NBA Günlükleri

Yazık oldu! 61-56

Turkish Airlines Euroleague’nin 29. Haftasında temsilcimiz Fenerbahçe, deplasmanda Real Madrid ile karşı karşıya geldi. Mücadeleden 61-56 mağlup ayrılan Fenerbahçe, ev sahibi avantajı için konumunu kaybetti. Real Madrid’te Sergio Llull 16 sayı bulurken Fenerbahçe’de Bogdan Bogdanovic 15 sayı üretti.

 

Sabır küpleri vs Aceleciler

Maçın başında iki takımın oyun planı tamamen birbirinden farklı seyretti. Fenerbahçe her zaman olduğu gibi sabırla doğru şutu ararken, Real Madrid maçı kendi temposuna çekebilmek için elinden geleni yapmaya çalıştı, maç önü konuşmasında erken pozisyon alıp erken hücum etmenin önemli olduğunu söyleyen koç Pablo Laso istediğini oyuncularından alamadı. Fenerbahçe skorda geride olmasına rağmen oyunun temposunu kontrol etmeyi başardı.

Bogdanovic’e cevap Llull’den

Bogdan Bogdanovic, Fenerbahçe adına oyunu kontrol eden oyuncu olurken, Sergio Lull’de Real Madrid’in tempo kazanması için elinden geleni yaptı. Maça iyi başlayan Bogdanovic ilk çeyrekte 5 sayı üretirken Fenerbahçe hücumlarını organize eden isimdi, Madrid savunmacılarının Kalinic ve Vesely’nin şutlarını boş bırakmalarıyla onlardan 2 orta mesafe isabeti bulan Fenerbahçe’ye karşı Sergio Llull’den gelen 8 sayı ve Ayon’un son haftaların formsuz ismi Ekpe Udoh’a üstünlük sağlayıp bulduğu sayılar ile Real Madrid ilk çeyreği 20-16 ile önde geçti. 2 kez top kaybı yaptık ancak bunların ikisi de top çalma şeklindeydi ve çemberimizde sayı oldu. İlk çeyrekte bizim açımızdan en kötü parametre bu oldu.

İki takım da savunmada çok az hata yaptı.

İkinci çeyrekle birlikte iki takım da savunmada vidaları iyice sıktılar. Real Madrid’in genç oyuncusu Doncic, yardım savunmalarına tam zamanında gelerek Fenerbahçeli oyuncuları zor duruma sokmayı başardı. Bizde ise Melih ile bir kez kaçırdığımız Doncic’in sayısının ardından yardıma gitmediğimiz Hunter-Nunnally eşleşmesinden şansımızın da yardımıyla sayı görmeden geri döndük. Onun haricinde savunmada hata yapmadık.

Üçlükler Devrede

İkinci çeyrekte Antic ile başlayan Fenerbahçe üçlükleri şutu riske edilen Kalinic ile devam etti. Savunmada kendimize geldiğimiz bu bölümde Real Madrid’e boş şut imkanı vermedik, benchten gelen Antic’in verdiği katkı da devreye girince Fenerbahçe hem oyunun temposunu hem de skoru eline geçirdi.

Tıkanan hücumu savunma çözdü.

Hücumda tıkandığımız anlarda Bogdanovic’in birebirleriyle çembere kat ederek sayı şansı arayan Fenerbahçe, savunmada vidaları sıkmaya devam etti, Dixon-Antic ikili oyunlarıyla gelen sayılara Bogdanovic’in birebir basketi ve Melih’in topu çalıp attığı turnike eklenince Madrid molayı aldı. Dixon- Antic ikili oyunları kaynaklı sayılara karşı Real Madrid Carroll’a şut şansı yaratmak istese de başarılı olamadı.  Çeyrek sonundaki iki top kaybı olmasa Fenerbahçe farkı daha yukarılara çekerek soyunma odasına gidebilirdi ancak olmadı. İlk yarı sonucu 29-32.

Bambaşka 5’er dakika

Üçüncü çeyreğin başlamasıyla birlikte iki takım da kendi savunmalarında müthiş işler yaptılar. Fenerbahçe ters eşleşmelere zamanında yardım götürmeyi başararak Madrid uzunlarını durdurmayı başardı. Bobby Dixon her zamanki gibi savunma ve hücumda pis işler diye tabir edilen işleri layıkıyla yaptı, sadece bir pozisyonda top olduğu taraftan gelen yardımda Maciulis’in üçlüğü geldi belki de 3. Çeyreğin o anına kadar ilk hata buydu savunmada. Dixon’ın cevabının ardından Pablo Laso molaya gitti ve bu moladan sonra 2 hücum ribaundu sonrası Rudy’den gelen üçlük ve ikinci şans sayıları rüzgarın Madrid temsilcisinin arkasından esmesine neden oldu.

Sergio Llull ve Real’in üçlükleri atmosferi değiştirdi.

Üçüncü çeyreğin ikinci bölümünde Rudy Fernandez (2) ve Maciulis’ten gelen üçlüklerle ayaklanan salon, Sergio Llull’ün 6 sayısıyla iyice kendine geldi. Bu bölümde savunmadaki konsantrasyonumuzun düşüşü ve hücumdaki aksama Real Madrid’in 16-4’lük bir seri yakalamasına ve çeyreği 48-43 önde geçmelerine neden oldu.

Kaçan kolay atışlar

Hücum ve savunmayı tekrar toparladığımız son çeyrekte çözümü çembere gitmekte bulan Bogdanovic, çembere atak etmeye devam etti ancak tam farkı azaltıyoruz dediğimiz anda 1999 doğumlu Doncic’ten gelen üçlük ibreyi tekrar Madrid’e çevirdi. Bunun yanında boş atışlardan ve faul çizgisinden isabet bulamayan Fenerbahçe (Vesely+Udoh 2/8), savunma direnci sayesinde maçı 4-6 sayı bandında tutmayı başardı.

Kaçan balık büyük oldu.

Bogdanovic’in üçlüğü ve Kalinic’in top çalmasıyla farkı 3 sayıya kadar indiren Fenerbahçe, yıldızı Bogdanovic’in yaptığı çok ama çok basit hatayla eline gelen fırsatı kullanamadı.  Efes, Baskonia ve Panathinaikos’un kazandığı haftayı mağlup kapattı ve Euroleague’deki ev sahibi avantajı durumunun büyük bir şans olmazsa kaybetti.

Mert Batuhan Ekiz on EmailMert Batuhan Ekiz on FacebookMert Batuhan Ekiz on InstagramMert Batuhan Ekiz on Twitter
Mert Batuhan Ekiz
-20 yaşında
-Ünye\ Ordu 'lu
-İstanbul'da ikamet eden
-Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 3: sınıf öğrencisi
-Basketbol aşığı bir birey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir