NBA Günlükleri

Hangi takım kimi seçmeli? NBAGünlükleri Mock Draft

2017 NBA Draft‘ına az bir süre kala ‘Hangi takım hangi oyuncuyu draft etmeli?’ şeklindeki soru-cevap çalışmamızla karşınızdayız.

NBAGünlükleri yazarlarından Kaan Meriç ve Murat Ekrem Ekşioğlu, takımların takas yapma ihtimallerini, yazın yapacak hamlelerini hesaba katmadan sizler için 2017 NBA Mock Draft‘ının ilk 10 takımını değerlendirdi.

2017 NBA Draft sırası, ilk 10;

1. Boston Celtics
2. Los Angeles Lakers
3. Philadelphia 76ers
4. Phoenix Suns
5. Sacramento Kings
6. Orlando Magic
7. Minnesota Timberwolves
8. New York Knicks
9. Dallas Mavericks
10. Sacramento Kings

Kaan: Boston’ın şu an 3 numara eksiği var. Özellikle ribaundlarda pota altına yardım edecek ve skor üretmede sıkıntı yaşamayacak bir oyuncu?

Ekrem: Josh Jackson. Drafttan seçilebilecek en atletik oyunculardan birisi. Temastan çekinme gibi bir huyu yok. Defansif ve hücum özellikleri oldukça iyi. Şut ayarı oldukça bozuk ancak potaya giderek skor üretmede başarılı bir isim.

Kaan: Los Angeles Lakers’a ayakları hızlı ve pota altında sertlik katacak bir pivot gerek demek isterdim ama bu draftta böyle bir oyuncu bulmak çok zor. Peki, Lakers için bir SF yazmanı rica etsem?

Ekrem: Kesinlikle öyle. Bu draftta uzun sıkıntı yaşıyoruz. SF için kesinlikle Jayson Tatum diyorum. Tatum, Josh Jackson gibi şutu bozuk olan bir oyuncu değil. Basketbol zekası oldukça yüksek ve hırsından dolayı basketbolu süzerek oynuyor diyebiliriz. Nerede durmasını biliyor ve bu yüzden ribaundlarda hakimiyet kuruyor.

Kaan: Philadelphia’da her şeyden çok var ama hiçbir şey tam değil. Şu takıma hangi oyuncu gelirse gelsin ne olacağı belli olmayacak ama şu oyuncu gelirse takımda kesinlikle bir ivme görürüz dediğin oyuncu var mı? Varsa, kim?

Ekrem: Sixers için belki de bu draftın en iyilerimden biri olan Lonzo Ball uygundur diye düşünüyorum. Pasör özelliği ile Ben Simmons ve Joel Embiid’i oldukça besleyecektir. Geçen sezon Ben Simmons’ın topladığı tüm ödülleri bu sene Lonzo Ball aldı. Pozisyonuna göre harika bir fiziği var bu yüzden de iyi ribaund çekiyor. Akıcı oyun oynuyor, beklemeyi pek sevmiyor. Sezgileri kuvvetli olduğu için top çalma konusunda bir uzman. Kafasının arkasında gözü olan oyuncu diyebiliriz. Yani bir nevi Jason Kidd. Ama Ball bazen cömert bazen de cimri olabiliyor. Değişik bir şut tekniği olmasına karşın çatır çutur şut atabildiğini görebiliyoruz. Potansiyeli çok çok yüksek 1.98’lik guard.

Kaan: Phoenix Suns için yeni nesil skorer olan Devin Booker’a bir parça lazım. Markelle Fultz’un normal seçimlerde 1 veya 2. Sıradan seçilmesi kesin ancak biz ihtiyaca göre yorumladığımız için Fultz 4. sıraya kadar geriledi. Neler düşünüyorsun?

Ekrem: Fizik açısından Russell Westbrook’un bir tık altı diyebiliriz. Sezgilerinin güçlü olmasından yararlanıp savunmada iyi işler çıkartıyor. PG pozisyonu için çok iyi ribaund alıyor. Skor bulmada çok yönlü bir oyuncu. Şut tekniği çok iyi ama kendine çok güvendiği için çok top kaybı yapıyor.Ancak oyun kurucuda olması gereken tüm özelliklere sahip. Bu draftın geleceği en parlak oyuncusu Markelle Fultz.

Kaan: Sacramento Kings, DeMarcus Cousins’ı yolladı ve bu takıma bir karakter kazandıracağız denildi. Bu oluşum içerisinde Kings, kimi seçerek bir temel oluşturabilir?

Ekrem: Jonathan Isaac, potansiyeli olan deli gibi oynayan bir oyuncu. Şutu olduğu için boş bıraktığınız zaman cezanızı keser. Atletik ve hızı fena olmayan bir oyuncu. Çembere yırtıcı bir şekilde gidiyor, iyi de ribaund çekiyor. Bazen karar verme aşamasında hata yapmıyor değil..

Kaan: Orlando Magic, sezon içerisinde Serge Ibaka’yı yolladı. Mock Draft listesine baktığımız zaman büyük ihtimalle SF veya PF mevkisi için oyuncu seçecekler ama Orlando’ya şutör bir 2 numara alınmasının kanaatindeyim. Çünkü takım şu an 2 numara açığımız var diye bağırıyor.

Ekrem: 2 numara için tartışmasız tek bir isim var o da Malik Monk. Listenin en iyi şutörü. 3’lük veya orta mesafe pek farketmez. Atletik ve hızlı bir oyuncu.

Kaan: Geliyoruz önümüzdeki yıllarda NBA’i kasıp kavuracak tayfanın bulunduğu takıma; Minnesota Timberwolves. Şu ekibe katılacak 4 numara sence nasıl bir katkı sağlar?

Ekrem: Ben de 4 numara seçmelerini istiyorum. 4 numara için akla ilk gelen isim Lauri Markkanen. Kendisi 7’0 ve 4-5 numara oynayabiliyor. Pota altında Karl-Anthony Towns ile çok ayıp şeyler yapabilirler. İnanılmaz bir ikili olurlar. 5 adımda tüm sahayı geçebilecek bir oyuncu. Çok iyi şut atabiliyor. Ama blok koymada bit tehdit oluşturamıyor. Çok fake yiyip ribaundda pek etkili olamıyor.

Kaan: New York Knicks, Derrick Rose ile devam edecek gibi ama Rose sanki takımla devam edemeyecek. Yine bir sakatlık ile takımı yalnız bırakacağını düşünüyorum. Temizinden, helalinden güzel bir PG lazım New York medyasına, şehrine ve takımına. Sence bu oyuncu kim olmalı?

Ekrem: De’Aaron Fox, Aşırı ama aşırı hızlı bir oyuncu kendisi. Bu draftın en hızlı oyuncusu. 1v1’lerde ve top çalmalarda hızını ve bedenini çok iyi kullanıyor. Kesinlikle faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Kaan: Dallas Mavericks’e değil de Dirk Nowitzki’ye potansiyeli yüksek bir uzun gerek. Malum Nowitzki gittikten sonra Dallas’ın yeniden bir tanking yapma merakı olacağını düşünmüyorum.

Ekrem: Dallas şu koşullar altında Zach Collins’i seçmesi isabetli bir karar olur. Güçlü bir yapısı var. Atletik ve defansif açıdan oldukça iyi. Ancak NBA’de iki sene oynayıp pişerse potansiyelini gösterebileceğine inanıyorum. Zaten lige alıştığı zaman çılgın şeyler yapar.

Kaan: Sacramento’ya tekrar geliyoruz. İlk 10’da iki tane seçme hakları var. İlk seçim için Jonathan Isaac ismini verdin. Peki, bu sefer hangi oyuncu ismini vereceksin?

Ekrem: Bu soruyu özel olarak anlatacağım çünkü bu sorunun cevabı ;Dennis Smith yani benim bu listede en sevdiğim oyuncu. Atletizmi en yüksek PG. Çok yönlü bir skorer. Çembere gidip de sayı bulabilir, şutunu atarak da. Çok az top kaybı yapıyor ve asist yapmaya aşık bir oyuncu. Havaya girdi mi gaza geldi mi belki de anca LeBron James onu durdurabilir. Sağ ve sol elini mükemmel kullanıyor.

Kaan: Peki, böyle ballandıra ballandıra anlattığın bir oyuncuyu neden ilk sıralarda göremiyoruz?

Ekrem: Kendisinin sicili sakatlık yönünden oldukça kabarık. Bu yüzden takımlar endişe ediyor.

Kaan Meriç
Editor in Chief at NBAGunlukleri Bleeding Green

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir