NBA Günlükleri

2017 NBA Draft Özel

NBA’de finaller geçtiğimiz günlerde sona erdi. Finallerin de sona ermesiyle birlikte uzun ve yorucu bir sezonu geride bırakmış olsakta, sadece saha içi olayları bitti diyebiliriz. 2017 NBA draftlarına bir haftadan az bir süre kala ise tüm NBA takipçilerinin gözü kulağı takas dedikodularında ve seçilecek oyuncularda. Tüm sezon seçilmesi beklenen Markelle Fultz konusunda Boston Celtics’in emin olmayışı konusunda çıkan söylentiler sonucu çarşı pazar iyice konuştu ve takas dedikoduları arttı. Ben Onur Özyurt ise bu durumlara dayanamayarak NBA Günlükleri ekibini topladım (ekip dediysem 2 kişi toplanabildik ya) ve bu konuları masaya yatırdık. (Murat Ekrem Ekşioğlu ve Anıl Vatansever’e beni bu şerefli yolda yalnız bırakmadıkları için teşekkürlerimi sunuyorum ve önceden de belirtmek istiyorum ki draft sınıfı ve oyuncularla ilgili sorular Murat Ekrem Ekşioğlu’na, NBA ve NBA takımları ile ilgili sorular da bazen hitap edilmeden Anıl Vatansever’e sorulmuştur.)

Onur Can Özyurt: 2017 draft sınıfıyla ilgili genel değerlendirmeni alabilir miyiz Murat? Tüm sezon izlediğin maçlardan ve takip ettiğin oyunculara dayanarak, mock draftları da gördükten sonra nasıl bir draft sınıfı bekliyorsun?

Murat Ekrem Ekşioğlu: Guard ağırlıklı bir draft yılı ile karşı karşıyayız. 03 ve 08 draftlarından sonraki en iyi draft olduğunu düşünüyorum. Tabi bu şahsi bir düşünce. Her oyuncunun da kendine has özellikler barındırması bu draftı özel kılıyor. Basında ön planda olan oyuncular var başta Lonzo Ball olmak üzere. Dennis Smith atletik, Fox korkunç hızlı, Malik inanılmaz skor üretebilecek potansiyelde… Mock draftlardan bahsetmek gerekirse; bazı oyuncular fazla abartılmış, bazıları ise yere vurulmuş durumda. Takımların ne tür hamleler yapacağı da merak konusu. Takas mevzuları da var, 76ers Markelle Fultz’u draft etmek amacıyla Celtics ile ilk sıra hakkı konusunda anlaşmaya çalışıyor. Hareketli bir draft ve son güne kadar süreceğini düşünüyorum. Diğer yıllara nazaran bu sene daha potansiyelli gençler draft edilecek. Umarım son 5-6 yıldır hasretini çektiğimiz çaylak oyuncuları gelecek sezon göreceğiz.

OCÖ: Son yıllarda drafttan kısa bir süper yıldızın çıkmayışı, büyük umutlarla draft edilen D’Angelo’nun beklenen seviyeye gelememesi gibi faktörler, kısa oyuncular merkezli geçmesi beklenen bu draftı daha da anlamlı kılıyor. Bunun lige ve oynanan yeni oyuna getireceği artılar neler olacaktır Anıl?

Anıl Vatansever: Son 3-4 draftta pivotlar ve forvetler öne çıkmıştı çünkü neredeyse GSW şampiyon olana kadar NBA’de basketbol daha sert gözüken pota altı savaşlarının daha belirgin olduğu uzun oyuncuların etrafına kurulu bir sistemle oynanıyordu ama GSW bu kalıbı yıktı ve basketbolun mekaniğini değiştirdi. Basketbol artık kısalar üzerinden şuta dayalı ve çok daha hızlı oynanmaya başlandı ve ligdeki tüm takımlar oyun tarzlarını kısalar üzerine kurmaya başladılar. Bu sebeple de kısa oyunculara olan talep arttı. Bu draft sınıfının kısa ağırlıklı olması da NBA’in artık tamamen tempoya bağlı şekilde oynanacağının göstergesi gibi, yani artık NBA’de kısalarınız ne kadar iyi ise başarılı olma ihtimaliniz o kadar artıyor.
Şu an oynanan pace&space (tempo ve alan paylaşımı) temelli oyun basketbolu çok ayrı bi seviyeye çıkardı bunun öncüleri olan Stephen Curry, James Harden, Russell Westbrook gibi oyuncularda lige olan ilgiyi fazlasıyla arttırdı.
D’Angelo hala bir patlama yapabilir ama Lakers’ın şu an ki durumuna bakarsak D’Angelo’nun işi bir hayli zor.

OCÖ: Özellikle Markelle Fultz, onun gölgesinde kalmış olsa da Josh Jackson gibi yıldızların ilk sıradan seçilme ihtimalleri var. Babası yüzünden arka planda kalan ve Lakers’ın antrenmanlarda beğenmediği Lonzo Ball’da draftın önemli oyuncularından biri olarak gösteriliyor. Bu 3 oyuncuyu ve potansiyellerini nasıl görüyorsun Murat?
MEE: 3 oyuncu da ilk sıradan draft olmayı hak eden oyuncular. Fakat aralarında en çok gelişim gösterecek oyuncu olarak Markelle Fultz’u görüyorum. Atletik, iyi bir fiziğe sahip ve iyi şut atıyor. Oyun kurucu meziyetleri gelişmiş bir oyuncu, yüksek oyun zekâsına sahip ve hücüm çeşitliliği çok fazla. Lonzo ise kafasının arkasında gözü olan cinsten. Aklıma direk Jason Kidd geliyor. İnanılmaz pas yeteneği ve boyu ile kendini özel kılmakta. Josh Jackson da fazlasıyla atletik bir oyuncu. Ofansif ve defansif meziyetlere sahip komple bir forvet oyuncusu. En büyük eksiği ise şut.

OCÖ: Şutu olmayan guardların ligde artık zor barındığını göz önüne alırsak. Lonzo Ball şut problemleriyle anılan bir oyuncu ve buna rağmen hala nasıl üst sıralarda seçilme ihtimali neredeyse kesin gibi?

MEE: Her ne kadar tekniği çok sorunlu olsa da, şut yüzdeleri istenilen seviyenin altında kalsa da; kötü bir şutör olduğunu düşünmüyorum. Sezon boyunca 80 üçlük atabilmiş. Fultz’un istatistiği ise 52 üçlük. Fakat Lonzo’nun serbest atış yüzdesi korkunç %65. Ben biraz da onun şımarıklığına ve disiplinsizliğine veriyorum. Çaylak sezonu onu dizginleyebilecek iyi bir koça denk gelmesi onun geleceğini önemli ölçüde etkileyecektir. Üstelik pas konusunda ondan iyisini gösterebilecek var mı? İlk sırada draft edilmeyecek fakat üst sıralarda olmayı kesinlikle hak ediyor.

OCÖ: Uzun zaman boyunca Celtics’in Markelle Fultz’u seçeceği konuşuldu. Son günlerde ise Celtics GM’inin Josh Jackson’a yönelmiş olduğu iddiaları var ve Celtics bununla beraber ilk sıra hakkını takaslamak için görüşmelere başladı bile. Celtics sence Markelle’yi mi seçmeli yoksa başka bir oyuncuyu mu?
AV: Fultz, çok yetenekli ve süper yıldız seviyesine çıkması beklenen bir oyuncu. Josh Jackson ise yıldız potansiyelli ve şut istikrarı olmayan bir oyuncu.
Celtics, koç Brad Stevens ve Isaiah Thomas’ın liderliğinde normal sezonu birinci sırada tamamladı ve 1.sıra seçim hakkıda onlarda, Celtics son yıllarda draftlardan bir yıldız çıkaramadı. Fultz onlar için büyük bir şans ama Issiah Thomas ile nasıl oynarlar orası belirsiz.
Bence Celtics ilk sıra hakkını takaslamak yerine Fultz’u seçecektir. Isaiah Thomas muazzam bir patlamayla öne çıkmışken Celtics’in Thomas eksenli bir takas yapması daha iyi olabilir.

OCÖ: Son günlerde çıkan takas dedikodularından hangilerinin gerçekleşme ihtimalini daha yüksek görüyorsun Anıl? (Lakers ve Suns Lakers’ın 2. sıra hakkı ve Suns’ın 4. sıra üzerine, Celtics, 76’ers ve Lakers ile ilk sıra hakkı üzerine görüşmeler yapıyor)
AV: Ben Celtics’in ilk sıra hakkını takaslayacağını düşünmüyorum çünkü Markell Fultz bu draft sınıfının en iyi oyuncusu Boston’da bu fırsatı elinin tersiyle itmeyecektir.
Lakers’ın durumu biraz farklı 2. sıradan seçme hakkına sahipler ve seçilmesi beklenen oyuncu Lonzo Ball. Babası sayesinde bu draftın en göz önündeki ve en fazla konuşulan oyuncusu Lonzo’yu seçmek Lavar Ball’u da seçmek demek. Bence Lakers’ın takasa yönelme ihtimali Boston’dan fazla.

OCÖ: Oyuncular hakkında fazla bilgi sahibi olmana güvenerek soracağım. Bu draftta alt sıralardan seçilirse seçen takımın ‘’seçildiği yere göre çok işine yarar’’ diyebileceğin bir oyuncu var mı? (Örneğin geçen yıl Lakers’ın ilk turun son sıralarından seçtiği Ivica Zubac)
MEE: Bence ilk tur seçiminde yer alması gerekir: Isaiah Hartenstein. 19 yaşında olup 2.16m boya sahip. Pivot ve uzun forvet mevkilerinde oynuyor. Uzun sıkıntısı çeken veya benchten katkı sağlamak isteyen takımlara çok güzel bir ilaç olabilir. Bir uzuna göre gayet atletik ve hareketli bir oyuncu. Şut mekaniği dengeli ve 3 sayı çizgisinin gerisinden şut atabildiğini de gösteriyor. Ayak oyunları çok iyi ve boyalı alanda skor üretmeyi gayet başarıyor. Pas aralarını kapatır, post savunur ve vücudunu iyi kullanır. Sezgileri kuvvetli; haliyle ribaund çekmede büyük bir avantaj. Fakat her güzel şeyin bazı kötü yanları olur. Kararlarını verirken daha verimli olmalı. Şut mekaniği her ne kadar dengeli olsa da daha isabetli şutlar atmalı. Aşırı duygusal bir oyuncu olması büyük bir dezavantaj, çabuk etkileniyor. Bitiriciliği konusunda kendini daha da geliştirmeli. Potansiyeline yakın bir oyuncu fazla gelişim göstermesini beklemiyorum.

OCÖ: Ben Simmons, Joel Embiid ve drafttan gelecek yüksek potansiyelli bir guard… 76’ers senenin en heyecan verici takımlarından biri olmayı hak ediyor mu sence Anıl?
AV: Ben Simmons geçen sezon hiç oynamadı ama potansiyeli ortada, Embiid ise ağır sakatlıklarından sonra NBA’e çok etkileyici bir giriş yaptı. Kısıtlı sürelerde ve az maçta oynamasına rağmen ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu gösterdi ama tekrar sakatlandı. Zaten o büyüklükteki bir oyuncunun sakatlanmaması çok zor.
76ers yönetimi son yıllarda draft haklarını çok hor kullandı ve üst sıralardan hiçbir kısa oyuncuyu seçmediler. Ama bu sene Fultz(Celtics ile takas gerçekleşirse) veya Fox’tan birini seçeceklerdir.
76ers kesinlikle çok yetenekli ve heyecanlandıran bir takım ama ne kadar sağlıklı kalacakları çok önemli, 76ers bu sezon sakatlık sorunları yaşamazsa izleyenleri harika maçlar bekliyor diyebilirim.

OCÖ: Bu seneki draft sınıfını, çok sönük gözüken 2016 sınıfıyla kıyaslar mısın Murat?
MEE: 2016 Draft’ı denen şey aslında gerçekleşmedi. Öyle bir şey yok… Tam bir fiyaskoydu. Heleki Ben Simmons’un sakatlanıp çaylak sezonunu ertelemesiyle birlikte. 2017 Draft’ı ile kesinlikle kıyaslanamaz.

NOT: 2017 NBA draftları 22 Haziran Perşembe (Türkiye’de Cuma sabaha karşı) gerçekleşecektir.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir