NBA Günlükleri

Chris Paul ve James Harden yan yana uyumlu olabilir mi?

Herkesin bildiği gibi Houston Rockets; Beverley, Dekker, Harrell, Lou Williams gibi önemli parçalarının yanında birkaç önemsiz parça ile birlikte 2018 ilk tur Draft hakkı ve 661 bin dolar para göndererek CP3’yi kadrosuna kattı. Herkesin aklına gelen ilk soru CP3 ve Harden gibi 2 tane topla haşır neşir olmayı çok seven oyuncu birlikte nasıl oynayacak oldu. Ben de aslında bu ikilinin aslında Houston Rockets sistem için NBA de oluşabilecek en iyi ikili olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Houston Rockets oyunu üçlük atmak üzerine kurulu gözükse de aslında ana sistemleri tamamen P&R oyununa dayalı. Houston, Harden’ın en doğru kararı vereceğine inanarak onun topu yönettiği P&R oyunları ile rakip savunmanın dengesini bozarak en doğru şutu bulmak üzerine kurulu bir sistemle oynuyor.

Sürekli sürekli P&R oynayan Houston Rockets da James Harden’dan sonra en çok P&R oynayan 2 oyuncu Patrick Beverley ve Eric Gordon’du. Bu ikilinin toplam oynadığı P&R sayısı James Harden’ın sayısıyla çok yakın. Ancak ikisininde sağlıklı bir karar mekanizmasına sahip olmaması yüzünden bu ikiliyle oynanan P&R oyunları takıma ciddi sıkıntılar yaratıyordu. Şimdi ise Harden’ın yanında çok yüksek yüzdelerle başarılı P&R oynayan Chris Paul gibi bir yıldız var. Bu sayede Eric Gordon asıl görevi olan ceza şutörü rolüne tekrar geri dönecektir ve verimi çok daha artacaktır.
Top paylaşmada sıkıntı yaşama ihtimalleri ise bence hiç yok. Chris Paul ve James Harden ikisi de topu elinde tutmayı çok seven basketbolcular olsalar da, oyun kurucu hislerine sahip oyuncular. Bu oyun kurucu hissi sadece sahada ”X takım arkadaşım oyunun içine giremedi, onu oyunun içine sokmalıyım” diyebilen oyuncularda olur. Bu iki isim birbirleriyle yan yana oynarken bunu bildikleri için her zaman birlikte oyunun içinde kalmayı başaracaklardır. Zaten ikisi de oldukça egolarından arınmış basketbolcular oldukları için ”O benden daha iyi, oyunu o yönetsin” demeyi çok iyi bilen oyuncular. Bunun en büyük örneği ise Lou Williams, Patrick Beverley, Eric Gordon gibi oyuncular iyi durumdayken Harden’ın sahneye onlara bıraktığı ve oyun içinde bir adım geri attığı anlar olarak gösterilebilir. Aynı şekilde Chris Paul’ün de oyunun kontrolünü Griffin’e veya Jamal Crawford’a bırakmaktan hiçbir zaman çekinmediğini görmüştük. Şimdi 2 süperstar yan yana oynarken bunu çok daha rahat yapacaklarına eminim.

Son 4 yıldır Harden’ı savunmada fazla yormamak için 1.5 kişilik savunma yapan ve Harden’ın bu açığını sürekli kapatan Patrick Beverley’in gitmesi bir sorun olarak nitelendirilebilir ancak bu da büyük bir problem olmayacaktır. Chris Paul her ne kadar en az Beverley kadar iyi bir savunmacı olsa da tabii ki Harden’ın açıklarını kapatmayı kabul etmez. Ancak hücumda eskisi kadar sorumluluk alması gerekmeyen James Harden da savunmasını bu seviyeden çok daha yukarıda tutacaktır. Ayrıca bu sorunu Harden’ı rakibin 4 numaralarını savundurarak aşmak da gayet mümkün. Bu sezon Draymond Green, LaMarcus Aldridge, Nikola Jokic gibi uzunları gayet iyi savunduğu maçlara şahit olduğumuz için bu da olağan bir kaçış planı olarak göze çarpıyor.NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir