NBA Günlükleri

Rekorların Adamı

Doğu Konferansı yarı final mücadelesinde Boston, Washington’u uzatmaya giden maçta 129-119 yenerek seride 2-0 öne geçti. Başrollerde yine Isaiah Thomas vardı. Toplam 53 sayı atan Thomas, Celtics’i bir anlamda ipten aldı.

Sezon başından beri Celtics’in başarısında önemli pay sahibi olan yıldız oyuncu hakkında biraz rakamsal bilgi verelim istedim.

-Isaiah, NBA playoffları tarihinde, boyu 1.80’den az olup 50 ve üzeri sayı atmayı başaran 2.oyuncu oldu. Diğeri Allen Iverson.

-Yıldız oyuncu, Celtics tarihinde, son 20 yılda, bir Playoff maçının 4.çeyreğinde 20 sayı atmayı başaran 2.oyuncu oldu. Diğeri Paul Pierce(2003)

-2009’dan bu yana, Celtics formasıyla bir playoff maçında en çok sayı atan oyuncu oldu.(2009-Ray Allen 51 sayı atmıştı.)

-Son 2o yılda, playoff maçında 50 sayı atmayı başaran 5.oyuncu oldu. Diğerleri Jordan, Iverson(3 kez), Ray Allen, Westbrook.

-Dün gece 4.çeyrek ve uzatmada toplam 29 sayı attı.

Geliş Şeklinden Tarih Yazacağı Belliymiş…

Peki bu rekorları kıran küçük(!) adamın, NBA’e ne zaman ve kaçıncı sıradan geldiğini merak etmiyor musunuz? Kim bilir kimleri geride bıraktı değil mi? Değil!

Bu koca yürekli adam 2011 yılında Sacramento tarafından seçildi. Hem de son sıradan. O draftın son 5 ismini bir hatırlayalım.

56.Chukwudiebere Maduabum

57.Tanguy Ngombo

58.Ater Majok

59.Adam Hanga

60.Isaiah Thomas

Üstünde yer alan 4 ismi hatırlayan veya gören var mı?

Evet. Son sıradan seçilen Thomas, 3 yıl Sacramento’da oynandıktan sonra Phoenix’e gönderildi. 51 maç sonra da Boston’a geldi ve tarihi yeniden yazmaya başladı.

 Ya Fırtına?

İnanılmaz rakamlara ulaşan Thomas’ın, içinde kopan fırtınadan da bahsetmemek olmaz.

Dün geceki maçtan sonra verdiği röportajdan bir kesit ile yazımızı bitirelim…

‘Bugün kız kardeşimin doğum günüydü. Eğer yaşasaydı 23 yaşında olacaktı. Yaptığım herşey onun için. Beni izlediğini biliyorum. Bu yüzden benim için o, herşey demek’

 

 

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir