takımı Boston son 7 dakikada Golden State Warriors’un fişini çekerek bir kenara itti.Curry 23 sayı 5 ribaund 6 asist ile mücadele ederken 6/7 2S 2/9 3S ile oynadı ve 3 sayı yüzdesindeki felaket yine gözünüze çarpıyordur.

Gerekli analizleri yaptıkdan sonra çıkardığımız birkaç sonuç var elbette.Golden State Warriors Kevin Durant olmadan sıradan bir NBA takımı düzeyinde. Curry ve Thompson oldukça kötü oynadıkları için vasatı geçemiyor ve Golden State Warriors için şöyle kötü bir haber var. Kevin Durant’ın sakatlığı 1 ay sonra tekrar gözden geçirilecek yani bu ne anlama geliyor?

-Kevin Durant sakatlığı sebebiyle sezonu komple kapatabilir ve Golden State sadece 1 tur geçebilir.

-Kevin Durant tıpkı Garnett gibi topallayarak oynar ve azıcık olsa katkı yapmaya çalışır fakat bu Golden State Warriors’u şampiyon yapmaz.

-Kevin Durant tıpkı Marc Gasol gibi hiçbir şey olmamış gibi geri döner ve eskisi gibi alev alev ortalığı yakarak ilerleyip şampiyonluğa uzanır.

Bunu ilerleyen günlerde hepimiz merakla bekliyoruz.Üstteki örneklerde verdiğim kişiler Kevin Durant ile aynı sakatlığı yaşamış insanlardır.Yani kısaca Kevin Durant varsa Golden State Warriors’u da var yoksa Golden State Warriors’u da bu sene finalde görme ihtimalimiz oldukça az.

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir