NBA Günlükleri

Cleveland Seriyi Döndürebilir mi?

Bir tarafta, playoffta henüz yenilmemiş Golden State, diğer tarafta, 2.yenilgisini almış Cleveland. NBA final serisi dün gece başladı ve bu 2 takım karşı karşıya geldi. Golden State, 2.çeyrekten itibaren maçı domine etti ve kazandı.

İlk maça bakıp, ‘Acaba bu iş bitti mi?’ diye soranımız çoktur.

Ben, bu 2 takımın geçmiş serilerine bakıp, bu soruya cevap bulmaya çalışacağım.

Yazımın başında da belirttiğim gibi Warriors, şu ana kadar yenilmedi. Son 4 maçta rakiplerine toplam 84 sayı fark attılar. Dün gece de Klay Thompson ve Draymond Green’in 6/28 şut attığı bir maçı 24 sayı farkla kazandılar. Belki de Cleveland koçu Lue’nun dediği gibi, gördüğümüz en iyi takım onlar.

Geçtiğimiz sezonki final serisinde, Cleveland yine ilk maçı 15 sayı, 2.maçı ise 33 sayı farkla kaybetmişti. Sonrasındaki 2 maçta LeBron 41’er sayı atmış, 7.maçta ise tripple double yaparak, Cleveland’ın, NBA tarihinde, final serilerinde 3-1 geriden gelerek şampiyon olan ilk takım olmasını sağlamıştı.

2015 yılındaki seride ise Cleveland, yıldızları Kyrie Irving ve Kevin Love’dan yoksun oynamış, yine de seri 6.maça taşımayı başarmıştı. O seride de Cavs ilk maçı kaybetmişti.

LeBron’da ‘Sadece 2.maça odaklanmalıyız. Çok fazla hata yaptık. Söyleyecek farklı bir şey yok. Daha iyi olabileceğimizi biliyoruz. İyi oynamadığımızı da biliyoruz. Önümüze bakıyoruz.’ diyerek, sanki bu durumu daha önce de yaşadıklarını söylüyor gibi..

Gerçekten de Cleveland, kapasitesinin çok altında bir maç çıkardı. Felaket savunma yaptılar. Warriors 4 top kaybı ile 31 asist yaparken, Cleveland 15 asist yaptı ve toplam 20 top kaybına imza attı.

James’in rakamlarına baktığınızda, 2 asist ile tripple double’ı kaçırdığını görebilirsiniz. Bu sizi yanıltabilir. Çünkü James, Durant’i savunmakta çok zorlandı ve toplam 8 top kaybı yaptı.

Bütün bu örneklere ve söylenenlere bakarak bir yorum yaparsanız ne dersiniz? Sizce de Cleveland seriyi döndürebilir mi?

Belki de Tyronn Lue’nun söyledikleri cevap vermenize yardımcı olabilir.

‘Daha iyi oynayabiliriz, ve biliyorum ki daha iyi oynayacağız.’

 

 

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir