NBA Günlükleri

Kawhi Leonard Spurs’ü Kurtarabilir mi?

Dün gece Golden State, Kawhi Leonard’ın oynamadığı maçta, San Antonio’yu 136-100 yenerek seride 2-0 öne geçti. 136 sayı, Spurs’ün, Popovich yönetiminde yediği en fazla oldu.

Bu durumu, sadece Kawhi’nin yokluğuna bağlamak ne kadar doğru olur? Bir çok NBA yazarına göre, bu duruma sebep olan 1.faktör, Popovich’in açıklamaları. Otoriteler, Popovich’in, Zaza Pachulia’ya yönelik verdiği beyanatla, bu yenilgiye zemin hazırladığını düşünüyorlar.

Maçtan sonra açıklamalar yapan Pop ‘Bu yenilginin, top kayıpları, rebound vs ile alakası yok. Takımım, galibiyete inanmamış. İnanmak zorundasınız. Maça inanarak başladığımızı sanmıyorum. Hayal kırıklığı yaşadım’ dedi.

Peki, esas soru; Kawhi Leonard, Spurs’u bu durumdan kurtarabilir mi?

Spurs, ilk maçı kazanmış olsa, bu yenilgi, çok da kayıp sayılmayacaktı. Fakat şimdi 2-0 gerideler.

İlk maçta, Kawhi sakatlandığı zamandan itibaren, 2.maçı da saydığımız da, Warriors 194-133 önde görünüyor. Sakatlık anında, Spurs 23 sayı öndeydi.

Ve Kawhi sakatlandığından beri Spurs, %37 ile şut atabiliyor. 3 sayılarda ise 8/30 isabet yakalayabildi. Warriors ise %57 ile hücum ederken, 3 sayılarda 24/54 isabet yakaladı.

BPI’ya göre, Warriors’un seriyi kazanma olasılığı %92, süpürme olasılığı ise %25.

‘İlk maçta harika bir fırsatımız vardı ve biz bunu değerlendiremedik. Top kayıplarından yendiğimiz 31 sayı, hiç de hoş değil. Çok pasif kaldık’ diye devam etti Popovich.

Maçı 4/11 isabetle 8 sayı ile tamamlayan Aldridge hakkında da açıklamalar yapan koç Pop ‘ LaMarcus, bizim için skor üretmek zorunda. Fakat yapamadı. Bence 3.maçta daha fazla sorumluluk alacaktır. Bunu, kendi ve takım arkadaşları için yapmalı’ dedi.

Aldridge’ın hücumlarını incelediğimizde, normal sezonda Alridge, maç başına 9.7 kez post up oynuyordu. 2.maçta ise sadece 4 kez post up oynadı ve bunların sadece 1 tanesinde basket bulabildi.

Konu hakkında konuşan Aldridge ‘İlk maçı izledim. Orada gördüm ki bana sürekli yardım getiriyorlar. Bu yüzden bu maçta, topu daha çevirmeye, daha çok pas dağıtmaya çalıştım. Fakat bu da benim ritmimi bozdu. Sadece, bu ikili sıkıştırmalardan avantaj elde etmek istedim. Ama olmadı. 3.maç daha iyi olacağım’ dedi.

Spurs, Popovich yönetiminde, daha önce 5 kez 2-0 geriye düştü. Bunların sadece 1 tanesini kazanabildi.(2008 Konferans yarı finali- New Orleans)

Bu koşullar göz önüne alındığında, Kawhi sizce Spurs’ü kurtarabilir mi? Bilemiyorum.. Tek diyebileceğim, bu seriden her sonucun çıkabileceği…

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir