NBA Günlükleri

Nikos Varlas Röportajı (25.05.2017)

Yunan ve Avrupa Basketbolu denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Eurohoops Yayın yönetmeni Nikos Varlas ile bir röportaj yaptık. Öncelikle gündemdeki bazı konuları ve Euroleague’i sorduk. Keyifli okumalar.

E.Y : Emrah Yılmaz

N.V : Nikos Varlas

 

The English version of the interview : Click Here

 

E.Y : Yunanistan basketbolu için aklımıza bir soru takıldığında veya bir şey araştırdığımızda ulaşmamız gereken kişilerden biri sensin ve senin platformun. Bunu nasıl başarıyorsun(uz)? Bu konuda hevesli olan gençler için neler tavsiye edersin?

N.V : Aslında ben kendimi böyle tanıtmıyorum. Ben sadece işini doğru şekilde yapmaya çalışan bir gazeteciyim. Bunda herhangi bir sır yok. Önemli olan çalışma etiği, bu işi ne kadar sevdiğin ve sevdiğin bu işi yaparken hayatında nelerden vazgeçebileceğindir. Bizim için(Eurohoops)  bu proje oldukça büyük ve zor bir projeydi. 6 farklı ülke için yayın yapıyoruz. Son aylarda Türkiye yayınımız Yunan ve Global yayınımızı aşmaya başladı. Bu beni oldukça mutlu etti ve gururlandırdı. Bizimle birlikte çalışan 20 farklı muhabir var.

Bunun sadece Yunanistan’la veya benimle alakalı olmadığını Euroleague ile yaptığımız partnerlik anlaşması gösterdi zaten. Biz şimdi Euroleague’in insanlar tarafından Avrupa’nın en önemli ligi olduğunu ve yerel liglerin çok üstünde bir seviyede olduğunu hissettirmek için çalışıyoruz.

 

E.Y : Euroleague bu sezon başında bir sistem değişikliğine gitti. Sence bu sistem nasıl ve devam etmeli mi?

N.V : İyiden de öte. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki yeni sistemle birlikte takımların gelirlerinin dağılımında yüzde 50 ye yakın bir artış sağlandı. Bu oldukça iyi. Her takım her takım ile oynama şansı buluyor ve bu insanları teşvik ediyor. Televizyon gelirlerine de oldukça önemli bir artı sağlıyor.  Sadece aynı sistemle devam etmelerini değil önümüzdeki dönemde Euroleague’de 20 takım görmeyi de istiyorum. Böylelikle A lisansı olmayan 11 takımın dışında da yeni takımları Euroleague’de görebiliriz.

 

E.Y : Biraz gündemden bir soru sormak istiyorum. Fenerbahçe’nin Euroleague’i kazanmasından sonra öne çıkan görüşlerden biri ”Kupayı kazandı ama Türk oyuncusu yok.”. Bu konu hakkında görüşlerin neler? Olympiacos finale çıkmayı başardığı kadrosunda ana rollerde hep Yunan oyuncuları bulundurdu. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

N.V : Bu doğru ancak Fenerbahçe’nin hatası olduğunu düşünmüyorum. Şöyle bir bakmak gerekirse Euroleague seviyesinde oynayabilecek kaç Türk oyuncu var ki? Oldukça az. Türk oyuncuların kadroda yer bulması kısa dönemli bir iş değil bu zaman alır ve bir program çerçevesinde olmalı. Örneğin Yunanistan için 1987 Basketbol Şampiyonası bir dönüm noktasıydı. Yunanların içine bir basketbol sevgisi koydu. Biz de şimdi devamını yaşıyoruz.

Papaloukas, Diamantidis, Spanoulis gibi oyuncular Nikos Galis, Panagiotis Giannakis gibi oyunculardan etkilendiler ve onları idol olarak gördüler. Hatta Greak Freak(Giannis Antetokounmpo) bile bahsettiğim oyunculardan etkilenerek büyüdüğünü söyledi. Eğer Türkiye’nin hem klüp olarak hem de Milli Takımlar bazında bu başarısı devam ederse çocukların basketbol oynamak için sokağa çıktıklarını göreceksiniz. Ardından bilgi ve sistemin önemi de ortaya çıkacak.

Ama sana bir sır vereyim. Türk oyunculara herhangi bir Euroleague kazanmadan veya Milli Takım ile madalya almadan çok para vermemelisiniz. Bu bana pek akıllıca gelmiyor.

 

E.Y : Sence bu gelişimde klüp koçlarının ne kadar önemi var? Zeljko Obradovic ve Dusan Ivkovic zamanında Yunan basketbolunun Avrupa’da parıl parıl parladığını görüyorduk. Onların gidişinin ardından sence ne değişti?

N.V : Elbette koçlar genç oyuncular için oldukça önemli. İyi koçlar iyi oyuncular ortaya çıkarır bu durum karşılıklıdır. Genç yaşlardaki oyuncular için gelişimleri için uzman kişilerle çalışmak oldukça önemli. Dediğin gibi 2 Sırp koç Yunan basketboluna çok önemli katkılarda bulundu ancak biz kendi koçlarımızı da ortaya çıkarmayı başardık. Bartzokas ve Itoudis Euroleague’i kazandılar ve Sfairopoulos’ta iki kere Euroleague finaline kalmayı başardı ve hala çok gençler.

 

E.Y : Euroleague hakkında da bir kaç soru sormak istiyorum. Bu sezon Euroleague’de seni hayal kırıklığına uğratan veya etkileyen performanslar oldu mu? Takım,koç veya oyuncu olarak.

N.V : Basketbolda ve genel olarak sporda başarısızlıklar her zaman olabilir ve bunlarla mücadele etmek önemli tecrübelerdir. Takım olarak baktığımızda en büyük hayal kırıklığının Maccabi Tel Aviv olduğunu düşünüyorum. Koç olarak bakarsak Sarunas Jasikevicius’un Zalgiris’te yaptıklarından oldukça etkilendim. Elindeki kadro ile mükemmel bir performans gösterdi. Oyuncu olarak bakarsak ise benim bu sezondan aklımda kalan tek isim Ekpe Udoh.  Özellikle Final-Four’da gösterdiği performans inanılmazdı. Son 20 yılda gördüğüm en dominant pota altı oyuncusuydu diyebilirim.

 

E.Y : Final-Four demişken son soruyu da Final-Four’a ayıralım. Final-Four hakkında genel görüşlerin nedir?

N.V : Bence Fenerbahçe zirveye nasıl çıkılacağını çok net bir şekilde gösterdi. Çok iyi bir örnek. Avrupa’nın en başarılı hocasına güvendiler, Berlin’de kaybedilen finalin ardından HİÇ değişiklik yapmadılar ve geçtiğimiz yaz NBA’e gidebilecek oyuncuları takımda tutmayı başardılar. Böylelikle olabilecek en iyi momentumu yakaladılar ve kupayı almaları oldukça adildi.

CSKA’ya gelirsek CSKA’nın Final-Four’larda neden bu kadar başarısız olduğunu gerçekten bilmiyorum. Belki de en çok stres yapan takım onlardır. Ama diğer yönden bakarsak 2003’ten bu yana sadece 1 kez Final-Four kaçırmış bir takımdan bahsediyoruz. Devamlılık hayatta olduğu gibi sporda da önemli bir yere sahip.

Real Madrid’in başarısız olduğunu düşünmüyorum sonuçta her yıl Euroleague’i kazanamazsın. Olympiakos’un ise başarısız olsa bile makul sebepleri olduğunu düşünüyorum(ki başarısız değiller). Mücadele ettiği takımlara göre oldukça düşük bir bütçeleri var ve son 5 yılda iki kez final oynayıp iki kez de kupaya ulaşmayı başardılar. Kaybetseler de başarılılar.

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir