NBA Günlükleri

LeBron James’in The Palace of Auburn Hills’teki son maçı

Bu sabah oynanan maçta Detroit Pistons sahasında Cleveland Cavaliers’ı 106-101 yenmeyi başardı ve aynı zamanda bu maç LeBron James’in Detroit’in sahası olan The Palace of Auburn Hills’teki son maçıydı. Bunun sebebi ise Pistons’ın 2017-2018 sezonu itibari ile Detroit şehir merkezinin içinde olan Little Caesars Arena’ya taşınacak olması.

The Palace of Auburn Hills’in LeBron James için özel olmasının sebebi ise hemen herkesin hatırlayacağı gibi 2007 Doğu Konferansı 5.maçı. 10 yıl önce 22 yaşındaki genç LeBron bu kritik maçta Cleveland’ın son 25 sayısını aynı zamanda Cavs’ın attığı son 30 sayının da 29’unu atmıştı. Bu kritik maçın ardından Cavaliers, 2-0 geriye düştüğü seriyi 2-4 kazanmayı başarmıştı. LeBron bu seriyi 25.7 sayı 9.2 ribaund ve 8.5 asist ortalamaları ile tamamlamıştı.

James bu statta birçok anısı olduğunu söyledi ve bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

“Açıkçası burada birçok hatıram var. Bu binada oynamak ve tarihi görmek oldukça eğlenceliydi. Sanıyorum ki burası 1989’da kuruldu. Burada birçok harika takıma karşı harika mücadeleler verdim ve pekçok maç oynadım. Onlar diğer stada taşındığı zaman da bu devam edecek.”

LeBron buradaki son maçında yine etkileyici bir performans sergileyerek 29 sayı 13 ribaund ve 10 asistle triple-double yapsa da mağlubiyete engel olamadı.

The Palace aslında 1988’in Ağuston ayında açıldı ve Pistons’ın 1989, 1990, 2004 şampiyonluklarına ev sahipliği yaptı. Aslında Pistons 2007 yılında da şampiyonluğun önemli favorilerinden biriydi ve doğuyu 1.sırada bitirmişlerdi fakat doğuyu 2.bitiren LeBron’lu Cleveland’ı geçmeyi başaramamışlardı.

LeBron’a burada oynadığı 5.maçı kariyerinde nereye koyduğu soruldu ve LeBron da buna henüz karar vermediğini söyledi.

“Maçlarımı henüz sıralamadım çünkü hala oynamaya devam ediyorum. O gece o maçı oynadıktan sonra tükenmiştim. Maçtan sonra hiçbir şeyim kalmamıştı. 6.maçı evimizde oynayıp seriyi bitirmek için her şeyimi sahada bırakmıştım. Şu ana kadar yaptığım şeyleri sıralamak için vaktim olmadı.”

Şu anki Cavaliers asistan koçu, 2007 yılındaki Atlanta Hawks koçu Larry Drew bu performansın ligin en gözü çarpan performanslarından biri olduğunu söyledi.

“Bunun olağanüstü bir bireysel performans olduğunu düşünmüştüm. Ligimizdeki böyle oyunculara bakabilirsiniz, Kobe’nin attığı 81 sayı gibi. Bunu da o tür şeyler yapabilecek kapasitede adamların yanına koymalısın. Onları unutamıyorsun. Kobe’nin yanında olma ve LeBron’a koçluk yapma şansım oldu, aynı zamanda Magic Johnson ve Jordan gibi isimlerle de. Oyuncular bu tarz performanslar sergilediği zaman her zaman hatırlarsınız.”

Şimdi sizi 2007 yılına geri götürelim ve o harika performansı hatırlayalım.

Can Önal on InstagramCan Önal on Twitter
Can Önal
NBA meraklısı bir mühendislik öğrencisi...
Twitter :@canonalll
Instagram :@canonalll
onalcan20@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir