NBA Günlükleri

CSKA, Euroleague 3.’sü

Turkish Airlines Euroleague’de Cuma günü kaybeden iki takımı karşı karşıya getiren 3.’lük maçında CSKA Moskova, Real Madrid’i 94-70’lik skorla mağlup ederek Turkish Airlines Euroleague  2016-2017 sezonunu 3. sırada tamamladı.

Tatsız başlangıç

Cuma akşamı sahadan istediklerini almadan ayrılan iki takımın mücadelesine, CSKA ve Real Madrid özellikle hücumda çok tutuk başladılar. Maçın başında bire bir hücumları tercihl eden iki takımdan CSKA daha konsantre başladığı maçta hücum ribaundlarının da etkisiyle 5-0’ı yakaladı. Bu bölümden sonra toparlanan Real Madrid bo atışlardan yararlanamayan CSKA ‘ya karşı Gustavo Ayon’u pota altında kullandı ve Hines’a karşı olan fizik avantajıyla buradan skor bulmayı başardı.

 

CSKA daha konsantre

TV molasından sonran oyuna ağırlığını koyan CSKA, kısalarının çembere yaptığı penetreler ile skor bulmaya çalışırken savunma kısmında da Real Madrid’e kolay basket imkanı vemredi ve Real Madrid ilk 9 dakikada sadece bir tane saha içi isabet bulabildi. Onun dışındaki sayıların faul çizgisinden bulan Real Madrid, sahanın iki tarafında da ilk çeyrekte Rus ekibine diş geçiremedi. İlk çeyreği CSKA Moskova, Real Madrid karşısında 23-10 önde kapattı. İlk çeyrekte Real Madrid üç sayılık atışlarda 0/7 ile oynarken CSKA Moskova 2/5 ile oynadı.

 

CSKA kısalarıyla farkı açtı.

Real Madrid, çember altından hücum etmeye devam ediyor. Bu kez Felipe Reyes’i kullanıyorlar ve Reyes’ten 5 sayı buldular. CSKA ise Teodosic’in bire bir oyunlarıyla 5 sayı çıkardı 2. Çeyreğin başında.

CSKA kısalarıyla çembere gitmeye devem ederken Real Madrid savunması deyim yerindeyse uyudu birkaç pozisyonda, İspanyollar sahanın hücum tarafında ise Llull’ün organize ettiği hücumlarla tepe pick and rolleri sonrası ters tarafa atılan paslarla boş atışlar yakalayıp skor üretmeye çalıştılar ancak Draper ‘dan gelen bir üçlük dışında başarılı olamadılar. Hal böyle olunca 2. Çeyreğin bitimine 3 dakika 15 saniye kala CSKA Moskova skoru 20-40’a getirerek Real Madrid’i ikiye katlamış oldu. Bu bölümde Fridzon 9, Higgins 8 sayı buldular benchten gelerek. İlk yarının sonlarına doğru oyunda biraz toparlanan Real Madrid farkı 13’e indirdi ve ilk yarı CSKA Moskova’nın 32-45 üstünlüğü ile geçildi.

 

Real kıpırdandı ama CSKA fazlasına izin vermedi.

İkinci yarıya önde baskıyla başlayan Real Madrid, J. Taylor’dan bulduğu üçlük ve hızlı hücum sayılarıyla bir anda 7-0’lık bir seri yakaladı ve maça yeniden ortak olma şansını yakaladı. Savunmada daha agresif olan Real Madrid, hücum tarafında ise çembere daha kararlı atak ederek, CSKA’nın faul hakkının erken dolmasıyla birlikte serbest atış çizgisine gelerek buradan skor üretti ancak aynı sorun kendisi için de geçerliydi ve CSKA kısaları da bu avantajı kullanıp serbest atış çizgisinden skor ürettiler. Aaron Jackson ve Nando de Colo’dan gelen 2 üçlükle de farkı tekrar 10 sayı barajının üstüne çekerek oyunun kontrolünü kendilerine çevirmeyi başardılar ve son çeyreğe 56-69’luk skorla 13 sayı önde girmeyi başardılar.

 

Karşılıklı basketler

Final periyodunun başında iki takım da karşılıklı basketler buldu. Sergio Llull’den gelen üçlüğe Vitaly Fridzon ile cevap veren CSKA Moskova, çembere yakın atışlar bularak farkı çift hanelerde tutmayı başardı. Üç sayı çizgisinin gerisinde rakibine göre daha yüzdeli oynayan CSKA Moskova kısaları sahanın hücum tarafında Real Madrid savunmacılarına karşı kolay basketler buldular ve son 4 dakikaya girilirken 67-81 ile farkı 14 sayıda tutmayı başardılar.

 

Bitse de gitsek

Maçın son 4 dakikasına 14 sayı önde giren CSKA oyun disiplininden çok fazla kopmadan Aaron Jackson önderliğinde farkı 20 sayıya kadar çıkardı ve Cuma günü kaybettikleri maç için en azından bir teselli bulmuş oldu. Real Madrid cephesinde oyuncular son çeyrekte biraz da olsa maçta kalmaya çalıştılar ancak son 4 dakika sahada direnç gösteremediler. Euroleague Final Four 3. Maçında CSKA Moskova, Real Madrid’i 94-70 yendi ve Euroleague’i 3. Olarak tamamladı.

 

 

 

 

Mert Batuhan Ekiz on EmailMert Batuhan Ekiz on FacebookMert Batuhan Ekiz on InstagramMert Batuhan Ekiz on Twitter
Mert Batuhan Ekiz
-20 yaşında
-Ünye\ Ordu 'lu
-İstanbul'da ikamet eden
-Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 3: sınıf öğrencisi
-Basketbol aşığı bir birey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir