NBA Günlükleri

Kristaps Porzingis: “Knicks’in oyun planları kafa karıştırıcı”

Bu sabaha karşı oynanan karşılaşmada New York Knicks’in, Brooklyn Nets deplasmanından 120-112 mağlup ayrılmasından sonra Kristaps “Unicorn” Porzingis’ten Knicks hakkında bazı açıklamalar geldi.

Porzingis, Knicks’in sezon içinde sahanın her iki tarafında çeşitli değişikliklere gitmesinin tamamıyla kafa karışıklığına yol açtığını ve oyuncular için belirli olmayan pek çok şey olduğunu, bunun da oynamayı zorlaştırdığını söyledi.

Hücum felsefesini değiştiren ve All-Star arasından bu yana oynadığı üçgen hücumların sayısını arttıran Knicks için bu alanda da istenilen sonuç alınamadı. Knicks, takım başkanı Phil Jackson’ın olaylara el atmasıyla beraber son 10 maçta üçgen hücumu daha fazla kullansa da oynadıkları bu 10 maçın 7’sini kaybettiler.

2015 NBA Draft’ı 4.sıra seçimi olan ve şu ana kadar beklentileri karşılamış görünen Porzingis oynadıkları hücumların rastgele olduğunu ve takım arkadaşlarının üçgen hücumu iyi bilmediklerini söyledi.

“Yaptığımız şeyle ilgili oldukça temel durumdayız. Çoğu zaman kim olursa olsun –özellikle bire birlerde- ben, Carmelo Anthony, Derrick Rose, Courtney Lee, bir şeyler olmasını sağlamaya çalışıyoruz fakat aslında olması gereken bu değil. Tamamen rastgele.”

Knicks bu sezon sadece hücumunu değil savunmasını da çeşitli zamanlarda değiştirmeye çalıştı, özellikle de pick-and-roll savunması konusunda. Fakat bu da takım için pek bir şey değiştirmedi ve Knicks şu anda ligde savunma verimliliği konusunda 25.sırada bulunuyor.

“Bir şeyleri değiştiriyoruz çünkü sezonun herhangi bir bölümünde istediğimiz gibi oynayamadık. Sanki ‘Belki bu çalışır ya da belki bu çalışır.’ gibiydik. Yani bir şeyler arıyoruz. Belli ki koçlar işi yapabildikleri en iyi şekilde yapmaya ve bize verebilecekleri en çok şeyi vermeye çalışıyorlar. Yani bir şeyler biliyoruz fakat hiçbir zaman bunu bir araya getiremedik ve uygulamamız gereken şekilde uygulayamadık. Çok fazla karışıklık oldu.”

Knicks 26-41’lik derecesiyle doğuda 12.sırada yer alıyor ve playoff konusunda umutları büyük ölçüde bitmiş durumda. Şu anda 8.sıra ile aralarında 7 maç fark var ve sezonun bitmesine 15 maç kalmış durumda. Kaldı ki Knicks kalan maçları da kazabilecek bir görüntü pek fazla sunmuyor. Görünen o ki New Yorklular 4.kez üst üste playoffları televizyonlarından izlemek zorunda kalacaklar.

Can Önal on InstagramCan Önal on Twitter
Can Önal
NBA meraklısı bir mühendislik öğrencisi...
Twitter :@canonalll
Instagram :@canonalll
onalcan20@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir