NBA Günlükleri

2017 NBA Draftında En’ler !

2017 NBA Draftına çok çok az bir süre kala Michael Visenberg, TOP 5 listesi ve kategorilere göre draftın en iyi oyuncularını okuyucuları için yazdı.

İşte o yazının ve listenin çevirisi;

En Atletik: Dennis Smith

Gücü, çabukluğu ve topla yön değiştirme hızıyla bilinen Smith, özel bir atlet olma potansiyeline sahip. Çapraz bağlarını kopardığı için lise hayatının son senesinde forma giyememesine rağmen çevikliği, havadayken sağladığı vücut kontrolü ve zor pozisyonlarda sayı bulması onu özel yapan alanlar. Soyut olarak sorulacak sorulara cevap ise savunmada beklenilen eforu gösteremiyor. Ancak Smith, NBA’de çok değerli bir guard olma şansı yüksek.

En Güçlü: Semi Ojeleye

Ayakkabısıyla boy ölçümü sırasında 6’6 ölçülen ve 110 kilo olan Ojeleye, %5.5 yağ yüzdesine sahip. Göğüs press sırasında 84 kiloyu 19 kez gerçekleştiren Ojeleye, 2017 NBA Draftı oyuncuları arasında bunu başaran en iyi oyuncu oldu. 22 yaşında olması nedeniyle diğerlerinden daha güçlü olmasının normal olduğunu düşünenler de var ama hazır görünümüyle Ojeleye çok büyük bir güç. Güney Metodist Üniversitesi’nde geçirdiği başarılı bir sezondan sonra ilk turda seçilmesi kesin gözüken Semi Ojeleye, gücüyle draft edileceği takıma iyi bir parça olacak.

En Hızlı: DeAaron Fox

Fox, bu draftın en hızlı ismi. Hızını savunmada da kullanan bir isim. Fox, hızıyla sahayı domine edebilen bir oyuncu. Aşırı hız can alsa da Fox’u seçecek takım oldukça şanslı olacak.

En Patlayıcı Kısa: Malik Monk

Monk patlayıcı sıçrayışlarından ziyade şutuyla bilinen bir oyuncuydu. Dakikaya vurduğumuzda NCAA’de en skorer oyunculardan biri olan Monk, bazen inanılmaz alley-opp’lara da imza atıyor. Çok çabuk yükseliyor ve zor pozisyonlarda sayı bulmayı başarabiliyor.

En Patlayıcı Uzun: Bam Adebayo

Bu başlık için birçok oyuncu yer alırken Adebayo, sezonda 101 smaç basarak lig rekoru kırdı. Anthony Davis ise bir sezonda en fazla 92 smaç basmıştı. Çoğu kişi Adebayo’nun oyunundaki pürüzleri gidermesi konusunda hemfikir çünkü saha içi isabetlerinin %60’ını smaçlar oluşturuyor. Sıçramalarda ve reaksiyonlarda çabuk değil. Kendisi hakkında bildiğimiz şeyler ise alley-opp’larda etkili, ribaundlarda önemli işler yapması ve temas oyunlarında güçlü fiziği sayesinde başarılı olması. Hücum ribaundlarında canavar gibi olursa (Tristan Thompson tarzında), seçileceği takıma Thompson’ın sağladığı katkıyı verebilir.

En Az Atletik: Kennedy Meeks

Saf atletizmden başka birçok basketbol özelliğinin varolduğunu bliyoruz. Meeks ise bunu North Carolina’da sezon boyunca gösterdi. NBA’deki oyuncularla atletizm konusunda yarışıp yarışamayacağı konusunda endişe duyuluyor. NCAA’de oldukça büyük bir güçtü ve bu sezon şampiyon olduğu North Carolina ile güzel bir yılı geride bıraktı ama hız ve tempo konusunda NBA’de aynı şeyleri yapması biraz zor gibi gözüküyor.

Jason Maxiell Ödülü: Sebastian Saiz

Bu ödül ayakkabısız boy ölçümünde boyu ile kulaç uzunluğu arasındaki farka en çok sahip olan oyuncuya veriliyor. Siaz boy ölçümünde 6’7 çıkarken kulaç uzunluğu ise inanılmaz bir değerde; 7’5.5. Mississippi’de 11.4 ribaund ortalamasıyla sezonu kapadı. Uzunluğu ile NBA standartlarına ragmen pivot olabilir.

En İyi Şütör: Lauri Markkanen

20 yaşındaki Finlandiyalı Markkanen 2.13 boyund ve %42.3 üçlük isabeti, %83.5 serbest atış isabetiyle oynadı. Bu istatistikler bu kadar uzun boylu bir oyuncudan beklenmeyecek kadar iyi. Kısa savunmacılara karşı da sayı bulan Markkanen, oldukça tehlike yaratan bir skor opsiyonu. Ribaund ve savunmada soru işaretleri taşımasına rağmen hücum tehditini gözardı edilemeyecek ve ilk 10 içinden seçilecektir.

Topa En Hakim: Markelle Fultz

Kalçalarını iyi kullanan Fultz, her iki elini de kullanma eğiliminde olan bir basketbolcu ve böylelikle savunulması zor biri olmayı başarıyor. Oyuna katkığı yaratıcılık gözlerin ondan ayrılmamasını sağlıyor.Topsuz oyunda da oldukça etkili. Birçok şekilde A noktasından B noktasına ulaşabilen biri.

En İyi Pasör: Lonzo Ball

Isolationda ve şutunda kendisinden ne beklerseniz bekleyin, Ball takım arkadaşlarını mutlu edecek bir oyuncu olduğunu bilirsiniz. Ball, gerçek bir oyun kurucu. Savunmaların arasından atmak istediği pası atabiliyor. NCAA’de ligin asist kralı oldu. Takım konseptinde mükemmel olacağını herkes biliyor ve bu yüzden 2. Sırada belki de Los Angeles Lakers tarafından seçilecek. Saha dışındaki olayları bir kenara bırakırsak, basketbol zekasıyla takım arkadaşlarınıa oldukça yardımcı olacak.

En İyi Savunmacı: Jordan Bell

Büyüklük ve uzunluk olarak ideal bir durumda olmayan Bell, büyük ihtimalle hiçbir zaman yüksek seviyede bir hücum oyuncusu olmayacak. Olay şu ki Bell bunu biliyor ve takım içerisindeki yapıda inanılmaz işler yapıyor. Kolej döneminde ihtiyaç duyulan her pozisyonda adam savundu ve çok iyi şut blokçusu. Pac-12 Yılın Savunması seçilen Bell, Oregon tarihinin en çok blok koyan oyuncusu olarak tarihe geçti.Reaksiyon zamanı inanılmaz hızlı. Takımınızda pis işleri yapmasını isteyeceğiniz bir oyuncu varsa, daha ötesini düşünmenize gerek yok.

En İyi Ribaundcu: Caleb Swanigan

Ribaund mevzusu fundamental ve efor ile ilişkilidir.Koca elleri ve topu deyim yerindeyse koklayarak takip eden Swanigan, 12.5 ribaund ortalamasıyla sezonu tamamladı. Yine de kendisinden daha hızlı uzunlara ve kısa oyunculara karşı savunmada sıkıntı yaşıyor.

En Rekabetçi: Josh Jackson

Efor, yetenek olarak görülüyor ve NBA ‘de üst düzey basketbolcular mücadele ediyor.. Ancak hiç kimsenin sonsuz enerjisi yok. Bu alan ise Jackson’ın harika olduğu yer. Sahanın en iki tarafında da iyi mücadele ediyor .Agresifliği faul problem yaşatabiliyor. Süperstar olmak için yeteneği ve atletizme sahip.

Potansiyeli En Yüksek: Markelle Fultz

Fizik, atletizm, çeviklik…Fultz farklı farklı şekillerde sayıyı bulabiliyor. Potansiyeli çok yüksek İkili oyunları okuyabiliyor. Defans kendisine odaklanmış durumdayken, zor pozisyonlarda inanılmaz bir şekilde sayı bulmasını biliyor. Yüksek enerjisi ve ilk adımdaki hızıyla fark yaratıyor. Yeni jenerasyona ait bir guard.

Atletizm:

1.Dennis Smith
2.Josh Jackson
3.DeAaron Fox
4.Malik Monk
5.Frank Jackson

Güç:

1.Semi Ojeleye
2.Caleb Swanigan
3.Bam Adebayo
4.Ike Anigbogu
5.Nigel Hayes

Hız:

1.DeAaron Fox
2.Dennis Smith
3.Josh Jackson
4.Frank Jackson
5.Jawun Evans

Patlayıcılık (Guard):

1.Malik Monk
2.Dennis Smith
3.Josh Jackson
4.DeAaron Fox
5.Frank Jackson

Patlayıcılık (Guard): Forvet

1.Bam Adebayo
2.Jordan Bell
3.Semi Ojeleye
4.Mathias Lessort
5.Cam Oliver

Atletik Olmayanlar:

1.Kennedy Meeks
2.Luke Kornet
3.Alec Peters
4.Tony Bradley
5.Caleb Swanigan

Boy:

1.Amida Brimah
2.Ike Anigbogu
3.Thomas Bryant
4.Jarrett Allen
5.Michael Fusek

Jason Maxiell Ödülü

1.Sebastian Saiz (10.5”)
2.Ike Anigbogu (9.75”)
3.Nigel Hayes (9”)
4.Donovan Mitchell (8.75”)
5.Thomas Bryant (8.5”)

Şutör:

1.Lauri Markkanen
2.Malik Monk
3.Luke Kennard
4.Alec Peters
5.Peter Jok

Top Kontrolü:

1.Markelle Fultz
2.Dennis Smith
3.Jawun Evans
4.DeAaron Fox
5.Monte Morris

Pasör:

1.Lonzo Ball
2.Monte Morris
3.Jawun Evans
4.Markelle Fultz
5.Dennis Smith

Savunmacılar:

1.Jordan Bell
2.Josh Jackson
3.Jonathan Isaac
4.DeAaron Fox
5.OG Anunoby

Ribaundcular:

1.Caleb Swanigan
2.Harry Giles
3.Tony Bradley
4.John Collins
5.Johnathan Motley

Rekabetçiler:

1.Josh Jackson
2.Jordan Bell
3.DeAaron Fox
4.Frank Mason
5.Sindarius Thornwell

Basketbol IQ:

1.Lonzo Ball
2.Monte Morris
3.Markelle Fultz
4.Jawun Evans
5.Caleb Swanigan

Potansiyel:

1.Markelle Fultz
2.Josh Jackson
3.Dennis Smith
4.Lonzo Ball
5.Jonathan Isaac

Kaan Meriç
Bleeding Green

kaaanmeric@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir