NBA Günlükleri

Bir Babanın Gözünden LaVar Ball

Şu aralar basketbol ve NBA gündemini en çok meşgul eden aileyi sorsam, hepinizin cevabı kesinlikle Ball ailesi olur. Biri Dünya’nın en iyi ligine adımını henüz atmış 3 tane çocuk ve onların susmak bilmeyen itici babası. Hepimiz bu konuda hemfikiriz. Ancak kendi babamla aramızda geçen bir konuşma sonucu, LaVar Ball’u gülerek anlatmam ve babamı ilginç bir şekilde adamın bazı davranışlarına “bir baba olarak” hak vermesi beni epey şaşırttı. Ancak düşündükten sonra bu konu hakkında bir baba olmadığım için baba gözüyle bakacak birinin fikirlerini daha detaylı olarak merak etmeye başladım. Ve bunu da sizlerle paylaşmak için bizzat babam Nafih Butur ile bu yazıyı beraber yazma kararı aldık.

Not: Bu yazının öncesinde babamın NBA ile hiçbir alakası olmayıp olaya sadece sosyal açıdan ve bir baba gözüyle yaklaştığını belirtmek isterim.

“Bir çocuğu, doğduğu andan itibaren en iyi gözlemleyen, güçlü ve zayıf yanlarını en iyi bilen, yeteneklerinin hangi yönde geliştiğini gözlemleyen ve bu konuda en iyi bilgiye sahip insanlar anne ve babasıdır. Bununla birlikte her baba, hayatı boyunca hedefleyip de başaramadıklarını oğullarının önüne hedef koyarak başarmasını ister. Bu biraz acımasız gelse de her babanın bilinçaltında yatan gerçek budur. Asıl olan çocuğunu çok iyi tanıyan babanın, koyduğu hedeflerde onun yeteneklerini gözlemleyebilmesidir. Görünen o ki, LaVar Ball da oğlu Lonzo Ball’un, kendi içinde ukte kalan basketbol starı olma yolundaki yeteneğini gözlemlemiş, ve bu konuda başarılı olabilmesi için harekete geçmiştir. Burada önemli olan husus, oğlunun hangi şartlarda başarıyı yakalamaya ve çok çalışmaya eğilimli olduğunu tespit edebilmektir. Pek çok eğitmenin de belirttiği gibi kimi çocuk serbest bırakılarak, kimi çocuk birebir ilgilenerek, kimi çocuk da stres altına sokularak başarıyı yakalamaya meyillidir. Lonzo Ball’un bugüne kadar yakalamış olduğu başarı grafiğine bakılırsa baba Ball, çocuğunun stres altında tutularak başarıyı yakaladığını görmüştür.(Burada, oğlu için yaptığı açıklamaların yanında oğlu adına aldığı ticari kararları da işaret ediyor.) Bu da baba Ball’un bugüne kadar çocuğuyla ilgili doğru karar verdiğinin en yalın göstergesidir. Ancak, geçmişinde büyük başarılar olmayan baba Ball’un bundan sonraki süreci ne kadar doğru yöneteceği de soru işaretleri ile doludur. Geçmişinde büyük başarıları yaşamamış insanların kariyer basamaklarının bundan sonraki kısmını yönetebilmesi neredeyse imkânsızdır. Kaldı ki tüm Dünya tarafından kabul görmüş ve oğlunun idolü olması gereken yıldızlara karşı olan söylemleri hiçbir şekilde kabul edilemez hatalardır. Bu noktadan sonra Lonzo Ball’un çok iyi bir profesyonel kariyer planlamacısına ihtiyacı vardır. Çocuğunu doğru yöntemlerle bugüne kadar getiren baba Ball’un bence yapması gereken ilk şey, oğlunu profesyonel lige adımını attığı andan itibaren profesyonel kariyer planlamacılarına teslim etmekdir.”

 

Hazırlayan: Nafih BUTUR/Giray BUTUR

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir