NBA Günlükleri

Adam Silver’a Göre Ligin Geri Kalanı Warriors’ı Yakalamalı

NBA Başkanı Adam Silver, Golden State Warriors’ın inşasında hiçbir problem görmediğini ve başkan olarak görevinin diğer takımların tacını yeni takmış şampiyonu yakalamak olduğunu söyledi.

“Ligin en üstü yerine geriye kalanına odaklanmalıyız” şeklinde bir açıklamada bulundu Silver, Finallerin 4.maçından önce Washington Post’tan Adam Kilgore’a. “Şampiyonluk kalibresinde bir takımı ayırmak veya parçalamak hakkında konuşmak yerine, benim odağım bu ligde nasıl daha da fazla iyi oyuncu yetiştiririz üzerine olmalı.”

Warriors pazartesiyi salıya bağlayan gece Cleveland Cavaliers’ı serinin 5.maçında 129-120 yenerek üç senedeki 2. şampiyonluğunu kazandı. Geçtiğimiz temmuzda bir anda Golden State’in beklenmedik salary cap boşluğunun da etkisi ile takıma katılan Kevin Durant finaller MVP’si oldu. Durant 5 maçta 35.2 sayı, 8.2 ribaund ve 5.4 asist ile seriyi tamamlarken aynı zamanda en büyük rakiplerinden birine gitmek adına Oklahoma City Thunder’ı bıraktığı için de tepkileri üzerinde topladı bu sezon.

“Ve evet, inanılmaz bir serbest oyuncu takıma eklendi” dedi Silver. “Dikkatler ‘Bu ligde daha fazla bu denli iyi takımlar oluşturmak için neler yapmamız gerekir?’ yerine ‘Ama onlar çok iyi’ üzerine yoğunlaşmış gibi duruyor. Benim tepkim bu, daha iyi takımlar oluşturmak adına neler yapmalıyızı düşünmeliyiz.”

“Benim cevabım: bir muhteşem takım yaratıp bunun diğer bir takım için adil olup olmadığını düşünmek yerine, gelin daha fazla muhteşem takım yaratalım. Bence rekabetin doğasında bu var. Eninde sonunda, aslında hepsi çıtayı ligdeki tüm takımlar için daha yükseğe koymakla ve mükemmelliği kutlamakla ilgili.”

Warriors NBA tarihinin en iyi üç senelik serilerinden birinin ortasında. Şampiyon oldukları her iki senede de 67 maç kazandılar ve 2015-2016 sezonunda 73 galibiyet ile bir sezondaki galibiyet rekorunu kırdılar. 2017 playoff’larında 15 maç üst üste kazanarak bir rekor kırdılar ve playoff’larda artlarında başka bir sürü iz bıraktılar.

Cavaliers LeBron James – Kevin Love – Kyrie Irving çekirdeği ve birçok değerli yan parça ile kendi neredeyse yenilemez takımını inşa etti. Cleveland doğu konferansından galip çıkarken yol boyunca sadece bir maç kaybetti ve eğer ki yükselişe geçmiş Warriors olmasaydı kuvvetle muhtemel üst üste üçüncü yüzüklerini kazanmış olacaklardı.

Konuya geri dönecek olursak ligde sezona neredeyse umutsuzca girmiş olan 28 takım var. En iyi şansları kumarlarını oynayıp Golden State’in veya Cleveland’ın büyük parçalarından birinin sakatlanması ve onlara da bir şans doğması için dua etmekti.

Silver bütün bir yığın oyuncunun güçlü takımlara katılarak ligdeki rekabetçi dengeleri bozmalarını istemediğini belirtti. Ancak Silver, Golden State’in durumunun bu olmadığının da altını dikkatlice çizdi.

“Elbette bu olmasını isteyeceğimiz bir şey değil” dedi Silver. “Yıldız olarak mı doğarsın? Yıldız mı olursun? Buradaki hadise, bir grup yıldız oyuncunun bir araya gelip de ‘Hadi birlikte oynayacağımız bir takım seçelim’ demiş olmaları değil. Bir tane inanılmaz oyuncu serbest halde iken yıldızlarla dolu ama bir araya gelene kadar yıldız olmamış ve Steve Kerr çatısı altında bir araya gelip mükemmelliği oluşturmuş oyuncular ile dolu takımınıza geliyor, hepsi bu.”

Tyler Conway, Bleacher Report

Furkan Sarıca on EmailFurkan Sarıca on FacebookFurkan Sarıca on InstagramFurkan Sarıca on Twitter
Furkan Sarıca
Genç bir basketbolsever, aklına gelenleri yazar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir