NBA Günlükleri

5 Maddede Golden State Warriors Nasıl Şampiyon Oldu?

Bu zamana kadar gelmiş geçmiş en çok sayı atılan geçen seriye hoş geldiniz. Bu cümle bile aslında Golden State Warriors’ın şampiyonluğunu özetliyor. Sene başında otoriterlerin yüksek bir oranla şampiyon tahmin ettikleri Golden State Warriors neredeyse( Spurs ilk iki maçı ve final serisinin 3.maçı hariç) zorlanmadan şampiyon oldu. Peki ego savaşları olabilecek bir takım hiç problem yaşamadan nasıl şampiyon oldu? Buna geçmeden önce birkaç söz söylemek istiyorum. Her şeyden önce bu seride sayı olarak baktığımızda takım başına atılan sayı doksanın aşağısına bile inmedi. Yani çok skorlu bir seri oldu. Aslında bu da modern basketbolun bir özeti olabilir. Şimdi maddelerimize bakabiliriz.
1-) Bench Katkısı( Kenardan Alınan Katkı)
Bir takımın eğer maçı kazanmak istiyorsa ve oynadıkları takım denk bir takımsa(buna Cavaliers’da örnek verilebilir.) mutlaka kenardan çok iyi bir katkı alması gerekiyor. Çünkü kenardaki oyuncular(buna çaylaklarda dâhil) yıldızları dinlendirir ve onların yerini bir şekilde(savunma yaparak, sayı atarak, ribaund alarak, görülmeyen ancak önemli işler yaparak vb.) doldurmaya çalışırlar. Bu seride belki fazla görülmese de bench katkısı gerçekten önemliydi. Örnek olarak vermek gerekirse Warriors 2.maçta Cavaliers’ı 129-120 yendiği maçta benchten ortalama 7.0 sayı alırken Cavaliers sadece 1.75 sayı ortalaması elde etti. Yani 9 sayı farkla biten bir maçta skorlarda birbirine yakınken devreye bench katkısı giriyor. Bazen bench katkısına gerek bile olmayabilir. Örneğin serinin final maçında Warriors sahasında Cavaliers’ı 118-113 yenerek şampiyon olduğunda, Warriors’ın aldığı bench katkısı sadece 118 sayıdan 23 sayıydı. Aynı şekilde Cavaliers’ın (seri boyunca benchten neredeyse katkı alamayan) sadece 11 sayıydı. Yani bench katkısı bazen ihtiyaç bile olmazken bazen de maçı kazanmanın en önemli faktörü bile olabilir. Kısacası bana göre bench katkısı bu seriyi etkilemiştir. Aşağıda tüm maçların bench ortalamasını yazdım.

CLEVELAND CAVALIERS
GOLDEN STATE WARRIORS
1.MAÇ
3.0
3.0
2.MAÇ
1.75
7.0
3.MAÇ
3.83
4.0
4.MAÇ
4.0
3.87
5.MAÇ
2.75
3.83

2-) Oyun Anlayışı

Özellikle bu seride başta da belirtiğin gibi skorlar ön plana çıktı. Ancak şunu unutmamak lazım ki Warriors’ın hücum silahları Cavaliers’tan fazla. Cavaliers’ın koçu Tyroon Lue bana göre bu seriyi kaldıramadı. Çünkü hamlelerinde hep bir yanlışlık vardı.Savunma konusunda çok zayıf kaldı ve sadece hücumla bir yere gitmeye çalıştı. Hatta bir dönem Steve Kerr’in Kevin Durant’i 5 numaraya almasıyla Tyroon Lue’un fiziksel olarak Kevin Durant’ten kulaç boyunun daha kısa ancak kalıbı çok fazla LeBron James’i 5 numaraya koymasından sonra Kevin Durant baya bir skorer oyuncu oldu. Aslında bir bakımı da Tyroon Lue’ya kızamıyorum. Çünkü Warriors’ın hücum çeşitliliği çok fazla ve bunu durdurabilecek tuzak savunma neredeyse yok. Sonuçta oyun anlayışı da bir bakıma seriyi etkilediğini düşünüyorum.
3-)Set Hücumundaki İstikrar

Benim düşüncem şu ki; bu seride Warriors’ın oynadığı set hücumundaki istikrarı seriyi başka bir noktaya taşıdı. Çünkü baktığımızda sayıların neredeyse %40lık kısmı set hücumlarından geldi.     Aslında hücumdaki her faktör aynı bir çark gibi birbirine bağlı konumda. Eğer Warriors’ın hücum silahları bu kadar fazla olmasaydı set hücumundan bu kadar sayı elde edemeyebildi. Bu da Steve Kerr’in bir başarısı olduğunu düşünüyorum.
4-) Oyundaki Momentum

Warriors’ın bu serideki bir diğer özelliği ise büyük çaplı sayı serileri yakalaması oldu. Özellikle çift haneli farkla kazandıkları maçlara baktığımız zaman Warriors’ın serilerini çok görebilirsiniz. Özellikle 3.çeyrekler Golden State Warriors’ın momentumu elinde tuttuğu çeyrekler oldu. Bütün bunların sebebi hiç kuşku yok ki koçların tercih seçimleri idi. Bundan dolayı Warriors, üçüncü çeyreklerde hep bir sıçrama yaparak maçı alma noktasına geldi. Böylece momentumu hep elinde tuttu.
5-) Hücum Silahlarının Fazlalığı

Herkesin de bildiği gibi modern basketbol artık hücum üzerine kurulmuş bir durumda. Bu da bir takımın hücuma daha önem vermesi anlamına geliyor. İşte bu mantıkla hareket eden Golden State Warriors en iyi savunması Andre Iguodala’ı bile 8.6 sayı ortalaması ile oynatabildi. Sene başında aldıkları Kevin Durant’i takımın lideri yerine skoreri yapması da işte bunun yüzünden olduğunu düşünüyorum. Çünkü Kevin Durant doğuştan bir skorer oyuncu. Hücum silahlarının fazlalığı birde şu sonuca bizi çıkardı. Golden State Warriors seri boyunca ortalama 121.6 sayı atarken, Cleveland Cavaliers seri boyunca ortalama 114.8 sayı attı. Yani Warriors’da gerçekten muazzam bir hücum zenginliği mevcut. Eğer seneye hem iyi savunma yapan hem de hücumu iyi yapan bir takım çıkmaz ise Warriors’ı seneye de şampiyon görme olasılığımız çok yüksek gözüküyor.

Son olarak şunu söylemek istiyorum. NBA’in herkes bir şov dünyası olduğunu artık biliyor. Bundan dolayı hiçbir olay artık benim için sürpriz olmayacaktır. Bu serinin sayı ortalaması bakımından en yüksek seri olması bile beni şaşırtmadı. Seneye bunun da üstüne çıkılabilir mi bilmiyorum ama otoriterler bu seriden etkilenerek Warriors’a seneye için şampiyonluk bahislerini şimdiden hazırladıkları kesin. 2016-2017 NBA Şampiyonu Golden State Warriors’ın nasıl şampiyon olduğunu size 5 madde ile açıklamaya çalıştım.

Emin Can OĞUZ

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir