NBA Günlükleri

LeBron James çok iyi GSW mükemmel

LeBron 2017 playofflarında normal sezonda sergilediği performansın çok üstüne çıkarak dikkat çekici bir form grafiği yakaladı. Bu dönem de oyununu ve takımını başka bir seviyeye taşıyan LeBron, Cavs’in kupayı alma hayallerini sıcak tutmaya devam etti.

Sayı atmada daha verimli, faul çizgisine daha çok gelen ve hücum kısmında daha az top kaybı yapan bir LeBron var karşımızda. Defansta ise gençlerin diliyle rakiplerini eziyor. LeBron’un, defansif ribaund ortalaması yüzde 3, top çalma ortalaması yüzde 44 artarken, blok ortalaması neredeyse ikiye katlandı. Sahanın iki kısmında da bir süredir çok iyi performans gösterirken bunu maç başına 40 dakikanın üstünde sahada kalarak yapıyor.

LeBron bunları yaparak beklentileri karşıladı ve playofflar da vites yükselteceğini düşünen yorumcuları yanıltmadı.

James’in önderlik etmesiyle Cavs normal sezondaki inişli çıkışlı performansın aksine gözle görülür şekilde daha baskın oynamaya başladı. Normal sezon da Cavs’ın maç kazanma olasılığı yüzde 58 civarıyken- neredeyse yazı tura olasılığı- Cavs bundan çok daha iyisini yaptı. Playofflar da LeBron’un da takıma kattığı ağır güçle Cavs’in maç kazanma olasılığı yüzde 72 seviyesine çıktı.

LeBron’un şimdiki sorunu ise karşısında GSW’yi görecek olması. Sorun Lebron’un kimi savunacağını bilemeyen takım arkadaşlarıyla başlıyor. Kyrie’nin verimi, asistleriyle beraber düşmeye başladı.  Kevin Love 3 sayılık atışlarında karşı takıma daha büyük zarar vermeye başladı ama bunu hücumun her kısmında gösteremeyip hantal kaldı. Tristan Thompson, Kevin Love’ın hantallığının bir kısmını üstlendi ve daha verimli skor üretmeye başladı. Bunu yapan Tristan’ınsa defansif efektlifliği düşmeye başladı. Blok sayısı neredeyse yarı yarıya aşağı inen Tristan’ın, defansif ribaund ortalaması da düştü.

Bu değişimler yaşanırken normal sezondaki 100 pozisyonda 110 sayı yiyen berbat Cavs defansı playofflar da küçük bir gelişim göstererek 100 pozisyonda 108.2 sayı yedi.

Cavs’ın maç kazanması için LeBron’un savunmada ve hücumda takımının en iyi oyuncusu olması gerekiyor. Olmadığında Celtics’e karşı üçüncü maçın sonucunu alıyorsunuz. (108-111 kaybedilen)

Esas problem Cleveland, GSW gibi tam bir takım hüviyetinde görünmedi. Eğri oturup doğru konuşalım GSW gibi bir takım görmek sık rastlanılabilecek bir şey değil.

Normal sezon boyunca Warriors öyle baskındı ki herhangi bir maçta kazanma olasılıkları yüzde 67 civarında geziyordu. (Karşılaştırmak isteyen olursa bu galibiyet yüzdesi, 73 galibiyet alıp NBA rekoru kırdıkları sezonla eşit) Cavs playofflar da ne kadar dominantsa GSW’de normal sezonda o kadar dominanttı ki üzerine kimin hangi pozisyonu savunacağını da bulup, kesinleştirdiler.

Golden State’in playofflar da kazanma olasılığı rakibine göre daha sert bir oyun oynamasına rağmen Cavs gibi yüzde 72 seviyelerine dayanıyor.

Batı konferansında övülüp, yüceltilen hiç bir takım Warriors’a karşı herhangi bir konuda üstünlük sağlayamadı. Aslında normal sezon sonunda geniş bir marjla liderlik eden Warriors’ın rakamları playofflar da yalnızca bir sayı artmış durumda. Kabaca Cavs ile aynı..

Warriors’un durdurulamamasının sebeplerinden biri de oyunun iki tarafında da tek bir oyuncuya bağlı olarak oynamaması. Maçtan maça hatta pozisyondan pozisyona zenginlik katan bu durum Warriors’ı ayrı bir noktaya taşıyor. Warriors ligin muhtemelen en iyi iki skoreri Stephen Curry ve Kevin Durant’ın varlığıyla hücum da sınırsız opsiyona sahip olmuş oluyor.

Defansif olarak, takımda ki ekstra atletizmi kullanarak potaların da 100 pozisyonda 104 sayıya izin verdiler. (San Antonio ile beraber 2. sıra da) Playofflar da bunu 100 pozisyon da 101.7 sayıya indirerek ayrı bir seviyeye taşıdılar.

Cavs özellikle LeBron James’in, lig tarihinin en iyi oyuncusu mu değil mi tartışmalarında kendini nasıl ispatladığı düşünülürse daha iyi takım. Bunu geçen senenin finallerin de kanıtladı. ESPN basketbol güç araştırmasına göre Warriors’un playoffları tamamen süpürmesi yüzde 28 olasılıkla karşımızda duruyor. Cavs’in şampiyonluğu tekrar etme şansı da yalnızca yüzde 6. Geçen sene finallere girerken Warriors’un süpürme ihtimali yüzde 11 iken Cavs’in kazanma ihtimali de yüzde 24 olarak belirlenmişti.

LeBron’un üstünlüğü Cavs’i NBA finallerine taşımaya yetti. LeBron’da öğrenmek üzere ki onun bireysel mükemmelliği Warriors’a karşı duracak kadar iyi değil.

 

Kaynak: Ben Alamar / ESPN

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir