NBA Günlükleri

Jeff Van Gundy: “LeBron-Jordan tartışması artık geçerli.”

Üst üste 6 sezondur NBA Finallerinde boy gösteren ve 3 şampiyonluk yüzüğü bulunan LeBron James için Michael Jordan karşılaştırmaları her zaman büyük bir tartışma konusu olmuştur.

Ekranların sevilen yüzü Jeff Van Gundy, katıldığı Zach Lowe’ın podcastinde, James başka bir yüzük kazansa da kazanmasa da LeBron James-Michael Jordan tartışmalarının artık uygun olduğunu söyledi.

“Bu tartışma artık uygun, LeBron James başka bir yüzük kazansın yada kazanmasın… LeBron kariyerinin sonlarına doğru en üst düzey üretim ve verimlilik ile oynuyor. Bu tartışma artık geçerli. Şampiyonluk sayıları üzerinden gitmeyeceğim. Eğer en iyi kariyerler hakkında konuşuyorsanız bu tartışmanın yakın olmadığı söyleyemezsiniz. Çünkü zaten yakın. Eğer LeBron, 2-3 yıl boyunca daha şu an oynadığı gibi oynarsa bunun gibi yaklaşık 17 yıldan bahsedeceksiniz. Bu çok inanılmaz olacak.”

Jeff Van Gundy aynı zamanda Cleveland Cavaliers’ın, Golden State Warriors’u yenip bu sezon şampiyon olması halinde LeBron’un Jordan’dan daha iyi olması konuşmalarının ciddi bir şekilde başlayacağını söyledi.

“Eğer bir şekilde şampiyonluğu kazanırlarsa… Eğer finale çıkıp bu Warriors takımını yenerlerse, LeBron-Jordan olayı büyük bir tartışma olur. Bunun bir günah olduğunu biliyorum… Ama eğer 6 yüzüğe karşı 4 yüzüğü olursa ve geçen sene 73 galibiyet almış, bu sene de Kevin Durant’i eklemiş aynı takımı yenerse… Ve LeBron, belki de NBA tarihinin en skorer oyuncusu ve en iyi 3-4 pasöründen biri olmaya hazırlanıyor. Bunu tarif edecek ve övecek bir yol bulamıyorum. Eğer bu işi gerçekten bitirirlerse, bu tartışma ciddi olarak başlar.”

LeBron James’in Michael Jordan’ı geçerek NBA playoff tarihinin en skorer oyuncusu olması için 140 sayı daha atması gerekiyor. LeBron’un bu seneki playoffları 34.4 sayı ortalamasıyla oynadığını da hatırlatalım(9 ribaund, 7.1 asist).

Bir diğer NBA efsanesi Paul Pierce de katıldığı KG’s Area 21 programında LeBron’un Jordan’ı takip ettiğini söylemişti.

“Bence LeBron düşüncelerinin gerisinde Michael Jordan’dan daha iyi olmaya çalışıyor. İstatistikler, şampiyonluklar ve saygı olarak… Onun kanıtlayacak hiçbir şeyi kalmadı. Şu anda LeBron, ‘the GOAT(Michael Jordan)’ı takip ediyor.”

Can Önal on InstagramCan Önal on Twitter
Can Önal
NBA meraklısı bir mühendislik öğrencisi...
Twitter :@canonalll
Instagram :@canonalll
onalcan20@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir