NBA Günlükleri

Kaldı 1 !

Turkish Airlines Euroleague’nin Final Four 2. Maçında Fenerbahçe ile Real Madrid, Sinan Erdem Spor Salonunda karşı karşıya geldi.

 

Çok iyi başladık!

Real Madrid’in agresif savunmayla başladığı maça, savunmada aynı sertliği göstererek başlayan Fenerbahçe, kendi hücumunda doğru atışları bulduğu ilk bölümde Kalinic ve Dixon ile üç sayı çizgisinin gerisinden, Vesely ile de çember altından etkin olurken, Real Madrid’te Sergio Llull sorumluluk aldı ve 7 sayının 5’ini atmayı başardı. Fenerbahçe’nin kendi boyalı alanında Udoh ve Vesely ile yaptığı savunmayı bir basket dışında aşamayan Madrid’te Doncic’in başı çektiği oyuncuların dış atışları da isabetli olmayınca TV molasına 14-7 Fenerbahçe üstünlüğü ile gidildi. Bu bölümde geçiş hücumlarını da iyi kullanan Fenerbahçe hücumda skor üretmekte zorlanmadı.

 

Llull, Real’i maçta tuttu.

Fenerbahçe savunmasının boyalı alanda Udoh ve Vesely ile müthiş işler yaptığı dakikalarda Real Madrid’in atıcıları boş dolu farketmeksizin çemberi dövdüler. Bu bölümde Dixon hücumda setleri aktif olarak oynatırken Udoh içeri devrilmeleriyle skor buldu ve Fenerbahçe çeyreğin bitimine 2 dakika kala farkı 10 sayıya çıkardı. Real Madrid’in takım olarak tutulduğu ilk çeyrekte İspanyol ekibini 1’e 9 hücum eden Sergio Llull adeta ipten aldı Real Madrid’in 13 sayısının 11’ini Sergio Llull kaydetti. İlk çeyreği Fenerbahçe 21-13 önde kapattı.

 

Llull durdu, Real tıkandı.

Her pozisyonu switch ederek savunan Fenerbahçe’nin uzunları Llull’e karşı geçilmeyince İspanyol ekibi hücumda çok zorlandı. Sahanın hücum tarafında ise J. Taylor’ın Bogdanovic’e yaptığı bazen haddini aşan sert savunma hakemler tarafından cezalandırılmadı ancak Sloukas’ın önderliğinde hücumda doğru tercihleri yapan Fenerbahçe farkı korumayı başardı, ikinci periyodun ilk bölümünde. Sloukas’ın asistinde Kalinic’ten gelen üçlükle de Laso’ya molayı aldırmayı başardı.

 

Fernandez her zamanki Fernandez !

Datome’nin Fernandez’e yerde yaptığı faul sonrası ortalık bir anda karıştı, tartışan iki oyuncuya hakemler karşılıklı olan sportmenlik dışı faul çaldılar ve ortamın tansiyonu bir anda yükseldi. Bir sonraki hücumdan boş dönen Fenerbahçe’ye Randholp’un üçlüğü ile cevap veren Real Madrid, sonraki hücumda bir üçlük daha buldu ve farkı 5 sayıya indirdi.

 

Üçlükler ardarda !

Gerginlikten sağlam çıkan Real Madrid, Laso’nun şutör uzunlara dönmesiyle üst üste bulduğu üç sayılık isabetlerle farkı 5 sayıya kadar indirmişti ancak devreye giren Bogdanovic üç sayılık isabetle Fenerbahçe’ye nefes aldırdı. Bunun ardından savunmada konsantrasyon problemi yaşayan Fenerbahçe kısaları Sergio Llull’ün çembere gidişlerine karşılık veremedi, Llull önce faul aldı sonra da turnikeyle sayıları buldu ancak işin hücum kısmında doğruları yapan Fenerbahçe Vesely’nin basketiyle farkı tekrar 8-10 baremine çekmeyi başardı ve Laso’ya bir kez daha molayı aldırdı.

 

Bogdanovic kafa sallıyorsa rahat olun!

Bogdan Bogdanovic ilk yarının sonlarında sazı eline alıp hem çaldı hem oynadı.  Oynarken kafa sallamayı da ihmal etmedi.  Horde’nin lideri olduğum gibi sahanın da lideri benim dedi.

 

Alışılmış Fenerbahçe savunmasına karşı Carroll alev aldı.

İlk 2 dakikasına tutuk başlanılan ikinci yarıda, Ekpe Udoh’un basketiyle açılan Fenerbahçe, Kalinic’in 2 top çalmasıyla savunmada iyiden iyiye kendini gösterdi. Hücumda Sloukas’tan gelen orta mesafe basketlerle skor atmayı başaran Fenerbahçe farkı 15 sayıya çıkarmıştı ki Euroleague’nin en keskin şutörlerinden biri olan Jaycee Carroll devreye girdi ve biri perde çıkışında diğeri ise geçiş oyununda olmak üzere 2 üçlükle İspanyol ekibine can verdi.  Vesely’nin TV molası sonrasındaki serbest atışlarıyla fark tekrar 11’e çıktı. 54-43

 

Kalinic – Udoh Savunmacılık A.Ş

Kalinic’in savunmada yaptığı müthiş blok, inanılmaz gayret ve top çalmalarını hücumda da taçlandırınca Fenerbahçe’nin oyunu bir anda yine zirve yaptı. Sıcak el Carroll’dan gelen 3. Üçlükten sonra oyuna Nunnally’i alan Obradovic, Caroll’ın çıkış yollarını kapatmayı başardı. Udoh top çalması, orta mesafeli iki basketiyle fark tekrar 14’e fırladı ve Pablo Laso molayı almak zorunda kaldı. 62-48.

Mola dönüşünde aynı savunma sertliğine devam eden Fenerbahçe, Sergio Llull’ü zor atışlara itti, son 6 saniye kala faulü almayı başaran Llull’ün atışlarıyla üçüncü çeyrek 63-50 Fenerbahçe’nin üstünlüğü ile geçildi.

 

8-0’lık Real Madrid serisi

Kostas Sloukas’ın basketiyle çeyreğe başlayan Fenerbahçe’ye karşı çembere gitmeye devam eden Real Madrid kısaları, Carroll ile isabeti buldular, maçın suskun adamı Datome’den gelen üçlükle ayaklanan salona cevabı J. Taylor verdi ve bu basketten sonra Real Madrid yakaladığı 8-0’lık seriyle farkı 8 sayıya kadar indirdi. Bunda İtalyan yıldız Datome’nin geçiş hücumlarında kaçırdığı boş atışlarında payı vardı ancak Fenerbahöe savunmada bir tık aksayınca Real Madrid cezayı kesti ve Obradovic’e molayı aldırdılar.

 

Tıkanıklığı Udoh çözdü!

Mola dönüşünde iyi kurgulanan bir oyun üzerindne Udoh’u çizgiye getiren Fenerbahçe, hücumda zorlandığı bu dakikalarda Udoh’tan gelen basketler ve Datome’ye yaptığı asist ile 2.50 kala farkı tekrar 13 sayıya çıkardı. Savunmada Caroll’a boş şut imkanı vemreyen Fenerbahçe Madrid ekibine potayı göstermedi.

 

Kaldı 1

Jaycee Carroll’dan gelen el üstü üçlük ve Sergio Llull’den gelen 2+1 bile farkı bir anda 7 sayıya indiren Real Madrid, Sergio Llull ile sürekli çembere atak etmeyi ve faul almayı denerken maçı kendi lehine çevirebilmek için yeterli vakti bulamadı. Fenerbahçe bu bölümde hata yapmadı ve Bogdanovic’in serbest atışlarıyla skor bulmaya devam etti. Son anlarda gelen taktik faullerde hata yapmayan temsilcimiz Fenerbahçe maçtan 84-75’lik skorla galip ayrıldı ve adını 2 yıl üst üste finale yazdırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir