NBA Günlükleri

NBA Tarihinde Üst Üste Finale Ulaşmayı Başaran Oyuncular

Bu sezon, LeBron James, 7.kez üst üste NBA finali oynayacak. Kariyeri boyunca Michael Jordan ile kıyaslanan James, bu başarısından sonra ‘Jordan mı , James mi’ sorusunu tekrar gündeme taşınmasına sebep oldu.

Fakat James’in ‘üst üste final oynama’  konusunda geçmesi gereken başka isimler var.

Sizler için kısaca derlemeye çalıştım.

Bill Sharman(5 Kez)

Boston Celtics ile birlikte 5 kez üst üste finale kalmayı başaran Sherman, toplam 4 şampiyonluk kazandı. Koç ve başkan olarak da 6 şampiyonluk daha kazanan Boston efsanesinin kariyerinde 10 şampiyonluk bulunuyor.

Tom Sanders(6 Kez)

1961-1966 yılları arasında, Celtics ile 6 yıl üste üste final oynayan Sanders, 8 final oynayıp 8 şampiyonluk kazanan 3 oyuncudan biri durumunda. Celtics ile 68 ve 69 sezonunda da 2 şampiyonluk kazanan Sanders, 2011 yılında ‘Hall of Fame’ seçildi.

James Jones(7 Kez)

Bu listede yer alması ilginç gelebilir. Fakat Jones, LeBron James’in en yakın arkadaşı olarak görülüyor. Son 7 yılda LeBron’un takımlarında bulunan Jones, bir tek 2011 yılındaki Dallas serisinde oynayamamıştı.

K.C Jones(7 Kez)

Kariyerinde toplam 12 şampiyonluk bulunan Jones, Boston ile oyunculuk kariyerinde 8, yardımcı koç iken 3, Lakers yardımcı koçu ile de 1 şampiyonluk kazandı.

Jones, NBA tarihinde NCAA, NBA ve Olimpiyat kazanmayı başaran 7 oyuncudan biridir. Savunma yönü ile tanınan oyuncu, Hall Of Fame üyesidir.

Bob Cousy(7 Kez)

Boston kariyerinin son 7 yılında, üst üste finale ulaşan Cousy,daha sonra Boston’un kolej takımının başına geçti. Boston Celtics koçu olarak hiç çalışmayan Cousy, televizyon yorumcusu olarak kariyerine devam etti.

LeBron James(7 Kez)

Son 7 yılda NBA finali oynayan James, 3 şampiyonluk yüzüğü kazandı.

Frank Ramsey(8 Kez)

1959-1964 yılları arasında 6 şampiyonluk kazanan Ramsey, toplam 7 şampiyonluk kazanmıştır. En iyi sezonu 1957-1958 sezonu olmasına rağmen, o sezon şampiyonluk kazanamamıştır. Ayrıca NBA tarihinin ilk 6.adam ödülü kazanan oyuncusudur.

Tom Heinsohn(9 Kez)

Celtics forması ile 9 kez üst üste final oynayan Heinsohn, oyuncu olarak 8, koç olarak da 2 şampiyonluk kazanmıştır. NBA tarihindeki, hem oyuncu hem de koç olarak Hall of Fame seçilmeyi başaran 4 kişiden birisidir.

Sam Jones(9 Kez)

NBA tarihindeki ‘en iyi 50 oyuncu’ seçilen Jones, Boston forması ile 9 kez üst üste final oynamış ve 8 şampiyonluk kazanmıştır. Daha sonra yine Boston forması ile 1968-1969 yıllarında 2 şampiyonluk daha kazanmıştır.

Bill Russell(10 Kez)

Boston forması ile 10 kez üst üste final oynayan efsane oyuncu, bu dönemde 9 şampiyonluk kazanmıştır. Daha sonra oyuncu-koç olarak 2 şampiyonluk daha kazanan Russell, 5 kez MVP ödülünün sahibi olmuştur.

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir