NBA Günlükleri

NBA İstatistiklerine Ne Kadar Güvenirsiniz?

Geçtiğimiz sezonu Russell Westbrook, tripple double ortalama ile bitirerek, Oscar Robertson’dan bu yana bunu başarabilen ilk oyuncu oldu.

Yazıya böyle başlamak istedim. Çünkü Westbrook, tripple double olayını o kadar sıradanlaştırdı ki, başka bir oyuncunun yaptığı tripple double lara şaşırmaz hale geldik.

Peki ‘quadruple double’  ne demek bilir misiniz? Bilmeyenleriniz olabilir. Çünkü uzun zamandır bunu başarabilen bir oyuncu yok.(En azından resmi kayıtlara göre)

‘Quadruple Double’, bir oyuncunun, 4 tane istatistikte çift haneli rakamlara ulaşmasıdır.

Kayıtlara göre, bunu başarabilen en son oyuncu David Robinson. Nam-ı değer Amiral, 17 Şubat 1994’te, Pistons karşısında, 34 sayı 10 rebound 10 asist ve 10 blok yapmıştı.

Şimdi gerçek konumuza gelelim.

Yukarıda bahsettiğim gibi, resmi kayıtlara göre 1994’ten sonra bunu başarabilen bir oyuncu yok. Peki ya varsa? Yani istatistik konusunda uzmanlaşmış NBA çalışanlarının gözden kaçırdığı bir şey olamaz mı?

Hemen örneğime geçiyorum.

2003 NBA final serisi 6.maçı. San Antonio ile New Jersey karşı karşıya geliyor. Seri boyunca 100 sayı barajını geçen tek takım San Antonio. Ve tabi Spurs’un en iyi oyuncusu Tim Duncan.

Tim Duncan, resmi kayıtlara göre, maçı 21 sayı 20 rebound 10 asist ve 8 blok ile tamamladı. Fakat işin aslı öyle değil.

Resmi kayıtlarda görülen 8 blok yanlış. Dakika dakika yazıyorum.

3.çeyreğin bitimine 6:45 var. Tim Duncan Kerry Kittles’ı blokluyor. Topun çıkmaması için uğraş veren Tony Parker, topu oyunda tutamıyor. Ve istatistik kağıdına, bu pozisyon, Parker’a ait top kaybı olarak geçiyor.

Yine 3.çeyreğin bitimine 4:44 var. Pozisyonun için de bu sefer Kenyon Martin var. Potaya yüklenen Martin’e Tim Duncan net bir blok yapıyor. Fakat bu blok, pozisyonun içinde bulunan, bir diğer Spurs’lü David Robinson’a yazılıyor.

İşte bu 2 hatalı kayıt sebebi ile, 1994’ten sonra quadruple double yapan oyuncu yok gibi gözüküyor.

İstatistiklerle hiçbir zaman ilgilenmeyen Tim Duncan, bunu dile getirmemiştir.

Not: Gerçekten pozisyonları merak edenler, maçı tekrar izleyip, bahsettiğim dakikalara bakarlarsa, bu hataları net olarak görebileceklerdir.

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir