NBA Günlükleri

Brad Stevens: “Bundan sonra onun daha iyiye gidebileceğini düşünmezdim”

NBA’de Doğu Konferansı Finallerinin ilk maçında Cleveland Cavaliers, Boston Celtics’i deplasmanda 117-104 yenerek seride 0-1 öne geçti. Maçın yıldızı ise her zamanki gibi LeBron James oldu.

The King karşılaşmayı 14/24 isabetle(%58.3) 38 sayı 9 ribaund ve 7 asist ile tamamladı. LeBron aynı zamanda sahada kaldığı süre boyunca Cleveland’ın ürettiği 105 sayının 55’ine direkt(sayı veya asist yoluyla) katkı verdi. Boston, LeBron’u boyalı alanda da hiç durduramadı ve LeBron boyalı alandan %81.2 isabetle 26 sayı üretti(playoff kariyer rekoru).

Maçın ardından Celtics koçu Brad Stevens, Cleveland’ın LeBron etrafında çok iyi bir yapı kurduğunu söyledi ve Celtics’in daha çok ikili sıkıştırma yaparak risk alma ihtimalinden bahsetti.

“İkili sıkıştırma bu oyunculara karşı gerçekten korkutucu gelebilir fakat bunu yapmamız gerekli olabilir. İkilem şu; İkili sıkıştırma yapıp gelebilecek kolay üçlükleri ve ribaundları riske etmek mi yoksa bunu yapmandan elinizden gelenin en iyisini yaparak onları zor bir atışa zorlamak mı? Bunu bunu yapalım diye söylemesi kolay fakat bizim için uygun olan en iyi yolu çabucak öğrenmeliyiz.”

LeBron’un oyun bilgisi ve saha görüşü şu sıralar belki de kariyerinin en zirve noktasında. LeBron topu paylaşıp doğru adamları bulduğunda Cleveland’ı durdurması daha da zorlaşıyor. Örnek olarak Kevin Love’ın bu geceki 6 üçlük isabeti içeren(6/9) 32 sayılık performansı(9/16-%56.3) verilebilir.

Stevens açıklamalarına LeBron James’i överek devam etti.

“LeBron’un sezgileriyle, hücumu ve savunmayı okumasıyla, iletişimi ve diğer her şeyi ile mental olarak oyunu anlamasından her zaman çok etkileniyorum. O, her zaman istediği eşleşmeyi alıyor. Ayrılmadan önce tıpkı koç buluşmasında söylediğim gibi; İnanması zor fakat o, benim lige girdiğim zamandan daha iyi. Çok daha iyi. Yaşlandıkça daha çok tecrübe kazanıyorsunuz ve daha fazla şey görüyorsunuz.”

“Bu zamandan sonra onun daha iyiye gidebileceğini düşünmezdim fakat bunu yapıyor. İyi bir oyuncu, harika bir oyuncu.”

Boston için işin ürkütücü tarafı ise LeBron’un bu geceki Cleveland performansından pek de memnum olmaması.

“Bu gece harika oynadığımızı bile düşünmüyorum.”

Can Önal on InstagramCan Önal on Twitter
Can Önal
NBA meraklısı bir mühendislik öğrencisi...
Twitter :@canonalll
Instagram :@canonalll
onalcan20@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir