NBA Günlükleri

Klay Thompson’a Ne Oldu?

Şu anda NBA’in en önemli şutörlerinden biri o. Sezon başında, İndiana karşısında, 29 dakikada 60 sayı atmayı başarmış bir oyuncu. Golden State’in ‘4 tekerleğinden’ biri o..

O, Klay Thompson…

Her ne olduysa, playoffta,  Thompson’un performansı birdenbire düşmeye başladı. Pazar gecesi oynanan maçta, San Antonio’ya karşı 39 dakikada sadece 6 sayı atabildi. Kariyerinde 2.kez, bu kadar fazla süre aldığı bir maçta, bu kadar az sayı atabildi. İlki ne zamandı dersiniz? 2 hafta önce, Utah’a karşı, 38 dakikada yine 6 sayı atabilmişti.

Spurs karşısında toplam 9 şut kaçırdı ve sadece 2 şutta isabet bulabildi. Maç sonunda çok kritik bir top kaybı yaptı.

Klay Thompson şu anda, bir şampiyon gibi, 3 defa All Star seçilmiş bir yıldız gibi oynamıyor. Böyle olunca akıllara, Kevin Durant takıma yeni katıldığında söyledikleri geliyor. ‘Durant geldi diye, oyun tarzımı değiştirecek değilim’

Playofflarda 15 sayı ortalaması ve 8.7 per ortalaması ile oynuyor ki bunlar kariyerinin en düşük rakamları. Savunmacısı, Klay’i, 30-180 cm aralığında savunduğunda, normal sezonda %42 ile şut atarken, bu rakam playofflarda %29′ düşmüş durumda.

Klay Thompson’ın sahada olup Curry’nin olmadığı maçlarda, Golden State her 100 pozisyonda 2.7 sayı daha fazla attı. Bu maçlarda, Thompson’un şut sayısı arttı fakat doğru şut yüzdesinde herhangi bir düşüş olmadı.

Fakat Curry ve Thompson’un ikisinin birden sahada olduğu maçlarda, Warriors, her 100 pozisyonda 28.6 sayı daha fazla attı. Bu da şu demek oluyor, Curry sahadaysa, Warriors, Klay Thompson’un yokluğundan etkilenmiyor bile..

Bir diğer önemli değişiklik ise, attığı sayılarda. Thompson, 9 playoff maçında sadece 2 kere 20 sayı barajını geçebildi. Normal sezonda ise 78 maçta bu rakam 50 idi. Geçen playoffta ise 24 maçın 16’sında 20 ve üzeri sayı atmayı başarmıştı.

Thompson’un orta mesafe denemeleri de, geçen yıla göre %14 artmış durumda. Ve bu yöntem, Warriors’un pek de istediği bir şey değil. Köşelerden kullandığı şutlar hala etkili, fakat bu şutları sokamadığında, Warriors o kadar da tehlikeli görünmüyor.

Şu ana kadar Warriors’un ona çok da fazla ihtiyacı olmadı. Fakat konferans finalinde ve eğer çıkabilirlerse NBA finalinde çok ihtiyaçları olacak gibi.

İzleyip göreceğiz….

Kaynak :Michael Pena/ Vice Sport

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir