NBA Günlükleri

2017 NBA Playofflar’ı En Önemli 5 Olay

2017 playoff dönemi takımlar, oyuncular ve teknik ekipler tarafından gerçekleştirilmiş birçok özel ve ilginç ana tanıklık etti. Bizler de bu anları indire indire 5’e indirdik ve sıralayarak karşınıza getirdik.
5-) David Fizdale’nin Basın Toplantısı

San Antonio Spurs ile Memphis Grizzlies arasında oynanan konferans ilk tur maçından sonra Grizzlies koçu David Fizdale’nin adeta ateş püskürdüğü basın toplantısı medyada kendine epeyce yer edinmiş ve ses getirmişti. Fizdale, takımının kullanması gereken serbest atış sayısını ‘’istatistikî verileri’’de toplantıda sunarak, hakemlere ve NBA yönetimine ateş püskürdü. Toplantısının sonunda ise Fizdale: ‘’Her şeye rağmen bize diz çöktürtemeyecekler’’ dedi.
Röportajın sonunda verilerin bulunduğu belgeleri kapatıp giden Fizdale, sonradan NBA yönetimi tarafından 30.000 dolarlık cezaya çarptırılsada, işin en çok ses getiren gelişmelerinden biri olan olay yaşandı ve Grizzlies oyuncuları bu cezayı koçları yerine kendileri aralarında para toplayarak ödemeye karar verdi.
Yaşanan bu olaylardan sonra seriye daha fazla hırsla sarılan Memphis Grizzlies takımı seriyi canla başla çalışarak 2-2’ye getirsede Spurs tarafından elenmekten kurtulamadı. Yaşanan tüm bu olaylardan sonra Memphis Grizzlies ve Davşd Fizdale’nin gelecek sezon göstereceği performans merakla bekleniyor.

4-) Manu Ginobili’nin Bloğu

Manu Ginobili, Memphis Grizzlies karşısında oynanan ilk tur serisinde fazla bir varlık gösterememiş olsa da, yarı finallerde oynanan Houston Rockets serisinde Kawhi Leonard’ın ve Tony Parker’ın da sakatlıklarıyla birlikte tecrübesini kullandı ve eski günlerinden kesitler sundu bizlere.
Manu’nun sezonu iyi bir şekilde bitirmiş olması hepimiz için büyük önem taşıyordu zira bu sezonun Manu Ginobili’nin yaklaşık 15 yıllık başarılarla dolu NBA kariyerinde ki son sezonu olma ihtimali oldukça yüksek (Ginobili henüz karar vermedi). Manu ise sanki bizlerin bu isteğine saygı gösterip gerçekleştirmeye çalışmış gibi bir izlenim bıraktı ve gösterdiği yaşına göre o muazzam performansların sonunda, Rockets karşısında oynanan 5. maçta son pozisyonda 2016-2017 sezonunun en iyi 2 oyuncusundan biri olan ve MVP’nin kalan 3 adayından biri olan James Harden’a bloğu 3’lüğe kalkarken vurdu geçti ve yıl 2017, yaş 39 olsa da hala maç kazandırabildiğini tüm dünyaya gösterdi, hem de yarı final serisinde ki bir maç…

3-) Isaiah Thomas’ın 53 Sayısı

Sezona 4. çeyreklerde gösterdiği performansla ve sayı ortalamalarıyla damga vuran, çok kısa da olsa bir dönem ismi MVP tartışmasında da geçen Isaiah Thomas, Boston Celtics – Washington Wizards serisinin 2. maçında attığı 53 sayıyla ve kız kardeşinin vefatından sonra basketbol sayesinde ayakta kalışını bizlere göstererek herkese çok özel anlar yaşattı. Yaptığı onca fedakarlığa ve yaşadığı şeylerden sonra her şeye rağmen sahaya çıkarak ve gerçekten iyi oynayarak bizlere gerçek iş ahlakının nasıl olacağını gösterdi. Artık hiçbirimizin bu 1.75 boyunda ki küçük kahramana saygısının olmadığını sanmıyorum (Thomas bu sezonu All NBA 2. Takımına seçilerek ve Celtics’i Doğu Konferansı’nda 1. sıraya taşıyarak kapattı).

2-) Cleveland Cavaliers’tan Tarihi İlk Yarı (86 sayı)

Büyük çekişmeye sahne olması beklenen final serisinde ilk 3 maçı kaybeden Cavs, tüm umutlarının tıkandığı sırada 4. maçta muslukları açtı ve inanılmaz rakamlara ulaştı. Quicken Loans Arena’da oynanan 4. maçta serinin seyrinden çok Cavs’in Warriors tarafından süpürülüp süpürülmeyeceği merak ediliyordu ancak süpürgeler, Cavs’in 86 sayı attığı ilk yarıdan sonra çöpe gönderilmişti bile.

İlk çeyrekte 49 atan Cleveland Cavaliers’ın ilerleyen çeyreklerde yavaşlaması bekleniyordu ancak onlar durmamayı tercih etti ve 86 sayı atarak aynı zamanda muazzam bir rekora da imza attılar. Maç sonunda da Cavs, Warriors’ı 137-116 mağlup etti ve seriyi 3-1’e taşıdı.
Bu etkileyici galibiyetten sonra insanlar geçen yıl olduğu gibi serinin dönebileceğini düşünsede Kevin Durant faktörü devreye girdi ve Warriors şampiyon oldu. Cleveland ise arkasında bu tarihi rekoru bıraktı.

1-) Süper Takım Warriors

Her ne kadar birçoğumuza itici geliyor olsalar da Golden State Warriors bu gezegende bulunan en iyi kadroya sahip, en iyi basketbolu oynuyorlar ve galaksinin en iyi takımı. Tüm playofflar boyunca sadece yukarıda bahsettiğimiz ve Cavs’in rekor kırdığı bir ilk yarıya sahip maçta mağlup oldular ve 16-1 gibi 2000-01 Lakers’ı andıran bir dereceyle sezonu bitirdiler.

Onur Can Özyurt on EmailOnur Can Özyurt on Twitter
Onur Can Özyurt

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir