NBA Günlükleri

Utah Jazz vs Los Angeles Clippers

Kuşkusuz bu sene oynanan en keyifli  ve en çekişmeli playoff serisi, geçen gece oynanan serinin 7.maçında Utah Jazz galibiyeti ile son buldu. Saha avantajını serinin başında elinde bulunduran LA Clippers, bu avantajını koruyamadı ve play off’a çeyrek finalde veda etti. Genel olarak seride oynanan tüm maçlar çekişmeli ve eşit bir düzeyde geçti. Utah’ta seri boyunca performansı yüksek seviyede olan Gordon Hayward’a  Joe Johnson, Derrick Favors ve Joe Ingles’da katılınca Utah Jazz seriyi 4-3 kazandı. Clippers cephesinde ise Blake Griffin’in serinin 3.maçında sezonu kapatması ve kenardan her maçta yeterli katkıyı alamaması seride genel mağlubiyeti getirdi.

 

1.Maç  LA Clippers  95     97    Utah Jazz

16 Nisan’da Staples Center’da başlayan serinin ilk maçı baştan sona dengede geçti. İlk yarı karşılıklı basketlerle 52-52 eşitlikle tamanlanırken, maçın başında sakatlanan Rudy Gobert soyunma odasına döndü. İkinci yarıda, Hayward’ın etkili oyunu sayesinde Utah son periyoda 70-74 önde girdi. Son çeyrekte ise nefes kesen bir mücadele yaşandı, son dakikaya 93-95 önde giren Utah, Chris Paul’un 13 saniye kala attığı baskete engel olamadı ve maçı son topa bıraktı. Son topta sorumluluğu üstlenen Joe Johnson, Jamal Crawford üzerinden game winner ile maçı ve saha avantajını takımına kazandırdı. Utah Jazz’de Joe Johnson 21 sayı ve 3 ribaund, Gordon Hayward 19 sayı ve10 ribaund ile oynadı. Clippers’ta ise Chris Paul’un 25 sayı ve 11 asisti galibiyet için yeterli olmadı.

 

2.Maç  LA Clippers   99     91  Utah Jazz

İlk maç ile birlikte saha avantajını da kaybeden Los Angeles Clippers, ikinci maça daha iyi başlayan ekip oldu. İlk periyottan itibaren kontrolü ele alan Clippers devreyi, 51-42 önde kapattı. Gobert’in yokluğunda pota altını mahşere dönüştüren Clippers boyalı alandan 60 sayı bulurken Utah 38 sayı üretebildi. Taraftarın desteğini de arkasına alan Los Angeles Clippers maçtan, 99-91 üstünlükle ayrıldı ve seride durumu 1-1’e getirdi. Clippers’da Paul 21 sayı ve 10 ribaund, Blake Griffin 24 sayı ve 5 ribaund ile oynadı. Utah’da ise Gordon Hayward 20 sayı ve 6 ribaund ile oynadı.

 

3.Maç  Utah Jazz 106    111  LA Clippers

Saha avantajını kaybetmek istemeyen Utah, evindeki ilk maça iyi başlayan ekip oldu. İlk periyot da tam tamına 21 sayı üreten Gordon Hayward, bu alanda rekoru eline geçirdi. İlk yarıyı 58-49 önde kapatan Utah, üçüncü periyot da Clippers’ın 33 sayısına engel olamayınca son periyoda 84-82 önde girdi. Son periyoda ağırlığını koyan Chris Paul bulduğu sayılar ve yaptığı asistler ile maçı 106-111 takımına kazandırdı. Maçta boyalı alana girerken bileğini burkan Blake Griffin, bu pozisyon sonrası maalesef sezonu kapattı. Clippers’ta Chris Paul 34 sayı ve 10 asist, DeAndre Jordan 17 sayı ve 13 ribaund ile oynadı. Utah’ta ise Hayward’ın 40 sayı, 8 ribaund ve 4 asistlik performansı galibiyet için yeterli olmadı.

 

4.Maç  Utah Jazz  105    98   LA Clippers

Son maçta kendi evinde aldığı mağlubiyetin ardından seride 2-1 geri düşen Utah’da Gobert iki maçın ardından seriye geri döndü. Ancak bu seferde Hayward maçta sadece 9 dakika forma giyebildi. Clippers cephesinde ise Blake Griffin’in yokluğu oldukça hissedildi. Maçın ilk yarısı 55-52 Utah üstünlüğü ile geçilirken, Joe Johnson ikinci yarıda sorumluluğu aldı ve maçı 105-98 kazandırdı. Seriyi 2-2’ye getiren Utah’da Joe Johnson 28 sayı, 5 asist ve 5 ribaund, Rudy Gobert 15 sayı ve 13 ribaund ile oynadı. Clippers cephesinde ise Chris Paul 27 sayı ve 12 asist, Jamal Crawford 25 sayı ile karşılaşmayı tamamladı.

 

5.Maç   LA Clippers  92    96  Utah Jazz

Oynanan iki maçın ardından seri 5.maçta tekrar Staples Center’a döndü. İlk yarıda 43-46 üstünlüğü bulunan Utah, son periyoda da Hayward’ın son saniye smacıyla 58-64 önde girdi. Son periyot da iki takımda yüzdeli isabetlerle hücümlardan döndü. Maçın sonunda şutları sokan taraf olan Utah, maçtan 92-96 üstünlükle ayrıldı. Bu galibiyetle Utah seride durumu 3-2’ye getirdi. Utah Jazz’de Hayward 27 sayı ve 8 ribaund, Rudy Gobert 11 sayı ve 11 ribaund ile oynadı. Seride tekrar geri düşen Clippers’da ise Paul’un 28, JJ Reddick’in 26 sayısı galibiyet için yeterli olmadı.

 

6.Maç   Utah Jazz  93     98   LA Clippers

Seriyi bitirme şansı elinde bulunan Utah ve Blake Griffin’den yoksun Clippers serinin 6.maçında Utah’ta karşı karşıya geldi. İlk yarıyı 45-47 önde kapatan Clippers, son periyota da 70-78 önde girdi. Bench’den gelen skor desteği ve yüksek yüzdeli şut isabeti ile Los Angeles Clippers maçtan 93-98 galip ayrılarak seriyi 7.maça taşımayı başardı. Maç boyunca yüzde 26 ile üçlük atan Utah’a karşılık, Clippers yüzde 42 ile isabet bularak maçı kazandı. Los Angeles Clippers, Griffin’in yokluğunda Mbah a Moute, Austin Rivers ve Mareese Speights üçlüsünden toplam 35 sayı aldı. Chris Paul 29 sayı ve 8 asist ile galibiyetin baş mimarı olurken,  Utah’da Gordon Hayward’ın 31 sayı ve 7 ribaundu galibiyet için yeterli olmadı.

 

7.Maç  LA Clippers  91   104  Utah Jazz

Serinin son maçında iki takım Staples Center’da karşı karşıya geldi. İlk periyot önceki maçlarda olduğu gibi beraberlikle (24-24) geçildi. Ancak ikinci periyottan itibaren Utah, Boris Diaw ve Derrick Favors’dan ekstra katkılar alarak ilk yarıyı 39-46 önde tamamladı. Üçüncü periyot ise Clippers için adeta kabus gibi geçti. Hücümda kaçan şutlar ve Utah’ın yüksek yüzdeli şut performansı sonucu Utah, son periyoda 63-79 önde girdi. Son periyot da Jamal Crawford takımını tekrar maçın içine sokmak için çabalasada aynı performans savunmaya yansıyamayınca Utah maçtan 91-104’lük galibiyet ile ayrıldı. Utah’da tam 7 isim çift hanelere ulaşırken Gordon Hayward 26 sayı ve 8 ribaund, George Hill ve Derrick Favors 17’şer sayı üretti. Kendileri için sezonun son maçı olan Clippers’da ise 24 sayı ve 17 ribaund ile oynadı.

Bu sonuçla birlikte yarı finalde Utah Jazz – Golden State Warriors eşleşmesi oluştu.

 

Kuzey Kılıç

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir