NBA Günlükleri

Final Yolunda ‘Warrior’ Rakamlar

Golden State Warriors, geçen sezon 73 galibiyet alarak NBA tarihine geçmişti. Fakat şampiyonluk kazanamadıkları için bu rekor biraz sönük kaldı diyebiliriz.

Bu sezona ise Kevin Durant’i kadrosuna katarak başlayan Warriors, normal sezonu, beklenildiği gibi, Batı Konferansı lideri olarak tamamladı.

Sizler için Warriors’un finale gelene kadar öne çıkan bazı rakamlarını derlemeye çalıştım.

1)Tüm Galibiyetler Çift Haneli Farklarla

Aslında Warriors’un yeterince zorlanmadığı tezinin çıkış noktası bu istatistik. Playoffta en az farkla kazandığı maç Utah serisinin 3.maçı.(11 sayı fark)

2)Her Maç En az 100 Sayı Attı

Kadrosu gereği, Golden State’in hücum takımı olmasını normal karşılayabilirsiniz. Fakat Warriors, normal sezonda, rakiplerine 100 sayıdan az atma şansı veren 2 takıma da her maç 100 ve üzeri sayı attı.(Utah ve San Antonio) En az sayı attıkları maçlar, Utah serisinin ilk maçı(106) ve yine aynı serinin 3.maçı(102)

3)Rakiplere Atılan Tarihi Farklar

Warriors, finale gelene kadar rakiplerine ortalama 16.3 sayı fark attı. Gayet normal diyebilirsiniz. Fakat attıkları bu farkı, sadece sayı atarak sağlamıyorlar. Rakiplerine izin verdikleri 102 sayıyla bu alanda 3.durumdalar.

4)Son 16 Yılda Yenilmeden Finale Çıkan İlk Takım

Warriors’dan önce yenilgi yüzü görmeden finale çıkmayı başaran takım 2001 Lakers idi. Fakat Golden State, o dönemki Lakers’dan 1 maç fazla yaptı. Çünkü 2003 yılından önce, ilk tur serileri 5 maç üzerinden oynanıyordu. Bu da demek oluyor ki, Golden State Warriors, 12-0 ile finale ulaşan ilk takım.

5)Süpürülen Bir Seride Atılan En Fazla Sayı Rekorunu Egale Ettiler

Hep dediğim gibi. Hücum gücü bu kadar yüksek oyunculardan kurulu Warriors’un bu rekorunu da normal karşılayabilirsiniz. Fakat her maddeyi özel kılan bir detay var. Buradaki detay ise bu rekorun Spurs’e karşı olması. 4 maçta toplam 498 sayı atan Warriors, maç başına da 125 sayı ortalaması yakalamıştı.

Bu madde ile ilgili şunu da eklemeden geçmeyelim. Seride Kawhi Leonard’ın sakatlanması çok büyük bir faktör. Öyle ki, Golden State, Kawhi’nin sahada olduğu, serinin ilk maçının ilk yarısında sadece 42 sayı atabilmişti. Ne olduysa Kawhi sakatlandıktan sonra oldu.

 

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir