NBA Günlükleri

En Büyük Fener, Şampiyon Fener !…

Turkish Airlines Euroleague’nin finalinde Fenerbahçe Sinan Erdem Spor Salonunda Olympiakos’u 80-64 yendi ve Euroleague’te şampiyon oldu.

 

Müthiş başladık.

Final maçının ilk çeyreğine yarı finaldeki gibi müthiş başlayan Fenerbahçe, Vesely’nin smacı ile açılışı yaptıktan sonra ters eşleşmeye gelen yardımdan dolayı ters tarafta bomboş kalan Kalinic’in attığı 2 üçlükle rüzgarı arkasına aldı. Savunma kısmında Olmypiakos kısalarına kolay çembere gitme imkanı vermeyen Fenerbahçe’ye karşı Olympiakos ise hücumda Khem Birch’i içeride bularak skor üretirken, Fenerbahçe’de Jan Vesely’den gelen boyalı alan katkısı ile ilk 5 dakikada skoru 16-8’e getirdik. Dış atışlardaki yüksek yüzdemiz bu başlangıcı getiren bir numaralı faktör oldu.

 

Savunmalar sertleşti.

Hücum süresinin dolmasına 2 saniye kala Spanoulis’ten gelen üçlüğün ardından yine Khem Birch ve sonradan onun yerine giren Mulitinov’u kullanmaya başlayan Olympiakos’a karşı Bogdanovic ve Kalinic ile gelen üçlüklerle cevap veren Fenerbahçe, savunmada özellikle boyalı alan savunmasının düzeyini çok yukarılara çekince Olympiakos hücumlarının düzenini zaman zaman bozmayı başardı. Khem Birch’in 5 serbest atış sayısı ve Spanoulis’in 3 serbest atış sayısıda olmasa Olympiakos hücumda skor üretme konusunda büyük sıkıntılar yaşayacaktı. İlk çeyrek 26-18 Fenerbahçe üstünlüğü ile geçildi.

 

Ekpe’yi çok zorladılar.

Olympiakos kısaları, sürekli tepede uzunlarla oynadıkları ikili oyunlar sonrası ya da köşelerden bir şekilde topu Mulitinov ya da Khem Birch’e indirip Ekpe Udoh ile bire bir oynamaya zorladılar. Mulitinov ile olan eşleşmede yorulan Ekpe Udoh benche gelince Olympiakos kısaları neyse ki bunu oynamayı unuttular ve oyunu Erick Green’e bıraktılar. Bu bölümde Fenerbahçe, hücumda sertleşen ve ikili sıkıştırmalar yapan Olympiakos’a karşı zorlansa da bu durumu Bogdanovic’in orta mesafe basketiyle aşmayı başardı. Erick Green’in savunmasına Nunnally’i veren Obradovic’in bu planı işe yarayınca Olympiakos hücumlarını(büyük çoğunlukla Green-Pivot ikili oyunları) yine çıkmaza sokmayı başardık.

 

Bogdanovic devreye girdi ama…

İkinci periyodun ortasından sonra Bogdan Bogdanovic devreye girdi, önce üç sayılık isabeti bulan Sırp oyuncu daha sonra da attıığı turnike ile fark 9 sayıya çıkarmayı başardı ancak aldığı 3. Faul sonrası kenara gelmek zorunda kaldı. Üst üste gelen Printezis ve Mantzaris’in üçlükleriyle Obradovic, molaya gitti. Mola dönüşünde sıkıştırma ve yönlendirmeli savunma yapan Olympiakos’a karşı Bobby Dixon’ın Printezis’in üzerinden bulduğu basketle fark tekrar 7 sayıya çıkaran Fenerbahçe, son pozisyonda James Nunnally’nin çok basit hatasıyla devreye 39-34 ve 5 sayılık farkla önde girdi.

 

Mantzaris devreye girdi.

Dixon’dan gelen üçlükle başlayan 2. Yarıya Olympiakos sert savunmasının yanı sıra Vangelis Mantzaris’ten gelen iki üçlükle bir anda farkı 4 sayıya indirdi ve maçın içine iyiden iyiye girmeyi başardı. Hücumda Bogdanovic’i çok arayan Fenerbahçe zorlanırken Olympiakos, Mantzaris’in organize ettiği oyunlarla skor bulmayı başardı. Neyse ki Fenerbahçe’nin imdadına Olympiakoslu oyuncuların yaptığı basit fauller yetişti ve Olympiakos rüzgarı biraz olsun durmuş oldu.

 

Üst üste gelen fauller işimize geldi.

Rüzgar tam Olympiakos’un arkasından esiyor derken Olympiakoslu oyunculardan gelen üst üste fauller ortamı biraz olsun dindirirken Olympiakos, ilk yarıda yaptığı gibi Mulitinov’u devreye sokmaya çalıştı ve bunda başarılı da oldu. Muhteşem bir smaç basketin ardından bir de post-up basketi bulan Mulitinov’a cevabı Kostas Sloukas’ın üçlüğü ile veren Fenerbahçe, uzunlarıyla faul çizgisine gelmeyi başardı ve buradan bulduğu 6 sayıyla farkı tekrar 10’a çıkarmayı başardı.

Savunmayla gelen fark

Rakip Olympiakos ile son çeyreğe istediğiniz farkla gidin yine de geri dönüşe hazır olmalısınız ancak çift haneli bir farkla gitmek hem size güven verir hem de rakibe korku verir. Fenerbahçe, bunu yapmak zorunda olduğu maçta Ekpe Udoh’un savunmadaki inanılmaz bloklarıyla ve Gigi Datome’den üçüncü periyotta gelen 7 sayıyla 12 sayılık avantajla final periyoduna gitmeyi başardı. 60-48

 

Yılların savunma takımına savunma dersi vermek

İşte Obradovic Fenerbahçesi bunu yapabilecek seviyeleri geldi. Üçüncü çeyreğin sonunda ve dördüncü çeyreğin başında yaptığı inanılmaz savunmayla Olympiakos’a imkan vermeyen Fenerbahçe, Khem Birch ile yakaladıkları ters eşleşmelerde getirdikleri muazzam yardımlarla birlikte Olympiakos’u resmen kitledi. Hücumda ise Pero Antic’in üçlüğü ile farkı 18 sayıya çıkarmayı başardı. 68-50

 

Öğrenilmiş Çaresizlik

Son 5 dakikayı yazmaya gerek bile duymuyorum. Başlıkta söylediğim gibi Olympiakos adına tam olarak bu. ŞAMPİYON FENERBAHÇE

 

Mert Batuhan Ekiz on EmailMert Batuhan Ekiz on FacebookMert Batuhan Ekiz on InstagramMert Batuhan Ekiz on Twitter
Mert Batuhan Ekiz
-20 yaşında
-Ünye\ Ordu 'lu
-İstanbul'da ikamet eden
-Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 3: sınıf öğrencisi
-Basketbol aşığı bir birey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir