NBA Günlükleri

LeBron James Abartılıyor mu?

Bu haber başlığı,26 Mayıs 2003 tarihli Sporting News dergisine ait.

Aslında LeBron James NBA’e gelmeden önce rüzgarı gelmişti bile. NBA’in birçok ünlü oyuncusu, LeBron’un lisedeki maçlarını izlemeye gidiyordu. Çok etkilenenler de vardı, lise öğrencileri arasında, fiziksel üstünlüğünü kullandığını, dolayısı ile NBA’de başarılı olmasının zor olduğunu düşünenler de..

2003 yılı draftında(birçok NBA otoritesine göre NBA tarihinin en iyi draftı) Clevland, 1.sıradan Lebron’u seçtiğinde kimse şaşırmadı tabi ki.

NBA’deki kariyeri ve başarıları zaten ortada.

Peki 2003 Mayıs ayında atılan bu başlık, o dönem için gerçeği yansıtıyor mu? Gelin LeBron’un lise kariyerine biraz bakalım..

Lisedeki ilk yılında 21 sayı ve 6 ribaund ortalamaları ile oynayan James. Takımının sezonu 27-0’lık bir dereceyle bitirip eyalet şampiyonluğunu kazanmasına büyük katkı sağladı. Lisedeki ikinci sezonunda maç başına 25,2 sayı, 7,2 ribaund, 5,8 asist ve 3,8 top çalma ortalamaları ile oynadı ve takımı sezonu 26-1 ile tamamlayarak yine eyalet şampiyonu oldu. 3.sezonunu ise 29 sayı, 8,3 ribaund, 5,7 asist ve 3,3 top çalma ortalamalarıyla noktaladı, ayrıca üst üste ikinci kez Ohio Mr. Basketbol ve ABD Yılın En İyi Liseliler Beşi’ne seçildi.

Sezon sona erdikten sonra James, NBA’in 2002 draftına katılmak için NBA yönetimine başvurmuş, fakat NBA kuralları gereği bu başvurusu geri çevrilmişti. Çünkü drafta katılmak için en az lise mezunu olmak gerekiyordu.

Lisedeki son sezonunda, James oynadığı bazı maçlae ESPN’den canlı olarak verildi. Oynadığı lise de, ESPN’den para istedi. 2002-03 sezonunu 31,6 sayı, 9,6 ribaund, 4,6 asist ve 3,4 top çalma ortalamalarıyla tamamladı. Ayrıca üst üste üçüncü kez Ohio Mr. Basketbol, ABD Yılın En İyi Liseliler Beşi’ne, ve üst üste ikinci kez Gatorade Yılın Basketbolcusu seçildi.

Ve meşhur 2003 draftına katılmaya karar verdi.

Peki yukarıda belirttiğim, bayağı iddialı bir lise kariyeri olan bir oyuncu için, Amerikan basını neden ‘abartılıyor mu’ desin?

Son bir örnek de ülkemizden vereceğim.

26 Mayıs 2003 tarihli Hürriyet’in haberini aynen yazıyorum;

Nike’ın 90 milyon $ lık kumarı

Nike’nin 18 yaşındaki liseli basketbol yıldızı LeBron James’e 90 milyon dolar karşılığında sponsor olması, ‘‘kumar’’ olarak yorumlandı. Henüz olgunlaşmamış genç bir sporcuya Nike’ın milyonlarca dolar ödemesinin çok riskli olduğuna dikkat çekildi.

Sizce de LeBron James ‘overrated'(abartılı) mı? Yoksa ‘underated'(yeterince değer görmeyen)mı?

 

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir