NBA Günlükleri

İlk finalist komşu!

Turkish Airlines Euroleague’de Final Four’un ilk maçında Sinan Erdem Spor Salonunda Olympiakos ile CSKA Moskova karşı karşıya geldi.

 

Tepeden oynanan oyunlar.

Maça iki takımda kısalarının tepeden oynadığı ikili oyunlarla başladı ancak CSKA Moskova bu oyunlardan sonra kısalarının şutlarını kovalarken Olympiakos ise çember altında uzunlarını topla buluşturmaya çalışarak skor aradı. De Colo ve Jackson’un bire birleriyle skoru bulan CSKA’ya Spanoulis’in yönlendirdiği oyunlarla cevap verdi Olympiakos.

 

Printezis’e ikili sıkıştırmalar.

CSKA Moskova oyuncuları Printezis’in oynadığı post-up oyunlarında ona topun olduğu taraftan yardım getirince Olympiakos kısaları boş atış imkanı buldular ancak Mantzaris 3’te 0 ile atınca skor gelmedi. Bu sıkıştırmalara cezayı Papanikolaou’nun üçlüğü ile kesmiş oldu Olympiakos ve TV molasına 9-9 ile gidildi.

 

Savunmalar dozunu artırdı.

TV molasından sonra iki takım da savunma sertliğini artırmak isterken CSKA Moskova Teodosic’in de oyuna girmesiyle 3 guard ile oynadı 1-2 dakika boyunca ve bu bölümde çembere giderek faul almayı başardılar ve buradan çıkardıkları skorla farkı 8 sayıya kadar çıkarmayı başardılar. Olympiakos ise sertleşen CSKA savunması karşısında TV molasından sonra 3 dakika skor atamadı. TV molasından sonra Teodosic ve Printezis’in birer basketi dışında saha içi isabet bulamadı takımlar. İlk çeyrek 18-12 CSKA Moskova’nın üstünlüğü ile geçildi. İlk çeyrekte 5’i bomboş olmak 1/7 üçlükle oynadı Olympiakos !

 

Aynı senaryo

İkinci çeyreğin ilk 2 dakikasında Olympiakos kısaları dış atışlarda yine isabet bulamazken, CSKA yine kısalarının çembere ataklarıyla skor aradı ama bu kez bulamadı. Savunmanın dozunu artıran Olympiakos, rakibine kolay atış imkanı vermezken Kyle Hines’in da oyundan çıkmasıyla rakip pota altında post-up’larla sayılar bulmayı başardı ancak Agustine’dan gelen 2 hücum ribaundu ve basket ile CSKA skorda önde kalmaya devam etti.  Özellikle De Colo’nun çembere gidişlerini durduramayan Olympiakos koçu molayı aldı.

 

Teodosic vs. Printezis

Tıkanan Olympiakos hücumlarına Printezis’in tepeden üçlüğü ilaç gibi geldi. CSKA koçu İtoudis’in molasının ardından Teodosic ile gelen 2 üçlük Olympiakos’a bir mola daha aldırırken Olympiakos hücumlarında Printezis kendisi insiyatif kullandı ve 5 sayı buldu. Bu çeyrekte Teodosic’ten gelen 10 sayı CSKA’yı önde tutarken Agranavis’ten gelen üç sayılık isabetle ilk yarı 40-33 CSKA Moskova üstünlüğü ile geçildi.

İlk yarıda birçok pozisyonda De Colo’nun karşısında Printezis ya da Papanikolaou’u gördük. Olympiakos’n maç planı mıydı yoksa pozisyon gereği mi böyle oldu bilmiyorum.

 

Mulitinov – Kurbanov eşleşmesi

Olympiakos’ta Spanoulis’in yönlendirdiği hücumlar devam ederken perde sonrası içeride ters eşleşmeyi sürekli aradılar. Mulitinov- Kurbanov eşleşmesini nakış gibi işleyen Olympiakos burdan bulduğu sayıların dışında CSKA savunmasının dikkatleri buradayken Papanikolaou’nun ters taraftan attığı 2 üçlükle farkı istediği seviyelere çekmeyi başardı. Bu sırada CSKA Moskova hücumlarında değişen çok da bir şey olmadı. De Colo ve diğer kısaların oynadığı bire bir hücumlardan belli bir süre sonuç çıkmadı ve Olympiakos savunması CSKA oyuncularını dış atışlara zorlamayı başardılar. Aaron Jackson’dan gelen üçlükle fark tekrar 7’ye çıktı.

 

Mantzaris devreye girdi.

Hücumda Papanikolaou’nun bire bir hücumlarına kalan Olympiakos’ta bir dış oyuncuya ihtiyaç vardı ki Vangelis Mantzaris devreye girdi ve moladan sonra çift hanelere çıkan farkı tekrar makul seviyelere çekmeyi başardı. Bu bölümde içeriye indirilen toplardan sonra dışarıya ve ters köşeye çıkarılan toplarla boş atışlar bulan Olympiakos, aradığı dış atış desteğini de bulmuş oldu. CSKA Moskova geçiş hücumlardan skor üretti ancak Mantzaris önderliğinde Olympiakos son bölüme 64-60 geride girdi.

 

Olympiakos yakaladı.

Olympiakos’un rüzgarını biraz olsun kırmayı başaran CSKA Moskova tepeden oynanan pick and roll oyunlarından sonra kısalarıyla skor atmayı başardı ve 2 sayıya kadar inen farkı tekrar 5 sayıya çekti. Mola Olympiakos’tan.

Mola dönüşü CSKA’ya kolay sayı imkanı vermeyen Olympiakos, hücumda da hücum ribaundlarında etkili olunca 69-69’da beraberliği yakalamayı başardı.  CSKA Moskova hücumda işi Aaron Jackson’ın birebirlerine yüklerken ona cevabı  ‘’kill bill’’ modunu geç de olsa açan Spanoulis’ten geldi.

 

Yürek dayanmazz!

Spanoulis’ten gelen üçlükle 73-74 öne geçen Olympiakos’a Teodosic cevap verdi ancak Erick Green’den gelen el üstü üçlükle Yunan ekibi farkı yine 3’e çıkardı. Ardından çizgiye Teodosic 2’de 1 attı ve Olympiakos molası geldi. Olympiakos hücumdan boş döndü ancak Teodosic’in çok erken kullandığı üç sayılık atış da kaçınca Olympiakos Spanoulis’i çizgiye  getirdi, Yunan oyuncu 2’de 1 yaptı. Hızla yarı sahayı geçip faulü aldıran Cory Higgins ilk atışı attı, ikinciyi kaçırdı ancak ribaund pozisyonunda top CSKA oyuncularından dışarı çıkınca 1.3 saniyeye 78-80 Olympiakos önde girdi ve maçı  Erick Green’in serbest atışlarıyla 78-82 kazanmayı başardı. !

Mert Batuhan Ekiz on EmailMert Batuhan Ekiz on FacebookMert Batuhan Ekiz on InstagramMert Batuhan Ekiz on Twitter
Mert Batuhan Ekiz
-20 yaşında
-Ünye\ Ordu 'lu
-İstanbul'da ikamet eden
-Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 3: sınıf öğrencisi
-Basketbol aşığı bir birey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir